REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co grozi pozwanemu za niestawienie się na rozprawie sądowej?

Kornelia Dziewulska
Gdy pozwany nie stawi się na rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny
Gdy pozwany nie stawi się na rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny

REKLAMA

REKLAMA

W wypadku niestawienia się pozwanego na rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny, który może stać się podstawą egzekucji.

Doręczenie zawiadomienia o rozprawie

REKLAMA

Przepisy o doręczeniach zastępczych, zapobiegają możliwości uchylenia się od udziału w procesie.

Mianowicie jeśli pozwany odmawia odebrania zawiadomienia z sądu, jest to równoznaczne z jego prawidłowym dostarczeniem. Taka sama sytuacja ma miejsce podczas dwukrotnego awizowania przesyłki w czasie nieobecności adresata. W wypadku gdy pozwany otrzyma pozew a następnie, bez uprzedniego poinformowania sadu, zmieni adres zamieszkania, pismo zostanie uznane za doręczone. 

Zobacz również: Kto może wytoczyć powództwo

Tak więc za pomocą przepisów o doręczeniach zastępczych, pozwany zostaje poinformowany o terminie rozprawy a co za tym idzie jego nieobecność nie uniemożliwi wydania wyroku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy jednak obecność pozwanego jest konieczna dla rozstrzygnięcia procesu (np. gdy musi przedstawić istotne dla sprawy dokumenty), sąd pracy może ukarać go karą grzywny. Jeśli miejsce pobytu pozwanego jest nieznane, może zostać ustanowiona dla niego kuratela.

Wyrok zaoczny

Sąd wyda wyrok zaoczny gdy:

  • pozwany nie stawi się na pierwszej rozprawie, a co za tym idzie nie podejmuje obrony
  • pozwany mimo stawienia się na rozprawie nie będzie brał w niej udziału

Wyrok zaoczny jest z reguły niesprzyjający dla pozwanego, ponieważ sąd uznaje za prawdziwe zeznania powoda, chyba że wzbudzą one uzasadnione wątpliwości.

Ponieważ wyrokowi zaocznemu z urzędu nadawany jest rygor natychmiastowej wykonywalności, może się on stać podstawą egzekucji.

Rygor zostaje zawieszony w sytuacjach gdy:

  • wyrok został wydany z naruszeniem przepisów o dopuszczalności jego wydania
  • pozwany udowodni że jego nieobecność była uzasadniona, a okoliczności które przedstawił w sprzeciwie, wywołują wątpliwości co do zasadności wyroku zaocznego

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

Pozwany ponosi koszty rozprawy zaocznej i sprzeciwu, nawet jeśli wyrok zaoczny zostanie uchylony. Wyjątkiem jest sytuacja gdy niestawiennictwo pozwanego było niezawinione lub gdy wyjaśnienia pozwanego nie zostały dołączone do akt przed rozprawą.

Pozwany zostanie obarczony kosztami, również gdy sąd umorzy postępowanie wywołane wniesieniem sprzeciwu. Wówczas wyrok zaoczny staje się prawomocny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA