REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa pracownika, Praca za granicą

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie warunki powinien spełniać lekarz chcący rozpocząć pracę za granicą?

Swobodny przepływ ludzi i usług w obrębie krajów Unii Europejskiej sprawia, że lekarze coraz częściej rozważają rozwijanie swojej kariery zawodowej w szpitalach i przychodniach zlokalizowanych w krajach skandynawskich czy Wielkiej Brytanii. Jakie warunki i formalności powinni spełnić, zanim zdecydują się na tak duży krok, jak wyprowadzka do innego kraju?

Obowiązkowy system pomiaru dobowego czasu pracy - wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości UE nakłada na państwa członkowskie obowiązek stosowania przez pracodawców systemu pomiaru dobowego czasu pracy. Ma to na celu zapewnienie skuteczności praw przyznanych w Dyrektywie o czasie pracy i przez Kartę praw podstawowych UE.

Poprawa praw pracowników i warunków pracy w całej Europie

Unia Europejska wprowadziła zbiór przepisów dotyczących równouprawnienia kobiet i mężczyzn, poprawy warunków pracy, takich jak czas pracy czy delegowanie pracowników.

Złośliwe naruszanie praw pracowniczych - czym jest i kto za nie odpowiada karnie?

Naruszanie praw pracowniczych nie jest niczym nowym w polskim systemie prawnym. Poważny problem pojawia się dopiero w momencie, gdy naruszenie praw pracowniczych jest złośliwe lub uporczywe. Wówczas pracownicy błędnie myślą, że mogą dochodzić swoich praw tylko w postępowaniu cywilnym. Aby ukrócić tego typu praktyki i pomóc pracownikom, ustawodawca postanowił zakwalifikować złośliwe naruszanie praw pracowniczych jako przestępstwo.

REKLAMA

Praca lekarzy rodzinnych w Wielkiej Brytanii po brexicie

Wielu lekarzy i przyszłych lekarzy z Polski rozważa wyjazd do Wielkiej Brytanii. NHS planuje zatrudnienie kilku tysięcy specjalistów medycyny rodzinnej. Jak brexit wpłynie na pracę lekarzy rodzinnych w Wielkiej Brytanii?

Twardy brexit to niższe emerytury Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii

Twardy brexit spowoduje obniżenie wysokości emerytur Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Bezumowne wyjście z UE oznacza niewliczanie okresu pracy w Wielkiej Brytanii do stażu emerytalnego.

Wzmocnienie praw pracowników krótkoterminowych w UE

Parlament Europejski wzmacnia prawa pracowników zatrudnionych krótkoterminowo, dorywczo, pracownikom na żądanie, tymczasowym, pracującym dla platformy internetowej oraz płatnym stażystom i praktykantom. Warunkiem jest wykonywanie pracy minimum 3 godziny tygodniowo i 12 godzin w okresie 4 tygodni pracy.

Zakaz jazdy ciężarówek w Polsce, Niemczech i Francji w 2019 r.

Zakaz jazdy ciężarówek w 2019 r. w Polsce, Niemczech i we Francji odbywa się na nieco odmiennych zasadach. Każde państwo w Europie ustala własne przepisy w tym zakresie. Jakie pojazdy objęte są zakazem? W które dni świąteczne i w jakich godzinach zakazany jest ruch tirów? Ile wynosi kara za nieprzestrzeganie przepisów?

REKLAMA

Zaświadczenie A1 - czym jest, jak uzyskać

Zaświadczenie A1 to istotny dokument dla osób, które przemieszczają się zawodowo na obszarze Unii Europejskiej. W celu jego otrzymania należy złożyć odpowiedni wniosek.

Prawa pracownika na wypowiedzeniu

Zwalniany pracownik powinien znać swoje prawa. Będąc na wypowiedzeniu można skorzystać z takich uprawnień jak: dni wolne na poszukiwanie pracy, wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego bądź otrzymanie ekwiwalentu pieniężnego za urlop, zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, odszkodowanie i odprawa.

Pracownicze Plany Kapitałowe - składki, wypłaty, opodatkowanie

Pracownicze Programy Kapitałowe stanowią mechanizm pozwalający na gromadzenie dodatkowych oszczędności na emeryturę i, co ważniejsze, przystąpienie do PPK jest dobrowolne. Co do zasady, dochody uzyskane z PPK korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Jednakże podatnik, który zdecyduje się przystąpić do PPK, powinien rozsądnie gospodarować środkami zgromadzonymi w ramach programu, gdyż w określonych sytuacjach zwolnienie nie znajdzie zastosowania.

Związek zawodowy nie tylko dla pracowników, czyli ważne zmiany w przepisach od 2019 roku!

Wraz z rozpoczęciem 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o związkach zawodowych, wprowadzająca szereg istotnych zmian w zasadach tworzenia i funkcjonowania związków zawodowych. Z punktu widzenia osób chcących skorzystać z prawa do zrzeszania się, najważniejszą zmianą jest poszerzenie kręgu osób, które mogą przystąpić do organizacji związkowych.

Jak napisać wniosek o urlop wypoczynkowy?

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Jak napisać wniosek o urlop wypoczynkowy? Pobierz wzór dokumentu.

Kiedy pracownik nie musi pracować na wypowiedzeniu?

Kodeks pracy przewiduje kilka sytuacji, kiedy pracownik nie ma obowiązku pracować na wypowiedzeniu. Można w tym czasie, a czasami nawet trzeba, wykorzystać urlop wypoczynkowy. Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Możliwe jest również otrzymanie dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy. Strony mogą również ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy o pracę.

Cyfrowy nomadyzm, czyli elastyczna praca na krańcu świata

Jednym z najbardziej pożądanych benefitów pracowniczych jest praca zdalna, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jej kreatywnym rozwinięciem jest cyfrowy nomadyzm (ang. digital nomadism). Okazuje się, że naszą przyszłością jest nie praca z domu, ale… skądkolwiek.

Umowa o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego między Polską a Białorusią

Dnia 13 lutego 2019 r. została podpisana umowa o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego między Polską a Białorusią. Zgodnie z umową okresy ubezpieczenia na Białorusi będą uwzględniane w Polsce w celu ustalenia prawa i wysokości emerytur i rent. Ponadto możliwy będzie transfer świadczeń osobom mieszkającym w drugim państwie.

Świadczenia rodzinne dla dzieci w innym państwie UE

Wykonywanie pracy w państwie członkowskim UE nie jest niezbędne do otrzymania świadczenia rodzinnego dla dzieci zamieszkujących w innym państwie członkowskim. Nie uzależnia się tego prawa również od otrzymywania świadczeń, od których odprowadza się składki na ubezpieczenia społeczne.

Związki w miejscu pracy - czy można zakazać?

Związki pomiędzy pracownikami w miejscu pracy mogą oddziaływać na wykonywanie obowiązków przez pracowników, ale nie muszą. Jak Polacy oceniają bliższe kontakty ze współpracownikami? Czy pracodawca może ich zakazać?

Nowego urzędnika trzeba przeszkolić i przeegzaminować

Jednostki samorządu terytorialnego zostały zobowiązane do organizowania służby przygotowawczej dla pracowników podejmujących po raz pierwszy zatrudnienie na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym. Decyzję w sprawie skierowania do służby przygotowawczej i jej zakresu podejmuje kierownik jednostki, w której pracownik  jest zatrudniony. Bierze przy tym pod uwagę poziom przygotowania pracownika  do wykonywania obowiązków wynikających z opisu stanowiska oraz opinię osoby  kierującej komórką organizacyjną, w której pracownik jest zatrudniony.

Dni wolne od pracy 2019 – Holandia

W Holandii w 2019 r. jest 9 dni wolnych od pracy. Wyróżnia się takie święta jak Nowy Rok, Wielkanoc, Dzień Króla, Wniebowstąpienie Pańskie, Zielone Świątki i Boże Narodzenie. Niektóre z nich obchodzi się przez 2 dni. Sprawdź daty dni wolnych od pracy w Holandii. Czy Wielki Piątek jest oficjalnie dniem wolnym?

Zaliczenie stażu pracy na Ukrainie a zasiłek dla bezrobotnych i emerytura

Umowa między Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym obowiązuje od 2012 roku. Czy praca na Ukrainie zostanie uznana w Polsce celem przyznania zasiłku dla bezrobotnych i emerytury?

Dni wolne od pracy 2019 – Wielka Brytania

Dni ustawowo wolne od pracy w Wielkiej Brytanii to tzw. bank holidays. Najwięcej dni wolnych w 2019 r. jest w Irlandii Północnej, a najmniej w Anglii i Walii. Sprawdź, kiedy w 2019 r. wypadają święta w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej? Co w przypadku, gdy bank holiday wypada w sobotę lub niedzielę?

Wypłata wynagrodzenia pracownikom w 2019 roku – zasady, terminy, rachunki płatnicze

Od 2019 roku zasadą jest wypłacanie wynagrodzenie za pracę na rachunek płatniczy pracownika. Możliwe jest wypłacanie wynagrodzenia w gotówce ale wymaga to złożenia przez pracownika pracodawcy stosownego oświadczenia (wniosku) w tej sprawie. Do 22 stycznia 2019 r. pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników, którzy dotąd otrzymywali wypłaty w gotówce o tym, że muszą (w ciągu 7 dni) podać nr rachunku płatniczego albo złożyć wniosek o dalszej wypłacie wynagrodzenia do rąk własnych. Trzeba też wiedzieć, że nie każdy rachunek bankowy jest rachunkiem płatniczym.

Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?

W erze pędzących zmian na rynku pracy jedno wciąż pozostaje niezmienne od lat. Nasi zachodni sąsiedzi są nadal bardzo atrakcyjnym zarobkowo krajem i spore grono Polaków chętnie wiąże swoją zawodową przyszłość, zarówno tę krótką, jak i dłuższą, z niemieckimi pracodawcami. Czy jesteśmy jednak przygotowani merytorycznie do pełnienia tam obowiązków pracowniczych?

Zasiłek dla bezrobotnych pracujących za granicą

Procedura ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych uzależniona jest od tego, gdzie bezrobotny aktualnie przebywa. Co zrobić, aby otrzymać świadczenie?

RPO o naruszaniu praw polskich pracowników w Holandii

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na łamanie praw pracowników w Holandii. W tej sprawie zwrócił się do Państwowej Inspekcji Pracy.

Obowiązki pracodawcy i pracownika przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Prawo do wypowiedzenia umowy o pracę przysługuje każdej ze stron stosunku pracy, w dowolnym momencie. Przepisy precyzyjnie regulują kwestię zakończenia zatrudnienia. Jakie obowiązki i uprawnienia mają pracodawca i pracownik w tym zakresie?

Dane osobowe pracownika a RODO – zmiany

RODO wymusza zmiany w Kodeksie pracy. Zmienią się przepisy dotyczące danych osobowych osób chętnych do pracy i pracowników. Które dane osobowe mogą być pozyskiwane i przetwarzane przez pracodawcę? Czy wymagana jest zgoda pracownika? Kto jest uprawniony do przetwarzania tych informacji?

Zmiany w delegowaniu pracowników do UE - relacja z VI Konferencji SAO

Zmiany w delegowaniu pracowników do UE dotyczą zmian Pakietu Mobilności, Dyrektywy 96/71/WE, Europejskiego Urzędu Pracy, a także zmian w rozporządzeniach 883/2004 i 987/2009 o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Czy są to niebezpieczne zmiany, czy stanowią nowa perspektywę? Zapraszamy do przeczytania relacji z VI Konferencji SAO, której patronem medialnym był Infor.pl.

Dni wolne od pracy 2019 – Niemcy

Czy dni wolne od pracy w 2019 r. Polsce i w Niemczech pokrywają się ze sobą? Ile dni wolnych mają Niemcy? Kiedy zgodnie z kalendarzem na 2019 r. wypadają święta w poszczególnych landach, np. Bawarii czy Brandenburgii?

Dłuższy okres ważności karty EKUZ

Karta EKUZ będzie ważna 18 miesięcy, a w przypadku dzieci i młodzieży - 5 lat. To istotna zmiana dla osób, leczących się za granicą.

Cofnięcie zażalenia przez ZUS niedopuszczalne - SN

Sąd Najwyższy 16 października 2018 r. wydał postanowienie w sprawie III UZ 10/18, zgodnie z którym cofnięcie zażalenia przez ZUS jest niedopuszczalne. Przy rozpoznaniu zażalenia powstało zagadnienie prawne i SN skierował 5 pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?

Poszukiwanie pracy u naszego zachodniego sąsiada z roku na rok staje się coraz prostsze. Sprzyja temu sytuacja gospodarczo-społeczna w Niemczech, demografia, a także rosnące zapotrzebowanie na kompetentnych, wykwalifikowanych specjalistów. W tym wszystkim nie wolno jednak zapomnieć o kilku aspektach mogących stanowić o naszym bezpieczeństwie prawnym.

E-akta pracownicze od 2019 roku - co się zmieni

1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie ustawa z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją, która stanowi część pakietu #100ZmianDlaFirm. Przepisy tej ustawy przewidują m.in. skrócenie obowiązku przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat, możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w postaci elektronicznej (tzw. e-akta pracownicze), zamiast papierowej oraz domyślne przekazywanie pensji na konto bankowe pracownika.

VI Ogólnopolska Konferencja: Delegowanie pracowników do UE - niebezpieczne zmiany czy nowa perspektywa? - 10.10.2018

Dnia 10 października 2018 r. w Warszawie odbędzie się VI Ogólnopolska Konferencja: "Delegowanie pracowników do UE - niebezpieczne zmiany czy nowa perspektywa?". Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

E-teczki pracownicze już od 1 stycznia 2019 r.

Od stycznia 2019 roku w życie wejdą zmiany w Kodeksie Pracy oraz ustawie o emeryturach i rentach, które pozwolą na rezygnację z papierowych archiwów akt pracowniczych. Jakie zmiany czekają pracodawców i czy warto przejść na e-teczki?

Kto wypłaca zasiłek osobie zatrudnionej w innej jednostce podczas urlopu bezpłatnego

Problem: Pracownik powyżej 50 roku życia, zatrudniony w gminie, przebywa na urlopie bezpłatnym od 1 października 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. i w tym okresie podjął pracę u innego pracodawcy - w szkole. Pracownik ten stał się niezdolny do pracy od 23 sierpnia do 15 września 2018 r. Jest to pierwsza choroba podwładnego w tym roku. Czy za okres choroby obaj pracodawcy ustalają prawo do wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego?

Zatrudnianie kierowców z Ukrainy, Białorusi lub Rosji

W Polsce cały czas brakuje kierowców. Szacuje się, że wolnych etatów dla zawodowych kierowców jest w Polsce nawet 100 tysięcy. Dlatego rośnie zatrudnienie kierowców ze Wschodu. Na co warto zwrócić uwagę, planując współpracę z kierowcą zza Buga, podpowiadają eksperci OCRK.

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce - przepisy, formalności, zasady

Czy można zatrudnić cudzoziemca bez dodatkowych formalności? Tak, ale tylko wtedy, gdy mówimy o obywatelu Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii. A jednak, formalności nie powstrzymują polskich pracodawców, przed zatrudnianiem rekordowej liczby cudzoziemców spoza UE.

Roszczenia pracownika dotyczące świadectwa pracy

Nie budzi wątpliwości obowiązek pracodawcy do wydania świadectwa pracy po rozwiązaniu lub w przypadku wygaśnięcia umowy o pracę, jeżeli pracodawca nie zamierza nawiązać z pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.

Umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania jest to dwustronna umowa międzynarodowa, zawierana pomiędzy poszczególnymi państwami. Celem jej zawarcia jest ochrona podatników, którzy osiągają dochód w dwóch państwach, przed obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego dwukrotnie. Konstrukcja tych umów opiera się obecnie przede wszystkim na powszechnie akceptowanym wzorze przygotowanym przez OECD (Organizacja do spraw Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), czyli na Konwencji Modelowej OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

Czy z wynagrodzenia pracownika można potrącić koszty delegowania do pracy w Unii Europejskiej

Pracownik musi wyrazić pisemną zgodę na pobranie z jego wynagrodzenia konkretnej kwoty zwrotu kosztów związanych z jego delegowaniem.

Związki zawodowe również dla osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych oraz samozatrudnionych

W dniu 25 lipca 2018 r. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o związkach zawodowych autorstwa MRPiPS. Najważniejszą zmianą jest objęcie pełnym prawem do zrzeszania się w związkach zawodowych osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, osób samozatrudnionych. Wskazane uprawnienie będzie przysługiwało również wolontariuszom, stażystom i innym osobom, które świadczą osobiście pracę bez wynagrodzenia. To jednak nie wszystkie zmiany wprowadzone przez nowelizację.

Obliczanie okresu wypowiedzenia i dni urlopu według kodeksu pracy w 2018 roku

Kodeks pracy jasno rozróżnia umowę o pracę na czas nieokreślony, od umowy o pracę na czas określony. Generalnie, umowy bezterminowe przewidziane są dla pracowników stałych, którzy mają współpracować z danym przedsiębiorcą dłużej, czy nawet na zawsze. Takich pracowników z założenia się docenia i kodeks wprowadza dla nich specjalne prawa oraz ochronę. Ustawodawca zauważył jednak tendencję do zastępowania umów na czas nieokreślony, umowami terminowymi – po to właśnie by ograniczać prawa pracowników. Odpowiedzią między innymi na takie nieetyczne działania pracodawców, była reforma prawa pracy wprowadzona w Polsce w 2016 roku. Zmieniła ona między innymi zasady dotyczące okresów wypowiedzenia oraz urlopów umów na czas określony.

Kiedy pracodawca może stosować monitoring pracowników - zmiany w Kodeksie pracy 2018

Wejście w życie RODO pociągnęło za sobą zmiany w obszarze ochrony danych osobowych także w innych ustawach. I tak do Kodeksu pracy wprowadzono nowe przepisy w zakresie monitoringu pracowników, które, podobnie jako RODO, obowiązują od 25 maja 2018 r.

Mobbing w zatrudnieniu

Wielu pracowników doświadczających złego traktowania w miejscu pracy nie wie o przysługujących im prawach. Czym jest mobbing w zatrudnieniu oraz jak mu przeciwdziałać?

Urlop ojcowski, urlop rodzicielski i nie tylko - jakie prawa przysługują ojcu dziecka?

W dniu 23 czerwca obchodziliśmy Dzień Ojca. Z tej okazji warto MRPiPS jakie prawa mają mężczyźni wychowujący dzieci. Ojcowie mogą skorzystać nie tylko z urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego czy też wychowawczego, ale także z m.in. obniżenia wymiaru czasu pracy, zakazu nadgodzin i innych uprawnień dzielonych z matką dziecka.

Uzyskanie formularza U1 w Irlandii

Do czego służy dokument U1? Jak go uzyskać w Irlandii?

System podatkowy w Norwegii – poradnik dla Polaków pracujących w tym kraju

Osobom wyjeżdżającym do pracy Norwegia kojarzy się z wysokimi zarobkami i dobrymi warunkami pracy i życia. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz wysokich zarobków w tym kraju są też wysokie podatki, jakie każdy, kto tam pracuje musi rozliczyć.

Formularz U1 – do czego służy i jak go uzyskać w Irlandii?

Formularz U1 jest wymagany w sytuacji, gdy po powrocie do Polski, zarejestrujemy się w urzędzie pracy i pracownik urzędu będzie badał, czy przysługuje nam zasiłek dla osób bezrobotnych. Jak uzyskać ten dokument w Irlandii?

REKLAMA