Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawo do renty. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawo do renty.
Ubezpieczenia społeczne - podstawowe informacje
Aktualizacja: 22.04.2013
Tematyka zabezpieczenia społecznego jest dość zawiła i nieprzystępna dla przeciętnego obywatela. Wynika to zarówno ze specyfiki prawa zabezpieczenia społecznego, ugruntowanego w licznych ustawach (prawo zabezpieczenia społecznego nie jest w Polsce skodyfikowane), jak również z powodu częstych jego nowelizacji. »
Wysokość zasiłku pogrzebowego w 2012 roku
Aktualizacja: 10.10.2012
Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego w 2012 roku, komu i kiedy przysługuje? Jakie dokumenty należy przedstawić w ZUS-ie, aby uzyskać zasiłek? »
Renta rodzinna dla wnuków, rodzeństwa i innych dzieci
Aktualizacja: 28.04.2012
Prawo do renty rodzinnej przysługuje dzieciom własnym, dzieciom drugiego małżonka, dzieciom przysposobionym, przyjętym na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości wnukom, rodzeństwu i innym dzieciom, w tym również w ramach rodziny zastępczej, małżonkowi oraz rodzicom. »
Czy możliwe jest ustalenie ponownie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy
Aktualizacja: 24.11.2011
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, które ustał z powodu ustąpienia niezdolności do pracy, podlega przywróceniu, jeżeli w ciągu 18 miesięcy od ustania prawa do renty ubezpieczony ponownie stal się niezdolny do pracy. »
Kiedy dzieci mają prawo do renty rodzinnej?
Aktualizacja: 28.04.2012
Renta rodzinna ma zapewnić ochronę finansową dzieciom, którym oboje lub jedno z rodziców zmarło. W przypadku większej liczby dzieci renta rodzinna zostanie podzielona pomiędzy nimi. »
Kiedy wdowa ma prawo do renty rodzinnej po policjancie?
Aktualizacja: 28.04.2012
Wdowa, która chce otrzymać prawo do renty po swoim zmarłym mężu musi złożyć wniosek do policyjnego organu rentowego. Może to uczynić samodzielnie lub przez swojego pełnomocnika. Jak tego dokonać? »
Renta rodzinna dla dzieci zmarłego policjanta
Aktualizacja: 28.04.2012
Dzieci zmarłych funkcjonariuszy Policji mają prawo do renty rodzinnej. Co do zasady renta przysługuje do ukończenia 16 lat lub do zakończenia przez dziecko nauki. »
Renta rodzinna bez względu na wiek
Aktualizacja: 28.04.2012
Prawo do renty rodzinnej mają dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci adoptowane. Co do zasady renta rodzinna przysługuje dzieciom do momentu ukończenia 16 roku życia lub do ukończenia przez nie nauki. »
Renta dla osób pracujących za granicą
Aktualizacja: 24.05.2011
Osoby pracujące za granicą nie powinny obawiać się o swoją rentę. Przepisy zakładają bowiem, że przy ustalaniu polskiej renty uwzględnia się zagraniczne okresy ubezpieczenia. Dotyczy to państw UE, EOG, Szwajcarii oraz państw z którymi Polska podpisała odpowiednie umowy. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci ubezpieczonego, osoby pobierającej emeryturę lub rentę, osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania oraz za członka rodziny osoby wcześniej wymienionej. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. »
Aktualizacja: 20.12.2010
Prawo do dodatków do renty przysługuje osobie pobierającej rentę z tytułu niezdolności do pracy i rentę rodzinną. Prawo do dodatku dla sieroty zupełnej przysługuje tylko renciście uprawnionemu do renty rodzinnej. »
Kto nie ma prawa do renty socjalnej?
Aktualizacja: 20.12.2010
Spełnienie określonych przez prawo przesłanek do przyznania renty socjalnej, nie gwarantuje jeszcze przyznania prawa do renty. W określonych sytuacjach renta socjalna nie będzie przysługiwać, pomimo spełniania niezbędnych warunków. »
Jaka jest wysokość renty socjalnej?
Aktualizacja: 20.12.2010
Wysokość renty socjalnej jest ściśle określona przez przepisy prawa. Niekiedy na wysokość renty socjalnej wpływa wysokość renty rodzinnej. »
Kto ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy
Aktualizacja: 07.06.2010
Renta z tytułu niezdolności do pracy jest przyznawana ubezpieczonemu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie