Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu przestępstwo. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące przestępstwo.
Uchylanie się od płacenia alimentów - przestępstwo niealimentacji
Aktualizacja: 12.04.2021
Jakie kary przewidziano za przestępstwo niealimentacji? Kiedy można stwierdzić, iż sprawca uchyla się od obowiązku alimentacyjnego? »
Oszustwo „ na policjanta” – na czym polega?
Aktualizacja: 23.03.2021
Oszustwo „na policjanta” jest jedną z metod, którą stosują przestępcy, wykorzystując zaufanie do funkcjonariuszy. Jak nie paść ofiarą tego typu przestępstw? »
Coraz mniej skazań za niepłacenie alimentów
Aktualizacja: 01.03.2021
Niepłacenie alimentów coraz rzadziej skutkuje skazaniami sądów. Jak obecnie wyglądają statystyki? »
Handel ludźmi jako przestępstwo
Aktualizacja: 07.01.2021
Handel ludźmi jest kojarzony ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, w czym jest sporo prawdy, gdyż w głównej mierze, to właśnie tego typu grupy trudnią się popełnianiem niniejszego przestępstwa. Jak wygląda regulacja handlu ludźmi na gruncie polskiej ustawy karnej, jaki jest wymiar kary i co grozi za przygotowanie? »
Propagowanie faszyzmu i totalitaryzmu jako przestępstwo
Aktualizacja: 21.09.2020
W historii i w współczesnym świecie funkcjonują różne ustroje. Jedne są oceniane jako demokratyczne, zaś inne jako totalitarne, a co za tym idzie w wielu państwach są zakazane. Jak wygląda niniejsza kwestia w polskim Kodeksie karnym? »
Co grozi na fałszywe oskarżenie w Kodeksie karnym?
Aktualizacja: 07.09.2020
Oskarżanie innych osób ma różne podłoże, na szczęście większość z nich jest oparta na prawdziwych faktach. Niestety zdarzają się fałszywe oskarżenia, które mogą być nacechowane chęcią odegrania się na innej osobie. Co wówczas grozi sprawcy takiego oskarżenia? »
Oszustwa związane z bonem turystycznym - adres mailowy
Aktualizacja: 05.08.2020
Oszustwa związane z bonem turystycznym można zgłaszać na specjalny adres mailowy. Zgłoszenia dotyczące sprzedaży bonów POT będzie kierować do organów ścigania. »
Niezawiadomienie o wypadku lub chorobie zawodowej jako przestępstwo
Aktualizacja: 20.07.2020
Analizowany przepis zalicza się do katalogu przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową. Kiedy mamy do czynienia z niniejszym przestępstwem, kto może być jego sprawcą i jaką karę ustanowił ustawodawca? »
Przestępstwo powierzania pracy w handlu wbrew zakazowi
Aktualizacja: 24.06.2020
Powierzanie wykonywania pracy w handlu wbrew zakazowi jest najnowszym przestępstwem przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, które zostało dodane do ustawy karnej z dniem 1 marca 2018 roku. Na czym polega niniejsze przestępstwo, kto za nie odpowiada karnie i jaki jest wymiar kary? »
Niezgłoszenie danych do ubezpieczenia społecznego jako przestępstwo
Aktualizacja: 16.06.2020
Niezgłoszenie danych do ubezpieczenia społecznego jest jednym z przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową. Kto może być sprawcą przestępstwa i co za nie grozi? »
Na czym polega i co grozi za usiłowanie według Kodeksu karnego?
Aktualizacja: 11.05.2020
Usiłowanie stanowi jedną z form stadialnych przestępstwa obok przygotowania i dokonania. Jak zatem odróżnić usiłowanie od innych form, i jakie są konsekwencje usiłowania? »
Przestępstwo dowolnego zaspokajania wybranych wierzycieli (art. 302 § 1 k.k.)
Aktualizacja: 22.04.2020
Artykuł 302 § 1 Kodeksu karnego przewiduje odpowiedzialność karną za dokonanie przestępstwa tzw. dowolnego zaspokajania wybranych wierzycieli. Kto może być sprawcą tego przestępstwa? Jaką karą jest ono zagrożone? »
Naruszenie miru domowego jako przestępstwo
Aktualizacja: 03.04.2020
Przestępstwo naruszenia miru domowego jest często mylone z wykroczeniem polegającym na zakłócaniu ciszy nocnej. Jak zatem należy rozumieć naruszenie miru domowego i co za nie grozi? »
Uwaga na cyberprzestępstwa "na koronawirusa"!
Aktualizacja: 11.03.2020
NASK ostrzega przed cyberatakami "na koronawirusa". Poszukiwanie informacji o epidemii koronawirusa może posłużyć przestępcom do wyłudzenia danych logowania do Facebooka czy kodów BLIK. »
Nieudzielenie pomocy w rozumieniu Kodeksu karnego
Aktualizacja: 09.03.2020
Na temat przestępstwa nieudzielenia pomocy krąży wiele mitów, które są popularne zwłaszcza na forach internetowych. Ich pochodzenie jest różne, część wynika z niezrozumienia przepisu karnego, a część z opowieści osób trzecich, które często nie znając stanu faktycznego, dorzucają kilka słów od siebie. Jak zatem należy rozumieć przestępstwo nieudzielenia pomocy, kogo dotyczy i co za nie grozi? »
Świadczenie kompensacyjne dla pacjentów – projekt ustawy
Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego
Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »