REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezgłoszenie danych do ubezpieczenia społecznego jako przestępstwo

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
Przestępstwo niezgłoszenia danych do ubezpieczenia społecznego może być popełnione zarówno poprzez działanie, jak i zaniechanie./Fot. Shutterstock
Przestępstwo niezgłoszenia danych do ubezpieczenia społecznego może być popełnione zarówno poprzez działanie, jak i zaniechanie./Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niezgłoszenie danych do ubezpieczenia społecznego jest jednym z przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową. Kto może być sprawcą przestępstwa i co za nie grozi?

Podstawa prawna i komentarz

Niniejsza problematyka została uregulowana w art. 219 Kodeksu karnego (dalej: k.k.), zgodnie z którym sprawca narusza przepisy prawa o ubezpieczeniach społecznych, nie zgłaszając, nawet za zgodą zainteresowanego, wymaganych danych albo zgłaszając nieprawdziwe dane mające wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość i za to podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat 2.

REKLAMA

Analizując rozważane zagadnienie można przyjąć, że mamy tutaj do czynienia z ochroną praw indywidualnych przysługujących osobie wykonującej pracę zarobkową jak również z ochroną na poziomie interesów finansowych publicznych. Pierwszym przedmiotem ochrony jest prawo do korzystania ze świadczeń przysługujących z tytułu ubezpieczenia społecznego. Z kolei drugim przedmiotem ochrony jest zabezpieczenie prawidłowego funkcjonowania całości systemu ubezpieczeń społecznych.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

Ustawa karna w omawianym zakresie jest ściśle powiązana z prawem ubezpieczeń społecznych. Mówiąc o ubezpieczeniach społecznych, zgodnie z art. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: USystUbezSpoł), mamy na myśli: ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe (ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa) oraz wypadkowe (ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych). Jeżeli chodzi o ubezpieczonego, to zgodnie z art. 4 pkt 1 USystUbezSpoł, jest to osoba fizyczna podlegająca choćby jednemu z wyżej wymienionych ubezpieczeń społecznych. Odpowiedzialnym za zgłoszenie danych jest płatnik składek, który został zdefiniowany w art. 4 pkt 2 USystUbezSpoł i jest nim m.in.:

- pracodawca,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- jednostka wypłacająca świadczenia socjalne, zasiłki socjalne oraz wynagrodzenia przysługujące w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie,

- ubezpieczony zobowiązany do opłacenia składek na własne ubezpieczenia społeczne,

- ośrodek pomocy społecznej,

- podmiot prowadzący szkołę doktorską,

- wójt, burmistrz lub prezydent miasta,

- agencja zatrudnienia,

- związek zawodowy i wiele innych.

REKLAMA

Obszerny katalog płatników składek, jakim posługuje się USystUbezSpoł stwarza pewnego rodzaju wątpliwości, a mianowicie czy każdy płatnik może być sprawcą niniejszego przestępstwa. Niestety w doktrynie brak jest jednomyślności w tym zakresie i pojawiają się wątpliwości w przypadku pociągnięcia do odpowiedzialności karnej niektórych płatników.

Przestępstwo niezgłoszenia danych do ubezpieczenia społecznego może być popełnione zarówno poprzez działanie, jak i zaniechanie. Z przestępstwem będącym wynikiem działania mamy do czynienia, gdy sprawca zgłasza nieprawdziwe dane, zaś z przestępstwem będącym wynikiem zaniechania jest sytuacja, gdy sprawca nie zgłasza wymaganych danych do ubezpieczeń społecznych. Istotną kwestią jest fakt, że niezależnie od tego czy sprawca popełnia przestępstwo w wyniku działania bądź zaniechania, popełnia przestępstwo umyślnie, gdyż ustawodawca nie przewidział w tym zakresie nieumyślności.

Polecamy serwis: Prawo karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia: wypłaty od 1 lipca 2025 r. Najpierw 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA