Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu Trybunał Konstytucyjny. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące Trybunał Konstytucyjny.
TK o wyłączeniu zatarcia skazania
Aktualizacja: 17.12.2020
Przepis dotyczący wyłączenia zatarcia skazania karę bezwzględnego więzienia za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15, jest zgodny z konstytucją. "Dobro dziecka jest tą wartością, które determinuje kształt innych rozwiązań instytucjonalnych" - podkreślił, trybunał. »
Rada Ministrów o orzeczeniu TK w sprawie aborcji
Aktualizacja: 01.12.2020
Rada Ministrów zajęła stanowiska w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Do kancelarii premiera w ostatnich tygodniach skierowano szereg wniosków i pytań od obywateli, organizacji pozarządowych dotyczących wyroku. »
Aborcja z powodu wad letalnych - prezydencki projekt ustawy
Aktualizacja: 30.10.2020
Prezydencki projekt ustawy wprowadza nową przesłankę warunkującą możliwość przerwania ciąży w przypadku wystąpienia u dziecka tzw. wad letalnych. Co to oznacza? »
Prezydencki projekt ustawy po wyroku TK ws aborcji
Aktualizacja: 30.10.2020
Prezydent zdecydował się na złożenie do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny. W wydanym oświadczeniu Andrzej Duda poinformował, iż rozumie obawy kobiet wynikające z niedawnego orzeczenia TK ws. aborcji. »
Dopuszczalność aborcji embriopatologicznej - wyrok TK
Aktualizacja: 23.10.2020
Trybunał Konstytucyjny 22 października 2020 r. wydał orzeczenie w kwestii dopuszczalności aborcji embriopatologicznej. Przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją - orzekł TK. »
RPO zaskarżył do TK przepisy z czterech "tarcz antykryzysowych"
Aktualizacja: 07.10.2020
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy zawarte w czterech tzw. tarczach antykryzysowych. Jak wskazał rzecznik, każda z tych nowelizacji wprowadziła zmiany przynajmniej do jednego z następujących kodeksów: Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu wykroczeń, Kodeksu karnego skarbowego, Kodeksu karnego wykonawczego, Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu spółek handlowych i Kodeksu postępowania administracyjnego. »
Aktualizacja: 30.07.2020
Premier zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją. Jak podkreślił "sprawy tak wielkiej wagi należy rozpatrywać w ramach przejrzystej, prawomocnej procedury". »
Odpowiedzialność opiekunów za przebywanie dziecka na drodze - ważny wyrok TK
Aktualizacja: 16.07.2020
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok dotyczący odpowiedzialności opiekunów za dopuszczenie do przebywania dziecka do lat 7 na drodze. Zdaniem TK przepis ten jest zgodny z konstytucyjną zasadą prawidłowej legislacji. Trybunał zaznaczył jednak, że dopatrywanie się w zaskarżonym przepisie zakazu przebywania małoletnich na drogach publicznych nawet pod opieką rodziców, dziadków czy nauczycieli nie jest właściwą wykładnią. »
Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jednakowa dla wszystkich
Aktualizacja: 08.07.2020
Senat podjął prace nad korzystnym dla opiekunów osób niepełnosprawnych wyrokiem TK z 21 października 2014 r. (K 38/13). TK uznał, że różnicowanie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w zależności od tego kiedy niepełnosprawność powstała jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości. »
Trybunał Konstytucyjny uznał, iż Sąd Najwyższy przekroczył swoje kompetencje
Aktualizacja: 22.04.2020
Trybunał Konstytucyjny 21 kwietnia 2020 r, wydał orzeczenie w sprawie sporu kompetencyjnego, TK uznał, iż Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do dokonywania za pomocą uchwały wykładni przepisów prowadzących do zmiany w ustroju sądownictwa i nie ma prawa nad powołaniami sędziów przez prezydenta. »
TK wstrzymuje stosowanie uchwały SN
Aktualizacja: 29.01.2020
Trybunał Konstytucyjny wstrzymał czasowo możliwość wydawania przez Sąd Najwyższy uchwał, jeżeli miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym i międzynarodowym m.in. kompetencji do pełnienia urzędu przez sędziego, którego powołał Prezydent na wniosek KRS. Trybunał wstrzymał również stosowanie uchwały składu połączonych Izb Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r. »
Wniosek Prezydenta do TK dotyczący możliwości badania niezależności KRS
Aktualizacja: 28.01.2020
Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie możliwości badania niezależności KRS. Wniosek został skierowany w trybie kontroli następczej i obejmuje przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu postępowania karnego i ustawy o Sądzie Najwyższym. »
Emerytury kobiet z rocznika 1953 - uwagi RPO do projektu ustawy
Aktualizacja: 18.06.2020
Problem emerytur kobiet z rocznika 1953 nadal nie został rozwiązany. Powstał projekt ustawy, do którego RPO wniósł kilka uwag. »
Świadczenie pielęgnacyjne dla dorosłej osoby niepełnosprawnej - korzystne orzeczenia kolegiów
Aktualizacja: 13.12.2019
Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych starający się o świadczenia pielęgnacyjne coraz częściej uzyskują korzystne orzeczenia samorządowych kolegiów. Chociaż upłynęło już pięc lat, to wyrok Trybunału Konstytucyjnego wciąż nie został wykonany. »
Wyrok oparty na podrobionym dokumencie - konstytucyjny termin na wznowienie sprawy cywilnej
Aktualizacja: 11.12.2019
Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż trzymiesięczny termin na wznowienie postępowania cywilnego w sytuacji, gdy wyrok został oparty na dokumencie podrobionym jest zgodny z Konstytucją. Zdaniem TK regulacja ta nie jest nadmiernie restrykcyjna. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie