REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy, Osoba fizyczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wystawienie weksla własnego in blanco

Wekslem in blanco jest dokumentem nieposiadającym wszystkich wymaganych przez prawo wekslowe elementów (klauzul), lecz zawierający przynajmniej podpis wystawcy.

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego wolne od PCC

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego korzysta ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej „PCC”) – tak stwierdził w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego z dnia 25 czerwca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Zbywanie nieruchomości osobom fizycznym i prawnym - pierwszeństwo

W przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym lub prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje tym, którzy spełniają określone warunki. Jakie warunki trzeba spełniać? Czym jest wykaz nieruchomości?

Weksel in blanco. Jak wypełnić?

Uprawnienie do wypełnienia weksla in blanco posiada osoba, które weksel ów został wręczony. Nie oznacza to jednak, że może ona wypełnić go dowolnie, a zgodnie z treścią deklaracji wekslowej.

REKLAMA

Postępowanie koncesyjne - odwołania i skargi

Zgodnie z art. 19 Ustawy o koncesji, Koncesjodawca odwołuje postępowanie, o ile zaistnieją okoliczności przewidziane w ogłoszeniu o koncesji. Zastrzeżenie w ogłoszeniu o koncesji możliwości odwołania postępowania bez podania przyczyn jest nieważne.

Unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

Czynność unieważnienia postępowania w razie wystąpienia określonych przesłanek to zadanie zamawiającego. Zaniechanie przez niego tej czynności wywołuje określone prawem konsekwencje. Dlatego warto przybliżyć przesłanki stanowiące podstawę unieważnienia – w szczególności te, które uległy zmianie w wyniku ostatnich nowelizacji systemu Prawa zamówień publicznych.

Co to jest forma pisemna z datą pewną?

Przepisy Kodeksu cywilnego do pewnych czynności prawnych wymagają formy pisemnej z datą pewną. Co jednak oznacza to w praktyce?

Praktyczne aspekty umów o dzieło

Zawieranie umów o dzieło ułatwia pracodawcy zrealizowanie zadań na niego nałożonych. Sprawdź, jak prawnie uregulowane są tego rodzaju umowy. Poznaj prawa i obowiązki obu stron.

REKLAMA

Praktyczne aspekty umów o dzieło

Zawieranie umów o dzieło ułatwia pracodawcy zrealizowanie zadań na niego nałożonych. Sprawdź, jak prawnie uregulowane są tego rodzaju umowy. Poznaj prawa i obowiązki obu stron.

Czym charakteryzuje się działalność gospodarcza?

Zgodnie z artykułem drugim ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa,usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż,a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Pojęcie przedsiębiorcy

Zgodnie z artykułem czwartym ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorcy

Każdy przedsiębiorca może zostać skontrolowany. Kontrolę prowadzą organy administracji publicznej. Co do zasady organy administracji publicznej kontrolują przedsiębiorców na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej natomiast w zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się przepisy ustaw szczególnych.

Polska Klasyfikacja Działalności

Polska Klasyfikacja Działalności została wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności . Jest to umownie przyjęty, hierarchicznie usystematyzowany podział rodzajów działalności społeczno – gospodarczej. Każdy przedsiębiorca ma nadany kod, który charakteryzuje prowadzoną przez niego działalność.

Postępowanie koncesyjne - treść wniosku

Przedstawiamy dalszą część porad praktycznych dotyczących konstrukcji umowy koncesyjnej. Aby spełniła swoja funkcję, należy precyzyjnie określić w niej terminy i – przede wszystkim – dokładnie ułożyć jej treść.

Osoby fizyczne bez NIP

Od 1 lipca 2011 r. osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej nie będą musiały posługiwać się Numerem Identyfikacji Podatkowej (NIP). Identyfikację podatnika zapewni jedynie numer PESEL.

Nowe urlopy szkoleniowe – w pytaniach i odpowiedziach

Od 16 lipca br. obowiązują nowe regulacje Kodeksu pracy dotyczące podnoszenia kwalifikacji pracowników oraz urlopów szkoleniowych. Jak większość nowych przepisów - i te budzą sporo wątpliwości w praktyce.

Rodzaje umów o pracę

Pracodawca, zatrudniając pracownika w ramach stosunku pracy, powinien określić, jaka umowa jest zawierana. Brak jednoznacznego wskazania w umowie jej rodzaju może spowodować zawarcie umowy bezterminowej.

Umowa sprzedaży – cz. 2: czy przepisy kodeksowe są mniej korzystne

Przepisy Kodeksu cywilnego w odniesieniu do umowy sprzedaży określają mniej korzystnie dla kupującego podstawy odpowiedzialności sprzedawcy. Z drugiej strony dają większe możliwości odstąpienia od umowy.

Umowa sprzedaży – cz. 1: kiedy sprzedaż jest konsumencka

Sprzedaż konsumencka ma miejsce w sytuacji, gdy jedną stroną umowy jest konsument, a drugą przedsiębiorca, zawierający umowę w ramach prowadzonej działalności. Przedmiotem sprzedaży konsumenckiej mogą być tylko rzeczy ruchome.

Potrącenie wierzytelności

Dłużnik nie zawsze musi spełniać świadczenie na rzecz wierzyciela aby zwolnić się z długu. W niektórych przypadkach możliwe jest bowiem dokonanie tzw. potrącenia.

Czy osoby pobierające renty muszą się rozliczać w Urzędzie Skarbowym

Osoby pobierające renty są zobowiązane zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Wynika to z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy niedochowanie formy pisemnej zawsze powoduje nieważność

Zastrzeżenie formy pisemnej pod rygorem nieważności należy do wyjątkowych sytuacji. Skutki niedochowania formy pisemnej mogą być trojakie.

Nieważność czynności prawnej

Nie zawsze nieważność czynności prawnej oznacza, że dana czynność nie wywołuje skutków prawnych. Prawo cywilne wyróżnia nieważność względną oraz bezwzględną.

Postępowanie koncesyjne - zakres regulacji (2)

W kolejnym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące wszczęcia i realizacji postępowania koncesyjnego.

Postępowanie koncesyjne - zakres regulacji (1)

Ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi (Dz. U. z dnia 5 lutego 2009 r.) zwana dalej Ustawą o koncesji w zakresie swojej regulacji dokonuje wdrożenia dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi (Dz. Urz. L 134 z 30.04.2004, str. 114).

Kto nie jest konsumentem

Współczesne prawo cywilne w sposób szczególny chroni podmiot jakim jest konsument. Dlatego też warto wiedzieć kto jest a kto nie jest konsumentem i dlaczego.

Kto jest konsumentem

Wg Kodeksu cywilnego konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Co wynika z tak sformułowanej definicji?

Przekształcanie zakładów budżetowych

Jakie zapisy zawrzeć w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o 100% własności gminy, która została utworzona z likwidowanego samorządowego zakładu budżetowego?

Jakie prawo jest właściwe dla umów z kontrahentem z UE?

Od dnia 17 grudnia 2009 roku pierwszeństwo przed przepisami polskiej ustawy Prawo prywatne międzynarodowe, mają przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych, które jest stosowane bezpośrednio. Jest to istotna informacja dla przedsiębiorców zawierających umowy z kontrahentami mającymi siedziby w państwach członkowskich UE.

Rodzaje i wzory umów

Umowa oznacza zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron, ustalające ich wzajemne prawa lub obowiązki. W świetle zasady swobody umów, obowiązującej w polskim prawie od 1990 roku, strony mogą w ramach swobody umów, nie przekraczając pewnych granic, umówić się o wszystko, co prawo uznaje za podlegające jego uregulowaniom.

Antykryzysowe zmiany w zamówieniach publicznych

W dniu 25 września 2009 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zmianie ulega kilkanaście przepisów. Powodem zmian jest potrzeba dostosowania problematyki zamówień publicznych do aktualnej sytuacji gospodarczej.

Kto jest konsumentem usług ubezpieczeniowych?

Konsument w szerokim - potocznym znaczeniu rozumiany jest jako osoba nabywająca od przedsiębiorcy towar lub usługę.

Umowa o dzieło czy umowa zlecenia, na czym lepiej dorabiać

Zamawiając określoną usługę albo zobowiązując się do świadczenia określonych usług najczęściej zawieramy umowę zlecenia oraz umowę o dzieło. Obie umowy są uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego i posiadają wiele cech charakterystycznych pozwalających na ich odróżnienie. Mimo to w praktyce błędnie przyjmuje się, że są to tożsame umowy.

Jaką umowę podpisać z biurem rachunkowym

Zazwyczaj biuro rachunkowe proponuje swoim klientom własny wzór umowy. Nie oznacza to jednak, że nic nie można w takiej umowie zmienić. O czym powinieneś pamiętać w takiej sytuacji.

Wzory pism i formularzy

Z którą umową do notariusza?

Każdą umowę możemy podpisać u notariusza. Jednak nie każdą musimy. Kodeks cywilny oraz inne ustawy zawierają szczegółowe wyliczenie umów które dla swej ważności muszą być zawarte w formie aktu notarialnego.

Jak zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości?

Często zdarza się, że chcemy sprzedać albo kupić mieszkanie albo działkę. Nie wiemy jednak jaką umowę wtedy zawrzeć. Co powinno się w niej znaleźć. Tymczasem umowę taką możemy zawrzeć tylko i wyłącznie przed notariuszem. I to właśnie on powinien zadbać aby umowa została spisana poprawnie.

Odwołanie umowy dożywocia

Sąsiedzi zawarli umowę dożywocia w której przenoszono własność nieruchomości w zamian za dostarczanie mieszkania, ubrania i żywności, a także zapewnić pomoc i pielęgnowanie w chorobie . Nabywca bez wiedzy zbywcy darował nieruchomość swojej córce. Gdy zbywca dowiedział się o tym natychmiast wystąpił o rozwiązanie umowy dożywocia, ponieważ nabywca oraz jego córka ignorowali swe obowiązki wynikające z zawartej umowy. Jaka jest szansa odzyskania nieruchomości przez zbywcę?

Najnowsze zmiany w kodeksie cywilnym

Od początku 2009 roku weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu cywilnego. Na jej mocy dodano jeden nowy paragraf do kodeksu. Dotyczy on wynajmowania lokali przez przedsiębiorców.

Jak sprawdzić dewelopera?

Mam zamiar w najbliższym czasie kupić mieszkanie od dewelopera. Nieruchomość nie jest jeszcze wybudowana zatem chcę mieć pewność, że inwestycja dojdzie do skutku. Jak mogę to sprawdzić?

Aktualizacja wartości prawa użytkowania wieczystego

Właściwy organ, np. wójt, zamierzający zaktualizować opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, powinien wypowiedzieć na piśmie wysokość dotychczasowej opłaty do 31 grudnia. W wypowiedzeniu należy wskazać sposób obliczenia nowej wysokości opłaty i pouczyć o sposobie zakwestionowania wypowiedzenia.

Wady oświadczenia woli

Umowy obciążone wadami oświadczenia woli są albo nieważne albo można je unieważnić. Wszystko zależy od rodzaju wady.

Umowa darowizny a umowa dożywocia

Obie umowy pozwalają na przeniesienie własności nieruchomości. Różnice między nimi przejawiają się przede wszystkim w kwestii odpłatności (darowizny dokonuje się pod tytułem darmym, dożywocia w zamian za zapewnienie opieki), różne są również obowiązki podatkowe związane z obydwoma umowami.

Umowa deweloperska

Typowa umowa deweloperska ma na celu wybudowanie przez dewelopera budynku mieszkalnego, ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienia prawa odrębnej własności lokalu na kupującego. Co jest zatem dla niej charakterystyczne i co powinno się w niej znaleźć?

Umowa pośrednictwa z klauzulą wyłączności

Czym jest klauzula wyłączności i czy zawsze można ją zawrzeć w umowie? Czy strony mogą się umówić co do tego w sposób dowolny? Przeczytaj i sprawdź.

Umowa o przygotowanie zawodowe

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego jest specyficzną umową o pracę ze względu na obowiązek nałożony na młodocianego pracownika jakim jest obowiązek nauki.

Ogólne zasady odpowiedzialności pośrednika za niewykonanie umowy

Zawarcie umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zobowiązuje obydwie dwie strony do solidnego działania. Jednakże z uwagi na fakt, że przedsiębiorca zajmujący się kojarzeniem stron na rynku nieruchomości jest podlega licencji podlega on również surowszym karą.

Z którą umową do notariusza?

O tym, że umowę sprzedaży mieszkania trzeba zawrzeć przed notariuszem, wie prawie każdy. Jednak nie jest to jedyny rodzaj umowy jaką trzeba lub można zawrzeć w formie aktu notarialnego.  

Umowa o usługę turystyczną - treść

Umową o świadczenie usług turystycznych jest umowa z biurem podróży dotycząca wykupienia wycieczki, wczasów, kolonii czy obozu. Konsument powinien zwrócić uwagę czy jest ona sporządzona w formie pisemnej.

Jak wykupić mieszkanie od Lasów Państwowych

Najemcy lokali należących do Lasów Państwowych mogą je wykupić – jeśli spełniają określone w ustawie o lasach warunki. Przysługuje im bonifikata, tym większa im dłuższy był staż pracy w Lasach, lub okres najmu.

REKLAMA