REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Władza rodzicielska, Przysposobienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Egzekwowanie kontaktów z dzieckiem – jakie zmiany?

W dniu 13 sierpnia 2011r. weszła w życie zmiana Ustawy – Kodeks postępowania cywilnego z dnia 26 maja 2011 r. Zgodnie z przepisem w razie uzasadnionej obawy naruszenia obowiązków wynikających z postanowienia o kontaktach przez osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, lub osobę uprawnioną do kontaktu z dzieckiem albo osobę, której tego kontaktu zakazano, sąd opiekuńczy może zagrozić nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej: 1) osobie, pod której pieczą dziecko pozostaje - na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem lub 2) osobie uprawnionej do kontaktu z dzieckiem albo osobie, której tego kontaktu zakazano - na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje.

Rodzina zastępcza- vademecum

Rodzinę zastępczą ustanawia się dla dziecka pozbawionego całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Jakie trzeba spełnić warunki, aby zostać rodziną zastępczą? Jakie prawa przysługują rodzicom zastępczym? Jakie rodzaje rodzin wyróżniamy? W 2012 r. zmieniają się również przepisy dotyczące typów rodzin zastępczych i wysokości wynagrodzenia, które przysługuje na dziecko. Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań w poniższym artykule.

Rodziny zastępcze 2012 - czyli piecza zastępcza po nowemu

1 stycznia 2012 r. wchodzą w życie przepisy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jakie zmiany czekają obecne i przyszłe rodziny zastępcze?

Separacja – vademecum

Czym jest separacja? Jakie są przesłanki jej orzeczenia? Jakie są różnice i podobieństwa pomiędzy separacją a rozwodem? Jakie skutki niesie ze sobą orzeczenie separacji? Czy separacja może być zniesiona? Odpowiedzi na te i inne pytania szukaj w vademecum separacji.

REKLAMA

Ustanowienie opieki nad małoletnim – kiedy?

Opiekun sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką, podlega przy tym nadzorowi sądu opiekuńczego. Do sprawowania opieki stosuje się odpowiednio przepisy o władzy rodzicielskiej z zachowaniem przepisów dotyczących opieki nad małoletnim.

Adopcja dziecka - vademecum

Adopcja dziecka to poważny krok. Sprawdź jak wygląda procedura adopcyjna i jakie są skutki prawne orzeczenia przysposobienia.

Przestępstwo uprowadzenia oraz nielegalnego zatrzymania małoletniego lub osoby nieporadnej

Zgodnie z treścią przepisu art. 211 Kodeksu karnego ten, kto wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zmiana nazwiska dziecka po zmianie nazwiska rodzica

Nazwisko dziedziczymy po przodkach i często jest ono bogatym źródłem wiedzy o naszej rodzinie. Jaki wpływ ma zmiana nazwiska rodziców na nazwisko dziecko? Czy wymagana jest zgoda obojga rodziców na zmianę nazwiska dziecka?

REKLAMA

Zgoda rodziców na adopcję - kiedy można odstąpić?

Do adopcji potrzebna jest zgoda rodziców przysposabianego, chyba że zostali oni pozbawieni władzy rodzicielskiej lub są nieznani albo porozumienie się z nimi napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Nie jest też potrzebna zgoda ojca, jeżeli jego ojcostwo zostało ustalone przez sąd, a władza rodzicielska nie została mu przyznana. Sąd rozstrzyga indywidualnie wobec każdego z rodziców czy taka zgoda jest potrzebna.

Adopcja - kiedy możliwa?

W prawie rodzinnym i opiekuńczym można wyróżnić trzy rodzaje przysposobienia tzn. pełne, pełne nierozwiązywalne i niepełne. Mimo to można wyodrębnić pewne przesłanki wspólne dla wszystkich rodzajów adopcji. Są to: dobro przysposabianego oraz małoletniość.

Władza rodzicielska - vademecum

Czym jest władza rodzicielska? Jak wygląda jej wykonywanie po rozwodzie? Kiedy sąd sięga po tak drastyczne środki jak pozbawienie praw rodzicielskich? W poradniku wszystko o władzy rodzicielskiej.

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem będzie karane

Sąd zdyscyplinuje osobę utrudniającą kontakty z dzieckiem. Orzeczenie będzie łatwiejsze do egzekucji, bo nie będzie wymagało klauzuli wykonalności.

Nierozdzielanie rodzeństwa – jakie założenia?

Jeżeli ze związku małżeńskiego pochodzi więcej niż jedno wspólne małoletnie dziecko, powstaje do rozstrzygnięcia nie tylko kwestia, któremu z rodziców powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej, lecz również czy rozdzielić rodzeństwo między oboje rodziców, w przypadku, gdy rodzice „walczą” o dzieci. Zasadą powinno być nierozdzielanie rodzeństwa, natomiast rozdzielenie jest wyjątkiem, za którym przemawiać musi dobro dziecka.

Na czym polega ograniczenie utrzymywania kontaktów z dzieckiem?

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem. Kontakty obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Jakie imię można nadać dziecku?

Choć uprawnienie do nadania dziecku imienia jest przejawem władzy rodzicielskiej jego rodziców, uprawnienie to podlega pewnym ograniczeniom. Kiedy kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze danego imienia? Czy rodzicom przysługuje jakaś droga odwołania?

Jaka pomoc w opiece i wychowaniu dziecka?

W dniu 28 kwietnia 2011 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej. Ustawa szczególnie kładzie nacisk na działania profilaktyczne, pomagające rodzinie w prawidłowym funkcjonowaniu i wychowywaniu dzieci, przeciwdziałające powstawaniu problemów lub pozwalające je rozwiązywać we wczesnym okresie ich pojawiania się. Podstawowym narzędziem działania na rzecz dziecka jest praca z rodziną.

W jaki sposób jest wybierany dzienny opiekun?

Zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 opieka nad dziećmi może być organizowana w formie żłobka, klubu dziecięcego a także sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię.

Na czym polega separacja w procesie?

Jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci albo nie mają wspólnych małoletnich dzieci, ale jest brak zgodnego żądania orzeczenia separacji między małżonkami, to rozpoznanie sprawy następuję w postępowaniu procesowym.

Jaka jest odpowiedzialność za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo?

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Czy małżonkowie mogą wspólnie przysposobić?

Przysposobić wspólnie mogą tylko małżonkowie. Przysposobienie ma skutki przysposobienia wspólnego także wtedy, gdy osoba przysposobiona przez jednego z małżonków zostaje następnie przysposobiona przez drugiego małżonka. Dopuszczalność przysposobienia należy oceniać w świetle zasad ochrony dobra dziecka.

Jak i kiedy zawrzeć porozumienie wychowawcze?

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

W jaki sposób kurator sądowy przeprowadza wywiad środowiskowy?

Kuratorzy sądowi realizują określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu. Kurator sądowy obowiązany jest m.in. do przeprowadzania na zlecenie sądu lub sędziego wywiadów środowiskowych.

Macierzyństwo

Matka to osoba, która urodziła i zazwyczaj jednocześnie wychowuje swoje dziecko. Prawo wiąże z macierzyństwem określone skutki, zwłaszcza prawa i obowiązki po stronie matki.

Adopcja

Adopcja w terminologii prawniczej określana jest jako przysposobienie. W jej wyniku pomiędzy osobą dorosłą a małoletnim powstają więzy takie jak w rodzinie między rodzicem a dzieckiem.

Jak uregulowana jest władza rodzicielska we Włoszech?

Regulacja dotycząca władzy rodzicielskiej we Włoszech znajduje się w tamtejszym kodeksie cywilnym. Podstawową zasadą jest to, że wszelkie prawa i obowiązki wypełniane przez włoskich rodziców muszą leżeć wyłącznie w interesie dziecka.

Kto sprawuje władzę rodzicielską w Anglii i Walii?

Anglia i Walia posiadają wspólne uregulowania dotyczące władzy rodzicielskiej. Głównym założeniem systemu prawnego jest ochrona dziecka oraz jego interesów.

Jaka jest istota władzy rodzicielskiej w Belgii?

Uregulowania dotyczące władzy rodzicielskiej w Belgii możemy odnaleźć w tamtejszym kodeksie cywilnym. Podobnie jak w wielu systemach prawnych w Europie celem regulacji jest dobro dziecka.

Kiedy dziecko trafia do placówki opiekuńczo wychowawczej?

Najbardziej drastycznym środkiem ograniczenia władzy rodzicielskiej jest umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo – wychowawczej. Środek ten powinien być stosowany dopiero wówczas, gdy inne zarządzenia nie dały pożądanego efektu lub ze względu na okoliczności można przypuszczać, że takiego wyniku nie dadzą.

Jakie cechy ma władza rodzicielska w Niemczech?

W prawodawstwie niemieckim władzę rodzicielską definiuje się jako ogół praw i obowiązków rodziców względem dziecka.

Jak wygląda władza rodzicielska we Francji?

Francuzi władzę rodzicielską określają mianem odpowiedzialności rodzicielskiej. Przepisy prawne regulujące tę dziedzinę życia znajdują się we francuskim kodeksie rodzinnym.

Władza rodzicielska

Władza rodzicielska oznacza ogół uprawnień i obowiązków rodziców względem małoletniego dziecka.

Źródła prawa rodzinnego

Przez źródła prawa cywilnego należy rozumieć normy prawne regulujące podstawowe instytucje prawa rodzinnego (t.j. małżeństwo, władza rodzicielska, przysposobienie, opieka, kuratela).

Jakie zarządzenia ograniczające władzę rodzicielską wydaje sąd?

Przesłankami ograniczenia władzy rodzicielskiej, które muszą występować łącznie jest zagrożenie dobra dziecka i nienależyte wykonywanie władzy rodzicielskiej. Poza środkami najbardziej drastycznymi, np. w postaci pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd może wydać inne różnorodne zarządzenia należące do kategorii ograniczeń władzy rodzicielskiej.

Jakie są skutki niewykonania przez rodziców poleceń sądu?

Sąd może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli mimo udzielonej pomocy nie ustały przyczyny umieszczenia małoletniego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, a w szczególności gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem.

Opieka lekarska dziecka - co ze zgodą rodziców?

Kwestie dotyczące zgody przedstawiciela ustawowego na działania lecznicze wobec dziecka wynikają z ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz zostały zawarte w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Władza rodzicielska - kiedy potrzebna opinia z RODK?

Wydanie orzeczenia w przedmiocie władzy rodzicielskiej powinno poprzedzić wszechstronne i wyczerpujące postępowanie dowodowe. Sąd opiekuńczy powinien szczególnie korzystać z pomocy specjalistów z takich dziedzin jak: psychologia, pedagogika, medycyna i psychiatria.

Czy sąd może ingerować we władzę rodzicielską?

Sąd opiekuńczy ma obowiązek przeciwdziałać wszelkim zagrożeniom dobra dziecka, kiedy takie zagrożenia występują. Informacje, które docierają do sądu podlegają wstępnej ocenie sądu. W razie wątpliwości sąd opiekuńczy może dokonać czynności sprawdzających i uzupełniających, zlecając kuratorowi przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.

Zawieszenie władzy rodzicielskiej - jak i kiedy?

Jedną z form ingerencji sądu w sferę władzy rodzicielskiej jest jej zawieszenie. Istota zawieszenia władzy rodzicielskiej polega na tym, że wynikające z niej prawa i obowiązki nie przestają wprawdzie istnieć, jednakże przez pewien czas nie mogą być wykonywane.

Jak sporządzić wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej?

Pozbawienie rodziców władzy rodzicielskiej jest najostrzejszym środkiem ingerencji sądu opiekuńczego w sferę stosunków między rodzicami a dziećmi, przez jego zastosowanie bowiem rodzice tracą całkowicie tę władzę. Ze względu na tak daleko idące skutki pozbawienia władzy rodzicielskiej sąd może je orzec tylko wtedy, gdy stosowane dotychczas łagodniejsze środki nie dały rezultatu, bądź gdy z uwagi na drastyczne okoliczności danego przypadku jest oczywiste, że stosowanie środków łagodniejszych byłoby niecelowe.

Z kim dziecko spędza święta?

Porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej jest sposobem na to jak uwzględniając dobro dziecka, jak i obojga małżonków uregulować kwestię kontaktów z dzieckiem. Dotyczy to również najważniejszych momentów w roku takich jak święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc.

Rozwód przed sądem czy mediacja?

Mediacja, jako jedna z metod radzenia sobie z kryzysem w rodzinie, w tym jego szczególną formą, jaką jest konflikt między jej członkami, uzupełnia szeroko pojęte działania na rzecz rodziny. W Polsce jest ona stosunkowo młodą metodą wspierania trwałości i rozwoju najmniejszej komórki społecznej. W literaturze naukowej traktowana jest często jako sposób przejścia przez kryzys okołorozwodowy, dając wybór: bycie razem na wspólnie wypracowanych warunkach czy rozwód?

Kto może zostać opiekunem prawnym dziecka?

W przypadku, gdy rodzicom dziecka odebrane są prawa rodzicielskie lub w ogóle są nieznani, opiekę dla małoletniego musi ustanowić sąd.

Adopcja - czy potrzebna zgoda dziecka?

Do adopcji niezbędna może okazać się zgoda dziecka. Pamiętać musimy także o zgodzie jego rodziców chyba, że zajdą pewne określone okoliczności wykluczające ten warunek.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej – czy od orzeczenia sądu można się odwołać?

Pozbawienie władzy rodzicielskiej polega na odebraniu rodzicowi możliwości o decydowaniu o dziecku. Rodzic nie ma „władztwa” nad dzieckiem – nie może współdecydować nawet o najistotniejszych sprawach dotyczących dziecka. Drugi z rodziców jest jedynym decydentem w sprawach dziecka.

Jak doprowadzić do zmiany orzeczenia o władzy rodzicielskiej

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka.

Kiedy potrzebne jest zawieszenie władzy rodzicielskiej

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowywania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

Kiedy sąd pozbawi władzy rodzicielskiej

W przypadku, gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo, jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej także jednego z rodziców.

Rodzic wywozi dziecko za granicę - co robić

Gdy jedno z rodziców wyjeżdża z dzieckiem na stałe za granicę, nie uzyskując zgody drugiego, mamy do czynienia z uprowadzeniem. W takim przypadku stosuje się postanowienia Konwencji haskiej z 25 października 1980 r. dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę. Polska jest stroną konwencji od 1992 r.

Jak napisać wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej

Sąd opiekuńczy może przywrócić rodzicom władzę rodzicielską, jeśli ustała przyczyna, z powodu której zostali jej pozbawieni. Sąd może zmienić swoje postanowienie dotyczące władzy rodzicielskiej, jeżeli wymaga tego dobro dziecka, a w szczególności troska o jego prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny.

Władza rodzicielska a stan zdrowia

Zdrowie oznacza ogólny stan ciała i umysłu. Nie jest to po prostu brak choroby czy uszkodzenia, lecz raczej kwestia dobrego funkcjonowania wszystkich części składowych organizmu.

REKLAMA