reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Kontakty z dzieckiem > Z kim dziecko spędza święta?

Z kim dziecko spędza święta?

Porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej jest sposobem na to jak uwzględniając dobro dziecka, jak i obojga małżonków uregulować kwestię kontaktów z dzieckiem. Dotyczy to również najważniejszych momentów w roku takich jak święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc.

Rozwód rodziców jest dla dziecka ogromną traumą. Wobec tego szczególnie ważne jest, jak zostaną ukształtowane kwestie związane z władzą rodzicielską. Jedną z instytucji, która została utworzona, aby zminimalizować straty, jakie poniesie dziecko w wyniku rozwodu jest porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej

Według przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd w wyroku rozwodowym może powierzyć władzę rodzicielską jednemu z rodziców, określając ściśle prawa i obowiązki rodzicielskie drugiego, albo pozostawić władze rodzicielską obojgu małżonkom. To drugie rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki.

Wniosek i porozumienie rodziców

Pierwszym jest zgodny wniosek obojga rodziców. Oprócz niego powinien zostać ustalony plan, który określi sposób wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywanie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Zobacz też: Decyzje dotyczące dziecka zawarte w wyroku rozwodowym

Co jeszcze może zawierać wniosek?

Musi on określać sposób wykonywania władzy rodzicielskiej i to jak będzie wyglądało utrzymywanie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Powinien zawierać też określenie, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Może obejmować także inne postanowienia, ale nie są one konieczne.

W porozumieniu takim można szczegółowo określić, w jakich okresach dziecko będzie spędzało czas z danym rodzicem, a nawet jak będzie wyglądał rozkład obowiązków i praw rodzicielskich w ważne święta takie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, czy uroczystości rodzinne jak urodziny dziecka. Znajdować się tam mogą również m.in. ustalenia, co do tego gdzie będzie przebiegała edukacja dziecka, a nawet gdzie będzie miała miejsce opieka medyczna. Może on również określać relacje pomiędzy obojgiem rodziców w kwestiach dotyczących dziecka i dostęp do danych go dotyczących.

Pozostałe warunki

Następnie sąd ocenia czy plan wychowawczy będzie zgodny z dobrem dziecka. Zasadne musi być również oczekiwanie, że rodzice będą współdziałać w sprawach dziecka.

Wyrok

Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, sąd w wyroku rozwodowym może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, którzy będą ją sprawować według sporządzonego wcześniej porozumienia.

Zobacz też serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W porozumieniu takim można szczegółowo określić, w jakich okresach dziecko będzie spędzało czas z danym rodzicem, a nawet jak będzie wyglądał rozkład obowiązków i praw rodzicielskich w ważne święta takie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc czy uroczystości rodzinne jak urodziny dziecka.
W porozumieniu takim można szczegółowo określić, w jakich okresach dziecko będzie spędzało czas z danym rodzicem, a nawet jak będzie wyglądał rozkład obowiązków i praw rodzicielskich w ważne święta takie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc czy uroczystości rodzinne jak urodziny dziecka.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama