| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Kontakty z dzieckiem > Z kim dziecko spędza święta?

Z kim dziecko spędza święta?

Porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej jest sposobem na to jak uwzględniając dobro dziecka, jak i obojga małżonków uregulować kwestię kontaktów z dzieckiem. Dotyczy to również najważniejszych momentów w roku takich jak święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc.

Rozwód rodziców jest dla dziecka ogromną traumą. Wobec tego szczególnie ważne jest, jak zostaną ukształtowane kwestie związane z władzą rodzicielską. Jedną z instytucji, która została utworzona, aby zminimalizować straty, jakie poniesie dziecko w wyniku rozwodu jest porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej

Według przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd w wyroku rozwodowym może powierzyć władzę rodzicielską jednemu z rodziców, określając ściśle prawa i obowiązki rodzicielskie drugiego, albo pozostawić władze rodzicielską obojgu małżonkom. To drugie rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki.

Wniosek i porozumienie rodziców

Pierwszym jest zgodny wniosek obojga rodziców. Oprócz niego powinien zostać ustalony plan, który określi sposób wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywanie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Zobacz też: Decyzje dotyczące dziecka zawarte w wyroku rozwodowym

Co jeszcze może zawierać wniosek?

Musi on określać sposób wykonywania władzy rodzicielskiej i to jak będzie wyglądało utrzymywanie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Powinien zawierać też określenie, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Może obejmować także inne postanowienia, ale nie są one konieczne.

W porozumieniu takim można szczegółowo określić, w jakich okresach dziecko będzie spędzało czas z danym rodzicem, a nawet jak będzie wyglądał rozkład obowiązków i praw rodzicielskich w ważne święta takie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, czy uroczystości rodzinne jak urodziny dziecka. Znajdować się tam mogą również m.in. ustalenia, co do tego gdzie będzie przebiegała edukacja dziecka, a nawet gdzie będzie miała miejsce opieka medyczna. Może on również określać relacje pomiędzy obojgiem rodziców w kwestiach dotyczących dziecka i dostęp do danych go dotyczących.

Pozostałe warunki

Następnie sąd ocenia czy plan wychowawczy będzie zgodny z dobrem dziecka. Zasadne musi być również oczekiwanie, że rodzice będą współdziałać w sprawach dziecka.

Wyrok

Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, sąd w wyroku rozwodowym może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, którzy będą ją sprawować według sporządzonego wcześniej porozumienia.

Zobacz też serwis: Dziecko i prawo

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W porozumieniu takim można szczegółowo określić, w jakich okresach dziecko będzie spędzało czas z danym rodzicem, a nawet jak będzie wyglądał rozkład obowiązków i praw rodzicielskich w ważne święta takie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc czy uroczystości rodzinne jak urodziny dziecka.
W porozumieniu takim można szczegółowo określić, w jakich okresach dziecko będzie spędzało czas z danym rodzicem, a nawet jak będzie wyglądał rozkład obowiązków i praw rodzicielskich w ważne święta takie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc czy uroczystości rodzinne jak urodziny dziecka.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »