REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eurostat: polskie domy i mieszkania lepsze niż gdzie indziej w Europe. Jest 5 powodów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ogólne zadowolenie z warunków mieszkaniowych w poszczególnych państwach Europy
Polskie mieszkania lepsze niż europejskie. Eurostat wskazuje 5 powodów
HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo, odpowiednie ogrzewanie i solidne mury - to poważne atuty polskich domów i mieszkań - sugerują dane Eurostatu. Pod tym względem jesteśmy europejskim liderem. Pomimo tego, że nieruchomości w Polsce brakuje, to i tak przodujemy w Europie pod względem satysfakcji mieszkaniowej – przynajmniej na pierwszy rzut oka.

rozwiń >

Bezpieczne, solidne i ciepłe - takie są polskie mieszkania i domy na tle Europy

Może i skromne, może też i ciasne, ale za to bezpieczne, solidne i ciepłe - taki obraz nieruchomości w Polsce wyłania się ze statystyk Eurostatu. Nie jest przecież tajemnicą, że rodzimy standard mieszkaniowy odstaje od tego panującego na Zachodzie. To dlatego często skupiamy się na danych mówiących o brakach mieszkaniowych czy o przeludnieniu nieruchomości w Polsce.

Wystarczy przypomnieć, że przeciętny Europejczyk ma do dyspozycji o pół pokoju więcej niż Polak. Fatalnie wypadamy za to pod względem przeludnienia mieszkań. Najgorzej jest na rynku najmu, gdzie ponad 64% lokatorów płacących stawki rynkowe mieszka w za małym (przeludnionym) lokalu. Odsetek ten jest prawie trzy razy wyższy niż średnia europejska.

REKLAMA

Kto mieszka w mieszkaniach o złym stanie technicznym

W przepastnych bazach danych Eurostatu możemy jednak znaleźć też informacje, które sugerują, że są takie rzeczy, w których to Europa może nas gonić, a nie odwrotnie. Przykład? Stan techniczny domów i mieszkań, w których mieszkamy. Okazuje się bowiem, że w 2023 roku jedynie 5,6% Polaków miało problem z przeciekającymi dachami, wilgotnymi ścianami, podłogami lub fundamentami czy grzybem, który zaatakował ramy okienne lub podłogi. Słowo “jedynie” nie zostało tutaj użyte bez powodu. Jeśli bowiem porównujemy rodzimy wynik do średniej europejskiej, to okazuje się, że odsetek osób zgłaszających tego typu problemy w UE jest ponad 2,5 razy wyższy niż w Polsce. Lepszy stan techniczny mieszkań znajdziemy tylko w czterech krajach – Chorwacji, Finlandii, Norwegii i Szwecji.

W najgorszej sytuacji są za to mieszkańcy Albanii, Czarnogóry, Hiszpanii, Portugalii, Cypru czy Turcji. W krajach tych ponad 1/5 osób mieszka w lokalach, w których znajdziemy przeciekający dach, wilgoć lub też zagrzybienie. Może mieć na to wpływ fakt, że w Polsce standardem jest ocieplenie domów oraz montowanie w nich ogrzewania. W krajach o cieplejszym klimacie (np. Portugalia czy Hiszpania) działanie takie jest nierzadko uznawane za zbędą ekstrawagancję.

Osoby mieszkające w mieszkaniach o złym stanie technicznym (państwa Europy)

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Kto ma problem z ogrzaniem mieszkania?

Jest to też jeden z głównych powodów, dla których to właśnie w krajach o cieplejszych zimach duża część obywateli narzeka na fakt, że w najchłodniejsze dni nie są w stanie odpowiednio ogrzać swoich mieszkań. W Bułgarii, Hiszpanii czy Portugalii na problem ten narzeka ponad 20% osób badanych przez Eurostat. Średnia dla całego starego kontynentu to 10,6%. Na tym tle nasz wynik na poziomie zaledwie 4,7% sugeruje, że rodzime zasoby mieszkaniowe są w przeważającej większości przypadków dobrze przygotowane na chłodniejsze warunki atmosferyczne.

Odsetek obywateli państw Europy, który nie może dostatecznie ogrzać swojego mieszkania

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Bezpieczeństwo w okolicy miejsca zamieszkania

Podobnie nie sposób nie zwrócić uwagi na fakt, że opinia Polaków o poziomie bezpieczeństwa w ich miejscu zamieszkania jest jedną z najwyższych w Europie. Tylko 2,8% rodaków narzeka na akty wandalizmu i poziom przestępczości. To prawie 4 razy niższy wynik niż średnia Europejska (10% wg danych Eurostatu za 2023 rok). Najgorsza sytuacja pod tym względem panuje w Grecji, Holandii, Bułgarii i Francji. Tam na przestępczość i akty wandalizmu w swojej okolicy narzeka jeden obywatel na 7, a w skrajnym przypadku nawet jeden na 5 (Grecja).

Przestępczość i wandalizm w najbliższej okolicy

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Ciche otoczenie i mniej spalin

Rodacy deklarują ponadto, że relatywnie rzadko spotykają się z nadmiernym hałasem dochodzącym do mieszkania z zewnątrz (w 2023 roku narzekało na ten problem 9,3% Polaków przy średniej unijnej na poziomie 18,2%). Wysokie są też subiektywne oceny poziomu czystości powietrza. Na pyły, zanieczyszczenie powietrza czy inne problemy związane ze środowiskiem naturalnym w swojej okolicy narzekało w Polsce 7,1% osób przy średniej dla całej unii na poziomie 12,2% (dane za 2023 rok). Tak wysoki wynik może być pochodną wyraźnej poprawy jakości powietrza w ostatnich latach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nasza mała mieszkaniowa stabilizacja

Efekt jest taki, że pomimo faktu, że w Polsce mieszkań wciąż jest za mało, a nawet te, które istnieją nierzadko są dość skromne, to jesteśmy narodem czerpiącym relatywnie wysoką satysfakcję z warunków mieszkaniowych. Wysoko lub przynajmniej dobrze swoją sytuację w tym względzie oceniało ponad 95% rodaków – wynika z danych za 2023 rok. To trzeci najlepszy wynik, który znajdziemy w statystykach europejskiego urzędu. Najgorzej było natomiast w Hiszpanii i na Węgrzech. Tam odsetek osób oceniających sytuację co najmniej dobrze, uplasował się poniżej 85%.

Aby lepiej zrozumieć te wyniki, musimy wejść głębiej. Okazuje się bowiem, że odsetek Polaków, którzy są bardzo zadowoleni ze swoich warunków mieszkaniowych to tylko 16,5%. To dla odmiany trzeci wśród najniższych wyników z grona przebadanych przez Eurostat krajów. Reszta optymistów uznaje swoje warunki mieszkaniowe za dobre. Dla porównania średnia europejska to ponad 28% osób bardzo zadowolonych ze swojego miejsca zamieszkania. Tajemnica zaprezentowanych wyników leży więc w szczegółach, bo choć rzadko kiedy jesteśmy zachwyceni swoimi mieszkaniami, to przynajmniej w tym względzie nie zwykliśmy narzekać. Po części najpewniej może to wynikać też z niższych niż przeciętnie w Europie wymagań odnośnie jakości posiadanego lokum.

Ogólne zadowolenie z warunków mieszkaniowych w poszczególnych państwach Europy

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Bartosz Turek, główny analityk HREIT

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: HRE Investments

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Nowy rodzaj oszustwa

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa. Polega ono na tym, że przestępcy oferują pomoc w próbie wyłudzenia środków od banku z tytułu rzekomych luk w jego systemach. W rzeczywistości żadnych luk nie ma, a osoba składająca wniosek reklamacyjny, oparty na nieistniejących podstawach, może zostać pociągnięta nawet do odpowiedzialności karnej.

Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

Ile zarabiają lekarze w publicznej służbie zdrowia? Od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi

Lekarz w publicznym systemie ochrony zdrowia może liczyć na zarobki od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi. Najmniej zarabiają lekarze na początku drogi zawodowej. Kontrowersje budzą niektóre kontrakty lekarzy specjalistów.

Europa stawia na migrantów. Polska się starzeje i wyludnia – co dalej?

Rekordowa liczba ludności w Unii Europejskiej – 450,4 mln osób – to efekt rosnącej imigracji, która rekompensuje spadek urodzeń i przewagę zgonów. Europa starzeje się, a migranci łagodzą demograficzny kryzys. Polska, z ujemnym bilansem ludności, stoi dziś na rozdrożu.

REKLAMA

Praca sezonowa 2025 r.: co, gdzie, jak i ile?

Sezonowe zatrudnienie to forma pracy, która wyróżnia się kilkoma charakterystycznymi cechami, istotnymi zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Na czym polega, w jakim sektorze można znaleźć pracę sezonową, co z pracą sezonową w UE i ile można zarobić?

Kontrole SANEPIDU na koloniach, obozach i na innych obiektach pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim

Dzieci i młodzież skorzystają jak co roku z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej jako kolonia, obóz lub jako forma w miejscu zamieszkania, m.in. na półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe. W związku z tym zapowiedziane są kontrole SANEPIDU na koloniach, obozach i innych obiektów pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim.

18 lipca pieniądze z ZUS wpłyną na konto. Dobre wieści dla tysięcy Polaków, którzy pobierają świadczenia emerytalne

Już 18 lipca 2025 r. na konta tysięcy emerytów trafią środki z ZUS, mimo że standardowy termin wypłat przypada na 20 lipca. Ze względu na niedzielę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesunął wypłatę świadczeń o dwa dni wcześniej. To dobra wiadomość dla wielu seniorów.

Popularne tężnie solankowe niebezpieczne dla zdrowia – groźne bakterie, grzyby, promieniowce i gronkowce wykryte w wodzie solankowej i problem braku norm czystości „leczniczej mgiełki”

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytety Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wynika, że coraz bardziej zyskujące na popularności miejskie tężnie solankowe, na których pobyt – pod względem absorbcji jodu – porównywany bywa z trzydniowym pobytem nad morzem – pozostawiają wiele do „życzenia” pod względem czystości mikrobiologicznej krążącej w nich wody solankowej oraz wytwarzającej się z niej mgiełki, która jest bezpośrednio wdychana przez użytkowników takich instalacji. Bakterie E.coli, E. faecalis i C. perfringens, to tylko niektóre z groźnych dla zdrowia patogenów wykrytych w solance jednej z miejskich tężni. Powagę problemu potęguje fakt braku odpowiednich norm prawnych.

REKLAMA

Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści

Powstał bardzo ciekawy raport zawierający informacje dotyczące tego, że: DANE W HANDLU SĄ CORAZ MOCNIEJSZĄ „WALUTĄ”. Jak to możliwe? Okazuje się, że Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści.

800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy wejdzie?

Pojawiają się kolejne głosy i wiadomości od Czytelników w sprawie tzw. dodatku emerytalnego (czy nawet przedemerytalnego) z tytułu wychowania dziecka. Miałoby to być tzw. 800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy taka regulacja wejdzie w życie? Czekamy na odpowiedź z Kancelarii Prezydenta RP.

REKLAMA