REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje kredytowe – czy frankowicze mają szansę na wsparcie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Wadas
aplikantka radcowska
Kupilas&Krupa Radcowie Prawni i Adwokaci
Wakacje kredytowe – czy frankowicze mają szansę na wsparcie?
Wakacje kredytowe – czy frankowicze mają szansę na wsparcie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kto i na jakich zasadach może skorzystać z pomocy kredytowej? Jakie możliwości obecnie mają frankowicze?

REKLAMA

Wysoka inflacja i seria drastycznych podwyżek stóp procentowych spowodowały, że rząd zdecydował się wyciągnąć pomocną dłoń do kredytobiorców. Rata kredytu o zmiennym oprocentowaniu wzrosła bowiem w przeciągu ostatnich miesięcy nawet o 70%. W piątek 29 lipca 2022 r. weszły w życie tzw. wakacje kredytowe, dzięki którym będzie można zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego łącznie nawet na 8 miesięcy. Od piątku można także składać wniosek do banku. Przepisy jednak nie pozostawiają złudzeń – z pomocy może skorzystać tylko część kredytobiorców. Nowe regulacje nie dotyczą m.in. osób z kredytem indeksowanym lub denominowanym do CHF, które kilkanaście lat temu były chętnie oferowane przez banki jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych kredytów w PLN. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z pomocy kredytowej i jakie możliwości obecnie mają frankowicze wyjaśnia aplikantka radcowska Marta Wadas z Kancelarii Kupilas&Krupa.

REKLAMA

Na wakacje kredytowe od kilku tygodni niecierpliwe czekało setki tysięcy Polaków. Z małym opóźnieniem w stosunku do zapowiadanych dat, z dniem 29 lipca 2022 r. weszła w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Nowe regulacje umożliwiają zawieszenia spłaty nawet 8 rat jednego posiadanego kredytu hipotecznego. O konkretnej liczbie zawieszonych rat decyduje sam kredytobiorca. Pamiętać należy, że okres kredytowania wówczas przedłuża się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona. Wprowadzone regulacje to forma rządowej pomocy dla kredytobiorców, która ma złagodzić skutek podwyżek stóp procentowych i wysokiej inflacji. Jak tłumaczy aplikantka radcowska Marta Wadas z Kancelarii Kupilas&Krupa, wakacje kredytowe w wielu przypadkach nie zwalniają jednak konsumentów z całości opłat.

- Zgodnie z przyjętymi przepisami, w okresie zawieszenia, kredytobiorca nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy z bankiem. W takiej sytuacji nie płaci więc raty kapitałowo-odsetkowej. Pierwsza rata, którą można zawiesić, przypadnie już w sierpniu. Natomiast jeżeli kredyt jest ubezpieczony, kredytobiorca ponosił będzie w tym okresie opłaty z tytułu umowy ubezpieczenia – wyjaśnia aplikantka radcowska, Marta Wadas z Kancelarii Kupilas&Krupa z Bielska-Białej.

Wakacje kredytowe nie dla wszystkich – warunki i forma pomocy

REKLAMA

Kredytobiorca może zawiesić maksymalnie 8 rat w latach 2022 i 2023. Przy czym, ustawa definiuje konkretne okresy w których można skorzystać z pomocy. Są to maksymalnie 2 raty w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2022 r. i maksymalnie 2 raty w okresie od 1 października do 31 grudnia 2022 r. W 2023 roku można skorzystać ze zwolnienia 4 rat – po jednej w każdym z kwartałów. Kolejną, istotną kwestią są warunki, które muszą spełnić kredytobiorcy. Ostateczne przepisy bowiem wykluczają z grona osób objętych rządową pomocą frankowiczów i inne osoby, które mają kredyty hipoteczne indeksowane lub denominowane do waluty innej niż złoty. Eksperci szacują, że w tej sytuacji ok. 500 tys. kredytobiorców nie będzie mogło skorzystać z wakacji kredytowych. Ponadto z pomocy nie mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązanie na zakup nieruchomości pod wynajem i czerpią z niego korzyści finansowe.

Podsumowując, aby ubiegać się o wakacje kredytowe nasz kredyt musi być kredytem hipotecznym w złotówkach, dodatkowo przeznaczonym na nabycie nieruchomości na własny cel mieszkaniowy. Co więcej, wakacje przysługują także osobie, która zaciągnęła kredyt na budowę domu, jak również zakup samej ziemi na cele budowlane – z przeznaczeniem na użytek indywidualny. Należy mieć także na uwadze, że zawieszenie w spłacie rat przysługuje tylko na jeden kredyt. W przypadku, gdy kredytobiorca ma kredyty np. na dwie nieruchomości na cele mieszkaniowe, to z wakacji kredytowych może skorzystać tylko względem jednego wybranego przez siebie kredytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne terminy w wakacjach kredytowych

Przepisy dotyczą kredytów zaciągniętych przed dniem 1 lipca 2022 r., których termin spłaty kończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty. Wnioski o wsparcie można składać od piątku 29 lipca 2022 r. do banku, który udzielił kredytu. Placówki mają obowiązek zapewnić możliwość składania wniosków również za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Należy mieć także na uwadze, że aby skorzystać z wakacji w danym miesiącu, konieczne jest złożenie wniosku przed dniem spłaty raty kapitałowo-odsetkowej za ten miesiąc. Niektóre banki deklarują jednak, że kredytobiorca będzie mieć możliwość złożenia wniosku także w dniu spłaty raty. Po złożeniu wniosku, bank ma 21 dni na potwierdzenie otrzymania wniosku i wskazanie kwoty ubezpieczenia, jednak brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty.

Na jaką pomoc mogą liczyć frankowicze?

Osoby posiadające kredyt indeksowany lub denominowany nie zostały objęte regulacją ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W takiej sytuacji pozostaje im jedynie dochodzenie swoich praw na drodze sądowej. Choć przed laty, kredyty frankowe były chętnie oferowane przez przedstawicieli banków jako atrakcyjna alternatywa dla kredytów złotówkowych, to kredytobiorcy zostali wystawieni na niczym nieograniczone ryzyko walutowe. Umowy były sprytnie skonstruowane. Umożliwiały bankom swobodne ustalanie wysokości kursu przeliczenia CHF, co w konsekwencji wpływało na wysokość zadłużenia i rat kredytowych. Bank nie przeliczał franków szwajcarskich według aktualnie średniego kursu, co byłoby najuczciwsze, ale według samodzielnie przeliczanych wartości. Teraz jednak kredytobiorcy mogą dochodzić swoich praw w sporach z bankami.

- Obecnie, frankowicze coraz częściej decydują się na wystąpienie na drogę prawną przeciwko bankom. W przeważającej większości tego typu spraw osiągają sukces, a na skutek wydawanych orzeczeń sądów, umowy uznawane (w ogromnej większości przypadków) są za nieważne w całości.– wskazuje aplikantka radcowska, Marta Wadas z Kancelarii Kupilas&Krupa.

Jak wynika z danych publikowanych przez banki, tylko niewielka część kredytobiorców posiadających umowy indeksowane czy denominowane do CHF decyduje się na zawarcie ugody. Ugody oferowane przez banki nie cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem ze strony kredytobiorców, ponieważ proponowane przez banku rozwiązania wcale nie są korzystne. Rośnie natomiast liczba frankowiczów, którzy decydują na drogę sądową.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kilkaset L4 nie będzie honorowanych przez ZUS już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną?

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

REKLAMA

Przez tę lukę prawną, konto bankowe może zostać wyczyszczone do zera. „Takie sytuacje zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać, a konsekwencje bywają dramatyczne"

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nie są chronieni przed zajęciem przez komornika środków zgromadzonych przez nich na koncie bankowym w takim zakresie, jak osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, w stosunku do których obowiązuje tzw. kwota wolna od potrąceń, której celem jest zabezpieczenie im tzw. minimum egzystencjalnego. Powyższa luka prawna – jak zwraca uwagę mec. Adam Kaczor z Kancelarii Restrukturyzacyjnej KPR – nierzadko skutkuje nie tylko likwidacją działalności, ale „dramatem całej rodziny”.

Miały być dopłaty, a są mandaty – i to 1500 zł. Biorą się za rowerzystów

Rządowe zapowiedzi dotyczące dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych pojawiają się regularnie a jak dotąd nie wykroczyły poza status: obietnicy. Co najmniej od roku słyszymy, że „już niedługo” pojawią się konkretne środki wsparcia, a instytucje takie jak NFOŚiGW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomią programy, które mają objąć nawet kilkadziesiąt tysięcy potencjalnych nabywców rowerów elektrycznych. Zamiast tego jest akcja policji i są mandaty dla cyklistów i to niemałe bo nawet 1500 zł. Co dalej z pseudo e-rowerami?

Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

REKLAMA

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki dla TVP - 2 tura wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży? Zagłosuj w sondzie Inforu.

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA