reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Jak udowodnić fakt zawarcia umowy pożyczki w formie ustnej?

Jak udowodnić fakt zawarcia umowy pożyczki w formie ustnej?

Umowa pożyczki może być zawarta w dowolnej formie, a więc także i w formie ustnej. Niestety forma ustna nie zapewnia dostatecznej ochrony ponieważ trudno jest udowodnić fakt jej zawarcia, nie jest to jednak niemożliwe - pomocne mogą być przelewy bankowe na co wskazuje wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Umowa pożyczki została uregulowana w kodeksie cywilnym w art. 720 - 724. Zgodnie z tymi przepisami przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.  

Umowa pożyczki, której wartość przekracza 1000 zł powinna zostać zawarta w formie dokumentowej (np. na piśmie, akt notarialny) dla celów dowodowych.

Wyrok SA - stan faktyczny

Sprawa, w której orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie wyglądała następująco: Powódka M.C. zażądała zasądzenia od pozwanego  A.A kwoty 130 000 tys. zł z tytułu zwrotu pożyczki. Pozwany zakwestionował istnienie zobowiązania i zażądała oddalenia pozwu. Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok I instancji czego konsekwencją było uznanie żądania powódki za zasadne ale tylko w kwocie 114 000 zł - w pozostałym zakresie powództwo zostało oddalone.

M.C. zawarła z A.A. umowę pożyczki w formie ustnej na kwotę 130 000 zł. Powódka miała przekazać pozwanemu kwotę pożyczki w ratach. Do zawarcia umowy doszło w mieszkaniu powódki. Strony nie sporządziły umowy w formie pisemnej ponieważ powódka miała zaufanie do pozwanego i nie widziała konieczności spisywania umowy. Pożyczki udzielono pozwanemu z przeznaczeniem na jego prywatne cele.

Zobacz również: Działalność gospodarcza

Powódka w ciągu kilku miesięcy dokonała wielu przelewów na rachunek bankowy A.A. na kwotę 91 400 zł. Większość tych przelewów opatrzono tytułem ,,pożyczka''. Powódka zleciła także inne przelewy na rzecz pozwanego jednakże wynikały one z innych zobowiązań i zostały opatrzone innymi tytułami. Ponadto powódka przekazała pozwanemu 22 600 zł w gotówce. Pozwany nigdy nie zwrócił powódce uwagi, że przelewy na jego konto z tytułu pożyczki są niezgodne z prawdą.

Po pewnym czasie strony założyły razem firmę zajmującą się usługami doradczymi w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Powódka zaczęła domagać się zwrotu pożyczonych pieniędzy - kierowała wezwania do zapłaty w osobistych kontaktach, drogą mailową, a także w formie listownych wezwań do zapłaty, jednakże pozwany nie odbierał tej korespondencji. Powódka postanowiła o zaprzestaniu prowadzenia interesu wraz z pozwanym, jednakże żądanie zwrotu pieniędzy dalej było aktualne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak udowodnić fakt zawarcia umowy pożyczki w formie ustnej?/ fot. Fotolia
Jak udowodnić fakt zawarcia umowy pożyczki w formie ustnej?/ fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama