REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odstąpienie od umowy pożyczki przez konsumenta

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Odstąpienie od umowy pożyczki przez konsumenta/ fot. Fotolia
Odstąpienie od umowy pożyczki przez konsumenta/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pożyczkobiorca będący konsumentem może odstąpić od umowy pożyczki bez dodatkowych kosztów w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy. Co więcej, nie ma konieczności uzasadniania takiego wypowiedzenia. Jak odstąpić od umowy pożyczki?

Jednym przywilejów bycia konsumentem jest możliwość odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki, która została zapewniona w ustawie o kredycie konsumenckim. Konsumentem jest osoba fizyczna dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. W naszym przypadku taką czynnością prawną jest zawarcie umowy pożyczki.

REKLAMA

Zgodnie z art. 3 wskazanej ustawy kredytem konsumenckim może być pożyczka w wysokości nie większej niż 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w walucie obcej.

Możliwość odstąpienia od umowy dotyczy zarówno umów zawartych w placówce pożyczkodawcy, jak i umów zawartych w naszym domu czy przez Internet.

Dlaczego konsument może chcieć odstąpić od umowy pożyczki? Może się zdarzyć tak, że konsument podjął zbyt pochopną decyzję o wzięciu pożyczki bo był naciskany przez pośrednika finansowego lub po prostu znalazł lepszą, tańszą ofertę. Dzięki temu rozwiązaniu konsument ma możliwość dokładnego przemyślenia decyzji o zaciągnięciu pożyczki.

Do kiedy istnieje możliwość odstąpienia od umowy?

Prawo do odstąpienia od pożyczki przysługuje konsumentowi do momentu upływu 14 dnia od dnia zawarcia umowy (nie uwzględnia się dnia zawarcia umowy). Bardzo ważne jest to by dopilnować tego terminu bowiem po jego upływie nie ma już możliwości skorzystania z tego uprawnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli w umowie brakuje elementów określonych w art. 30 wskazanej ustawy (np. informacji o skutkach braku płatności) termin 14 dni biegnie od dnia dostarczenia brakujących elementów.

Wskazany wyżej termin to termin minimalny – pożyczkodawca może określić dłuższy termin, w którym możesz odstąpić od umowy.

Jak odstąpić od umowy?

Aby odstąpić od umowy pożyczki konsument winien złożyć odpowiednie oświadczenie, którego wzór kredytodawca lub pośrednik kredytowy jest zobowiązany przy zawarciu umowy wręczyć konsumentowi, na trwałym nośniku. Jeżeli pożyczkodawca nie wywiąże się ze swojego obowiązku to oświadczenie może łatwo sporządzić samo lub skorzystać z poniższego wzoru. Warto zaznaczyć, że w oświadczeniu nie musimy uzasadniać powodu odstąpienia od umowy.

Oświadczenie można złożyć osobiście w placówce pożyczkodawcy ale również można wysłać je pocztą (liczy się data stempla na kopercie, a nie data dostarczenia do adresata).

Koszty odstąpienia od umowy

Skutkiem odstąpienia od umowy, jest obowiązek zwrotu zadłużenia. Czy konsument ponosi jakieś dodatkowe koszty w związku z odstąpieniem od umowy? Art. 54 opisywanej ustawy wyraźnie stanowi, że konsument nie ponosi kosztów związanych z odstąpieniem od umowy o kredyt konsumencki. Wyjątek stanowią tu jednak odsetki za okres od dnia wypłaty do dnia spłaty kredytu – konsument musi je spłacić wraz z pożyczoną kwotą. Pożyczkodawca nie może więc żądać żadnych prowizji itd. za odstąpienie od umowy we wskazanym trybie.

Na spłatę pożyczki wraz z odsetkami za okres od dnia wypłaty pożyczkodawca ma 30 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1528 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon senioralny w tym kwartale. Taki jest plan, czekamy na realizację

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

REKLAMA

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA