REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy pożyczki

Bartłomiej Ceglarski
Wypowiedzenie umowy pożyczki/ fot.Shutterstock
Wypowiedzenie umowy pożyczki/ fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Umowa pożyczki została uregulowana przepisami Kodeksu cywilnego. Przepisy pozwalają na wypowiedzenie umowy pożyczki jednak należy pamiętać o kilku zasadach, które takiemu wypowiedzeniu towarzyszą.

Umowa pożyczki została uregulowana w art. 720 – 724 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z przepisami przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku (np. płody rolne, paliwo), a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

REKLAMA

REKLAMA

Forma zawarcia umowy pożyczki nie jest zastrzeżona co oznacza, że można zawrzeć ją w dowolnej formie tj. ustnej, pisemnej a nawet dorozumianej. Art. 720 § 2 wskazuje jednak, ze umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej. Obowiązek ten nie ma charakteru bezwzględnego – służy jedynie celom dowodowym.

Do zachowania formy dokumentowej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie. Przykład: oświadczenie woli w formie pisemnej, aktu notarialnego, e-mail.

Czym jest wypowiedzenie umowy pożyczki?

Wypowiedzenie umowy to jednostronne oświadczenie woli, z którego wynika że dający pożyczkę chce jej zwrotu. Chodzi tu więc o takie stwierdzenia jak: ,,żądam zwrotu pożyczki’’, albo ,,wypowiadam pożyczkę’’.

Co do formy wypowiedzenia – nie jest zastrzeżona przepisami jednak wypowiedzenie powinno mieć formę dokumentową (pisemną gdy umowę zawarto w formie aktu notarialnego)>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa pożyczki może zostać rozwiązana na kilka sposobów:

 • w drodze porozumienia stron;
 • na zasadach określonych w umowie;
 • na zasadach określonych w Kodeksie.

Rozwiązanie w drodze porozumienia stron

Najprostszy sposób na rozwiązanie umowy pożyczki – strony dogadują się, ze chcą umowę rozwiązać. Dochodzi wówczas do spłaty zadłużenia w terminie i na zasadach uzgodnionych przez strony. Rozwiązanie umowy pożyczki za porozumieniem stron może nastąpić w każdym czasie.

Wypowiedzenie na zasadach określonych w umowie

Strony mogą w umowie pożyczki określić sytuacje, w których dozwolone będzie wypowiedzenie umowy pożyczki. Oznacza to, że we wskazanych sytuacjach można wypowiedzieć umowę pożyczki zawartą zarówno na czas określony jak i nieokreślony. Najczęściej będą to przypadki gdy pożyczkodawca nie spłaci określonej liczby rat w terminie lub poda nieprawdziwe dane dot. jego dochodów itd.

W umowie strony mogą również określić formę takiego wypowiedzenia, a także termin, którego upływ – od chwili wypowiedzenia – spowoduje wymagalność zwrotu pożyczki.

W przypadku gdy termin zwrotu pożyczki nie został w umowie określony termin wymagalności zwrotu pożyczki nie może być krótszy niż ten określony w art. 723 k.c., a więc niż 6 tygodni od dnia wypowiedzenia - strony mogą wyznaczyć tylko dłuższy termin.

Wypowiedzenie na zasadach określonych w KC

Wypowiedzenie umowy pożyczki dotyczy umów pożyczki zawartych na czas nieokreślony – tak stanowi art. 723 k.c.: jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. Dający pożyczkę musi więc złożyć oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy pożyczki. 

Termin sześciu tygodni liczy się od dnia doręczenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy pożyczki, w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Służba cywilna. Od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie

  1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zmiana przepisów dotyczących rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom służby cywilnej. Od tego dnia pracownik służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach będzie miał prawo do wynagrodzenia.

  Czy komornik zabierze przed świętami świadczenie z ZFŚS? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia. Jednak prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

  W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

  MRiPS: W 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne można pobierać po wygaśnięciu orzeczenia o niepełnosprawności

  Ministerstwo Rodziny wyjaśnia możliwości, jakie ma opiekun osoby niepełnosprawnej po wygaśnięciu w 2024 r. orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo odpowiedziało na poniższe pytanie:

  Wzór formularza: zespół ds. orzekania wpisze punkty o niesamodzielności osoby niepełnosprawnej [świadczenie wspierające]

  Publikujemy wzór formularza, który wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

  REKLAMA

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]

  Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

  Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

  Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

  Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

  Wiesz jaka w 2024 r. pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Powyżej wypłaty brutto i netto tej pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

  REKLAMA

  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  REKLAMA