| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Przeczytaj OWU zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem

Przeczytaj OWU zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem

Każda umowa przed podpisaniem powinna być najpierw uważnie przeczytana. Nie zawsze to wystarczy. Przy umowach ubezpieczeniowych powinniśmy zapoznać się także z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Umowa ubezpieczeniowa

W każdym przypadku zawierania umowy powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej treścią zanim złożymy podpis pod dokumentem. To podstawowa porada dla każdego konsumenta w każdej sytuacji. Niekiedy jednak taka porada jest niewystarczająca. Samo bowiem przeczytanie umowy nie da nam pełnego obrazu naszych praw i obowiązków.

Sztandarowym przykładem w tej mierze mogą być umowy ubezpieczeniowe. Sama treść umowy, jaką przedstawi nam ubezpieczyciel nie będzie pełna. Wiele istotnych zapisów znajdzie się bowiem w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W wielu wypadkach konsumenci nie zwracają uwagi na ten dokument, mimo iż ubezpieczyciel przedstawia go do zapoznania.

Zobacz: Jakie świadczenia poszkodowanego pokrywa OC sprawcy?

OWU

Tymczasem Ogólne Warunki Ubezpieczenia są równie kluczowe, jak sama umowa. Przede wszystkim z uwagi na treść, która się znajduje w OWU. To przeważnie w OWU będą znajdowały się zapisy określające zakres ochrony ubezpieczeniowej.  Czytając ten dokument powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na katalog wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej. Chodzi o określenie zdarzeń powodujących szkodę, przy wystąpieniu których ubezpieczyciel nie zapłaci odszkodowania ubezpieczonemu.

Standardowo chodzi o szkody będące następstwem umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa ubezpieczonego oraz osób z którym pozostaje on we wspólnym gospodarstwie domowym.

Taka treść wyłączenia może przykładowo oznaczać, iż ubezpieczony nie dostanie odszkodowania z ubezpieczenia AC za skradziony samochód, jeżeli ubezpieczyciel wykaże mu rażące niedbalstwo (np. zostawienie kluczyków w stacyjce). Podobnie będzie w sytuacji ubezpieczenia turystycznego od odpowiedzialności cywilnej jeżeli ubezpieczony wyrządzi szkody będąc w stanie nietrzeźwym.

Takie wyłączenia nie dotyczą ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, które skierowane są na ochronę poszkodowanych przez ubezpieczonego.

Wyliczenie szkody

Treść Ogólnych Warunków Ubezpieczenia może mieć wpływ również na samą wysokość odszkodowania. To bowiem w OWU najczęściej będą uwzględnione zasady wyliczania szkody.

Zobacz: Czy OWU mają wpływ na wysokość odszkodowania?

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa ubezpieczeniowa, OWU, wyłączenie ochrony ubezpieczeniowej/ Fot. Fotolia
Umowa ubezpieczeniowa, OWU, wyłączenie ochrony ubezpieczeniowej/ Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »