REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa z wolontariuszem

Agnieszka Wiśniewska
Zawarcie umowy o wolontariat.
Zawarcie umowy o wolontariat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wolontariat nie jest świadczeniem pracy, w swoim założeniu ma charakter dobrowolny i nieodpłatny. W jakiej formie zawrzeć umowę z wolontariuszem?

Warto zadać sobie pytanie, czy wystarczające będzie zawarcie pomiędzy korzystający a wolontariuszem gentlemen’s agreement (umowy dżentelmeńskiej), czy też warto zawrzeć umowę w formie pisemnej?

REKLAMA

Kiedy porozumienie wymaga formy pisemnej?

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie określa dwie sytuacje, w których dla porozumienia o współpracy wymagana jest forma pisemna. Przede wszystkim, na żądanie wolontariusza, korzystający ma obowiązek potwierdzić treść porozumienia na piśmie. Druga sytuacja nakładająca taki obowiązek na korzystającego to wykonywanie świadczenia przez wolontariusza przez okres dłuższy niż 30 dni.

Zobacz: Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej?

Jakie elementy powinno zawierać porozumienie?

Porozumienie o współpracy powinno określać zakres, sposób i czas wykonywania świadczenia przez wolontariusza. Ponadto porozumienie powinno zawierać postanowienie dotyczące możliwości jego rozwiązania. Zapisy, o których mowa powyżej mają charakter obligatoryjny. Pozostałe elementy porozumienia korzystający i wolontariusz mogą kształtować w sposób dowolny.

Charakter prawny porozumienia

Porozumienie ma charakter cywilnoprawny. Poza elementami, które muszą się znaleźć w umowie pomiędzy korzystającym a wolontariuszem, inne postanowienia mogą być kształtowane na zasadzie swobody umów. W kwestiach nieuregulowanych w porozumieniu mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego. Odwołanie do przepisów k.c. może mieć szczególne znaczenie np. dla określenia odpowiedzialności wolontariusza za ewentualne szkody wyrządzone w mieniu bądź na osobie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak zabezpieczyć się przed niewykonaniem zobowiązania?

Zaświadczenie o wykonywaniu świadczeń przez wolontariusza

W sytuacji, gdy nie zostało zawarte porozumienie, wolontariusz, poza żądaniem potwierdzenia treści porozumienia na piśmie, może domagać się pisemnego zaświadczenia o wykonaniu przez niego świadczeń, w tym o zakresie wykonywanych świadczeń. Na prośbę wolontariusza korzystający może także przedłożyć pisemną opinię o wykonaniu świadczeń przez wolontariusza.

Ewidencja „czasu pracy” wolontariusza – czy jest konieczne jej prowadzenie?

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie wskazuje jak należy określić „czas pracy” wolontariusza. W praktyce nie oznacza się tego czasu w sposób dokładny – tzn.: „wolontariusz będzie wykonywał świadczenie w poniedziałek i wtorek w godzinach od 17.00 do 19.00”. W porozumieniu zamieszcza się np. postanowienie, że wolontariusz będzie wykonywał powierzone mu czynności dwa razy w tygodniu po 3 godziny. Oznaczenie czasu realizacji zadań przez wolontariusza jest o tyle istotne, iż w przypadku gdy dozna on uszczerbku na zdrowiu, konieczne będzie ustalenie, że wypadek miał miejsce podczas wykonywania świadczenia na rzecz korzystającego. Powyższe ma szczególne znaczenie dla przyznania bądź odmowy przyznania świadczeń z ubezpieczenia.

Rozwiązanie porozumienia – czy powinno nastąpić w formie pisemnej?

Ustawa wskazuje, że porozumienie o współpracy powinno wskazywać możliwości jego rozwiązania, nie precyzuje jednak w jakiej formie należy tego dokonać. Wydaje się, że w tej sytuacji najbardziej odpowiednia jest forma pisemna dla celów dowodowych. Wtedy nie pojawią się wątpliwości czy wolontariusz nadal wykonuje świadczenie na rzecz korzystającego czy też zaprzestał wykonywania tych czynności.

Podstawa prawna

Ustawa z 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 234, poz. 1536 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA