reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Jak odstąpić od umowy zawartej przez telefon?

Jak odstąpić od umowy zawartej przez telefon?

Umowa zawarta przez telefon należy do katalogu umów zawieranych na odległość. Zatem konsumentowi zawierającemu umowę przez telefon przysługuje szereg dodatkowych i preferencyjnych uprawnień. Ma on prawo by odstąpić od umowy zawartej przez telefon bez konieczności podawania przyczyny.

Odstąpienie od umowy zawartej przez telefon - przedsiębiorca

Jeśli umowę przez telefon zawarł przedsiębiorca sytuacja kształtuje się nieco inaczej. Podstawą uchylenia się od skutków oświadczenia woli, czyli rezygnacji z umowy będzie powołanie się na konstrukcję błędu (art. 84 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny). Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca nie pozostawałby w błędzie, to nie zawarłby umowy. Podkreślić należy, że błędem jest niezgodne z rzeczywistością wyobrażenie o czynności prawnej, przy czym niezgodność ta może dotyczyć zarówno faktów, jak i prawa. Wynika to z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2000 r., IV CKN 179/00. Od skutków umowy można, więc się uwolnić.

W tym celu należy sporządzić i wysłać listem poleconym (za potwierdzeniem odbioru) pismo do drugiej strony. Wystarczy w nim wykazać, że nie chcieliśmy zawrzeć umowy a także nie mieliśmy świadomości tego procesu. Powyższego należy dopełnić w ciągu roku od dnia dowiedzenia się o zaistnieniu błędu. Ostateczność stanowi wystąpienie na drogę sądową.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Podstawa prawna:

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 października 2011 roku 2011/83/UE (Dz.U. UE L 304/64).

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz o zmianie innych ustaw.

Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 nr 22 poz. 271).

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93).

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2000 r., o sygnaturze IV CKN 179/00.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odstąpienie od umowy zawartej przez telefon/ fot. Fotolia
Odstąpienie od umowy zawartej przez telefon/ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama