REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zawarta przez telefon w 2015 roku

Aleksandra Pajewska
Jak zawrzeć umowę przez telefon w 2015 r.?/ fot. Fotolia
Jak zawrzeć umowę przez telefon w 2015 r.?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa zawarta przez telefon stanowi przykład ustnej umowy zawieranej na odległość (zdalnie). Co do zasady jest to umowa skutecznie zawarta. Jaka będzie konstrukcja umów zawieranych telefonicznie w 2015 roku?

Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym możliwe jest skuteczne zawarcie umowy przez telefon. Nie dotyczy to jedynie umów, dla zawarcia których wymagana jest szczególna forma (np. pisemna czy notarialna), t.j:

REKLAMA

 • umowy sprzedaży nieruchomości,
 • umowy o przeniesienie praw autorskich,
 • umowy leasingu.

Fakt zawarcia umowy w drodze telefonicznej następuje przez zgodne oświadczenie woli dwóch stron. Nie jest więc wymagane żadne potwierdzenie samego zawarcia umowy ani jej treści w formie pisemnej.

Najczęściej umowy przez telefon zawierane są w drodze przyjęcia oferty. Oznacza to, że dzwoniący konsultant przekazuje nam daną ofertę. Następnie pyta, czy zgadzamy się z powyższym. Zgodne oświadczenie woli konsumenta wystarcza dla skutecznego zawarcia umowy. Na gruncie przepisów kodeksu cywilnego oświadczenie woli może zostać bowiem wyrażone w dowolnej formie, ujawniającej wolę w sposób dostateczny. Kodeks ustanawia zasadę swobody formy (sposobu) oświadczenia woli, co potwierdza także bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego, m.in.: wyrok z dnia 10 marca 2004 r. ( IV CK 95/03) . Sąd Najwyższy stwierdził, że zamiaru stron dokonania czynności prawnej nie można domniemywać, musi on być dostatecznie uzewnętrzniony.

Zadaj pytanie na: Forum

Prawa konsumenta – zmiany w 2015 roku

Implementacja do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektywy konsumenckiej (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 października 2011 roku, 2011/83/UE) nastąpi w drodze ustawy o prawach konsumenta. Zgodnie z decyzją Sejmu powyższa ustawa wejdzie w życie w styczniu 2015 roku. Głównym celem zmian jest ujednolicenie praw przysługujących konsumentom w całej Unii Europejskiej. Mimo tego europejski ustawodawca pozostawia pewne kwestie do regulacji krajowych. Przykładem są umowy zawierane przez telefon.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: E-handel nowe regulacje

Umowa przez telefon po zmianach w 2015 roku

Wraz z wejściem w życie wskazanej ustawy zasady zawierania umów przez telefon zostaną zaostrzone. Polski prawodawca zdecydował się na bardziej restrykcyjne uregulowania zasad zawierania umów przez telefon. Nałożył szereg obowiązków na przedsiębiorców. Skuteczne zawarcie umowy w drodze telefonicznej będzie więc uzależnione od spełnienia trzech warunków:

 • potwierdzenia jej treści w formie pisemnej (na papierze lub innym nośniku),
 • sporządzenia oświadczenia konsumenta o woli zawarcia umowy w formie pisemnej,
 • potwierdzenia oświadczenia woli konsumenta o zawarciu umowy.

Powyższe warunki uzasadnione są chęcią zapewnienia transparentności zawieranych tą drogą umów. Mają doprowadzić także do ułatwienia dowodzenia ostatecznej treści zawartej umowy a tym samym ograniczenia liczby prowadzonych sporów sądowych.

Tak długa i skomplikowana procedura zawierania umowy przez telefon budzi wiele kontrowersji, m.in.: na gruncie sprzeczności z zasadą szybkości obrotu konsumenckiego.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 października 2011 roku 2011/83/UE (Dz.U. Unii Europejskiej L 304/64).

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz o zmianie innych ustaw.

Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 nr 22 poz. 271).

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 marca 2004 r., o sygnaturze IV CK 95/03.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA