reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne > Odstąpienie od umowy zawartej za pośrednictwem Allegro w wyniku błędu

Odstąpienie od umowy zawartej za pośrednictwem Allegro w wyniku błędu

Coraz więcej osób boryka się z problemem zakupu za pośrednictwem serwisu aukcyjnego w związku z wadliwą ceną. Problem ten może dotyczyć zarówno sprzedającego jak i kupującego.

Z chwilą zakończenia aukcji pomiędzy stronami dochodzi do zawarcia wiążącej umowy kupna-sprzedaży. W takiej sytuacji po stronie kupującego zachodzi obowiązek zapłaty umówionej ceny, a po stronie sprzedającego obowiązek wydania towaru. A co zrobić jeśli dopiero w tym momencie zorientowaliśmy się, że cena kupna/sprzedaży została przez nas podana omyłkowo błędnie?

W takiej sytuacji kupujący lub sprzedający jak najszybciej powinien skontaktować się z drugą stroną umowy. Rozmyślić się z zamiaru sprzedaży/kupna po zakończeniu aukcji co do zasady już nie można. Można jednak próbować wykazywać, że ustalona cena została podana błędnie. Nie jest to jednak takie proste.

Zgodnie z art. 84 kc w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć. Ponadto można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).

Bezsprzecznie istotną treścią czynności prawnej w zakresie zakupów na aukcji jest przedmiot i jego cena. Błąd jest zaś istotny tylko wówczas, jeżeli zachodzi taka sytuacja, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści. Wchodzi tu w grę jednocześnie subiektywna i obiektywna istotność błędu (subiektywna, polegająca na tym, że indywidualnie pojmowany składający, gdyby nie był w błędzie, nie złożyłby oświadczenia woli tej treści i obiektywna, polegająca na tym, że nie złożyłby oświadczenia woli tej treści, także ujmowany generalnie rozsądny człowiek w jego sytuacji). W tej sytuacji powstaje pytanie czy dokonanie sprzedaży poniżej ceny rynkowej danego towaru można uznać za błąd? W orzecznictwie wskazuje się, że trzeba odróżnić błąd postrzegania ("widzenia") od błędu przewidywania i wnioskowania. Błąd co do pobudki albo błąd polegający na mylnym przewidywaniu wyniku przedsięwzięcia, podejmowanego na podstawie umowy, pozbawiony jest doniosłości prawnej (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2000 r., III CKN 963/98, OSNC 2002, nr 5, poz. 63). Czyli wystawienie na sprzedaż pojazdu bez ceny minimalnej z myślą, że aukcja osiągnie określoną wartość nie będzie wadą oświadczenia woli i nie pozwoli sprzedającemu uniknąć obowiązku wydania pojazdu ? nawet wówczas jeśli uzyskana cena jest dużo niższa od ceny za jaką zamierzał sprzedać pojazd.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama