REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

8 zasad wypożyczania samochodu podczas zagranicznych wakacji

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Zwiedzanie na własną rękę jest często tańsze i ciekawsze niż udział w zorganizowanych wycieczkach fakultatywnych.Europejskie Centrum Konsumenckie podpowiada, na co warto zwrócić uwagę wypożyczając auto za granicą i jak ustrzec się niemiłych niespodzianek.

Do Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Warszawie każdego roku tuż po wakacjach napływają skargi związane z wypożyczaniem aut za granicą. Najczęściej dotyczą one nieuprawnionego pobrania przez firmę wynajmującą środków z karty kredytowej za szkody, których konsument nie wyrządził. Niestety, problemem bywa też lekkomyślność samych klientów lub zwyczajna nieuwaga.

REKLAMA

REKLAMA

- Konsumenci często nie czytają dokładnie umów lub podpisują dokument sporządzony w języku, który słabo znają. Wówczas, gdy przykładowo podczas wycieczki dojdzie do przebicia opony, są zaskoczeni, że muszą zapłacić z własnej kieszeni, gdyż ubezpieczenie nie obejmowało takiej szkody – wskazuje Piotr Stańczak, Dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

- Niedopatrzeniem jest także brak kopii dokumentów, potrzebnych do udowodnienia winy wypożyczalni, np. konsument zamawia auto przez Internet i zapomina o zachowaniu kopii zamówienia lub korespondencji mailowej z firmą. Gdy potem okazuje się, że auto jest inne niż zamówione lub warunki jego odbioru różnią się w stosunku do wcześniejszych ustaleń – trudno to udowodnić – dodaje Małgorzata Furmańska, prawnik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Zanim wynajmiesz

1) Określenie „super promocja” wcale nie musi oznaczać doskonałej okazji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cena podana na stronie internetowej informuje jedynie o podstawowej opłacie, zwykle nie zawiera, np. kosztu ubezpieczenia. Dodatkowo zapłacimy również za:

- paliwo (dodatkowa wysoka opłata, jeśli oddamy auto z pustym bakiem, a wypożyczaliśmy z pełnym),
- przekroczenie limitu kilometrów (jeśli taki jest podany w umowie),

- oddanie auta w innym miejscu niż wypożyczyliśmy (np. odbieramy w Madrycie, oddajemy w Barcelonie) lub korzystanie z usług wypożyczali poza jej godzinami pracy

- prawo do prowadzenia auta przez drugiego kierowcę

- fotelik dziecięcy

Uwaga: W przypadku umowy wynajmu samochodu zawieranej przez Internet nie można skorzystać z prawa odstąpienia od umowy na odległość bez ponoszenia kosztów.

Wakacje – jak dobrze wybrać i zawrzeć umowę

2) Dowiedz się, co obejmuje ubezpieczenie

Często podstawowa (najtańsza) wersja zapewnia pokrycie przez ubezpieczyciela wszelkich kosztów w sytuacji poważnego wypadku, ale już w przypadku stłuczki – koszty dzielone są np. w proporcji 60% - ubezpieczyciel, 40% - kierowca. Zdarzają się też ubezpieczenia obejmujące wszystkie części za wyjątkiem opon lub szyb w samochodzie. Jeśli więc przebijemy oponę lub złodziej stłucze nam szyby – zapłacimy z własnej kieszeni.

3) Sprawdź ograniczenia dotyczące wieku kierowcy

Nawet jeśli w danym kraju prawo jazdy można uzyskać w wieku 18 lat, firma wypożyczająca samochody może zastrzec, że wynajmujący-kierowca musi mieć co najmniej 25 lat.

Nowe prawa pasażerów pociągów w Europie

4) Dokonaj „rozpoznania terenu”

Styl poruszania się po drogach w każdym kraju wygląda inaczej, np. powszechnym „obyczajem drogowym” może być jazda bez świateł pozycyjnych i włączanie ich tuż przed mijaniem drugiego samochodu lub swobodne zmienianie pasów ruchu bez sygnalizowania takiego zamiaru (Egipt). Jeśli nie czujemy się pewnie w takich warunkach, warto zastanowić się nad wykupieniem wycieczki zorganizowanej.

5) Nie przyjmuj auta z usterkami

Samochód, który wypożyczamy, powinien być w pełni sprawny, dokładnie sprawdzony przed wydaniem przez pracownika firmy. Jeśli na karoserii są zarysowania lub wgniecenia, powinniśmy otrzymać potwierdzenie tego stanu na piśmie. Dzięki temu unikniemy posądzenia o dokonanie zniszczeń.

6) Upewnij się, jaki rodzaj benzyny należy zatankować

Chwila nieuwagi może spowodować, że utkniemy na środku pustyni z zepsutym autem, za którego naprawę zapłacimy sami.
Oddając auto

7) Napełnij bak

Jeśli samochód był wypożyczony z połową baku, oddając go tankujemy także do połowy. Odstawienie auta bez paliwa w sytuacji, gdy otrzymaliśmy je zatankowane spowoduje, że firma obciąży nas kosztami - często wyższymi, aniżeli cena zatankowania na stacji benzynowej.

Mądry konsument przed urlopem

8) Nie zapomnij o protokole zdawczo-odbiorczym

Po sprawdzeniu stanu samochodu przez pracownika firmy należy pamiętać o sporządzeniu i podpisaniu przez obie strony dokumentu stwierdzającego, że auto zostało oddane bez uszkodzeń (w stanie, w jakim je wypożyczyliśmy). Kopię pisma trzeba zachować – np. w sytuacji nieuzasadnionego obciążenia karty kredytowej, można będzie udowodnić, że podczas naszego użytkowania auto nie było uszkodzone.

Gdzie szukać pomocy?

Prawnicy z Europejskiego Centrum Konsumenckiego udzielają bezpłatnych porad prawnych i pomagają polubownym w rozwiązywaniu sporów pomiędzy konsumentem a firmą wypożyczającą auta, zarejestrowaną poza granicami Polski (w krajach Europejskiej, Islandii i Norwegii). Wystarczy wysłać do ECK wypełniony formularz skargi, dostępny na www.konsument.gov.pl, napisać na adres info@konsument.gov.pl lub zadzwonić (tel. 22 55 60 118).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

REKLAMA