REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są prawa pasażera?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W okresie świąt coraz więcej z nas podróżuje,co może się wiązać ze zgubionym, czy zniszczonym bagażem, opóźnieniem, lub odwołaniem lotu. W związku z tym Komisja Europejska przygotowała kampanię informacyjną dotyczącą praw pasażera.

Wraz z nadchodzącymi świętami miliony europejczyków będą podróżować by spotkać się z bliskimi oraz odpocząć. Tłok na lotniskach i dworcach, przepełnione pociągi i duże opóźnienia to niestety norma w okresie przedświątecznej gorączki. Jednak nie wszystkie niedogodności muszą obciążać pasażerów. Unia Europejska chroni interesy podróżnych, także w sytuacjach wyjątkowych takich jak strajki czy śnieżyce. Warto więc poznać do czego w podróży mamy prawo i jakie działania ze strony przewoźników jest niedopuszczalne. Temu służy kampania informacyjna Komisji Europejskiej „Prawa pasażera w zasięgu ręki”.

REKLAMA

Zobacz:Prezenty po choinkę –jak bezpiecznie kupować?

Ujednolicone prawa pasażerów obowiązujące już dziś w całej UE zabezpieczają podróżnych przed takimi sytuacjami jak:

REKLAMA

Odmowa przyjęcia na pokład - Po odmówieniu pasażerom wejścia na pokład samolotu przewoźnik jest zobowiązany w pierwszej kolejności do znalezienia osób, które zgodzą się zrezygnować ze swojej rezerwacji w zamian za uzyskanie określonych korzyści. Ponadto przewoźnik musi również zapewnić tym osobom również możliwość wyboru między pełnym zwrotem należności a zmianą lotu. Może to się wiązać z prawem do odszkodowania w wysokości od 125 do 600 euro w zależności od długości
lotu i opóźnień

Duże opóźnienia – w określonych sytuacjach pasażer ma prawo do uzyskania opieki od linii lotniczej (dostęp do telefonu, miejsce odpoczynku, wyżywienie, zakwaterowanie, transport do miejsca zakwaterowania). Jeśli opóźnienie jest większe niż pięć godzin, pasażer, który nie zdecyduje się na kontynuowanie podróży, ma również prawo do zwrotu należności za bilet oraz do powrotnego przelotu do miejsca rozpoczęcia podróży. Jeśli lot jest opóźniony o co najmniej trzy godziny, pasażerowie mają prawo do takiego samego odszkodowania, jakie przysługuje w przypadku odwołanego lotu. Dodatkowo linie lotnicze mogą być pociągnięte do odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku opóźnień. W wielu krajach (np. w Austrii, Niemczech, Szwecji, Finlandii) także w przypadku opóźnienia pociągu można dostać odszkodowanie – nawet do 50% ceny biletu. Odszkodowanie mogą dostać także podróżujący polskimi pociągami międzynarodowymi!

Odwołany lot – pasażer ma wówczas prawo wyboru pomiędzy zwrotem biletu (bez potrąceń, wraz z wszelkimi opłatami) a zmianą lotu do ostatecznego miejsca przeznaczenia na podobnych warunkach. Ponadto pasażer ma prawo do odszkodowania w wysokości od 125 do 600 Euro, chyba że odwołanie nastąpiło z co najmniej 14 dniowym wyprzedzeniem lub wskutek wyjątkowych okoliczności (jak np. nagły atak zimy)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Najczęstsze problemy europejskich konsumentów

REKLAMA

Utrata bagażu – odszkodowanie do 1220 Euro należy się w przypadku nie tylko utraty lub uszkodzenia bagażu, lecz także wówczas gdy nastąpiło opóźnienie w jego dostarczeniu
Prawa osób niepełnosprawnych – osoby niepełnosprawne oraz o ograniczonej sprawności ruchowej (np. osoby starsze, przechodzące rekonwalescencję, a nawet rodziny z dziećmi) mają prawo podróżować tak jak inni. Przysługuje im prawo do otrzymania pomocy w trakcie rezerwacji, na lotnisku czy dworcu oraz na pokładzie, bez dodatkowych opłat. Wszelkie informacje o udogodnieniach i usługach dla tych osób powinny być podawane do publicznej wiadomości. Niedopuszczalne jest pobieranie dodatkowych opłat za przewóz urządzeń pomagających niepełnosprawnym przemieszczać się (np. wózków inwalidzkich)

Przejrzystość cenowa – koniec z biletami za złotówkę, których cena przy finalnym zakupie nas zaskakuje. Przewoźnicy mają obowiązek podawać do wiadomości na każdym etapie rezerwacji cenę pokrywającą wszystkie opłaty i podatki, których poniesienie jest niezbędne do odbycia podróży.

Źródło: Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA