Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad połowa Polaków za przywróceniem handlu w niedziele

Ponad połowa Polaków za przywróceniem handlu w niedziele
Ponad połowa Polaków za przywróceniem handlu w niedziele
shutterstock
Z najnowszego badania opinii publicznej wynika, iż ponad połowa Polaków opowiada się za całkowitym przywróceniem handlu w niedziele.

Całkowity powrót handlu w niedziele? [SONDAŻ[

Z badania, przeprowadzonego w II połowie września br. przez UCE RESEARCH dla Grupy AdRetail na reprezentatywnej próbie 1017 Polaków w wieku 18-80 lat, wynika, że 54,9% społeczeństwa opowiada się za całkowitym powrotem handlu w niedziele. Natomiast 35,8% jest przeciwnego zdania. Z kolei 9,3% ankietowanych nie zajmuje stanowiska w tej kwestii. Jak zaznacza Karol Kamiński, współautor badania z Centrum Analiz Grupy AdRetail, od dłuższego czasu wyniki utrzymują się na podobnym poziomie. We wrześniu ub.r. za likwidacją zakazu handlu w niedziele było 53,5% respondentów. Odmienną opinię miało 33,7%. Natomiast 12,8% ankietowanych zachowywało do tego neutralny stosunek lub nie potrafiło się określić.

– Rosnąca liczba przeciwników zakazu handlu w niedziele dowodzi, iż Polacy coraz bardziej świadomie domagają się poszanowania ich swobód konsumenckich oraz odebranego im prawa do robienia zakupów w niedziele. Decydują o tym też względy praktyczne. Po pierwsze, sporo osób pracuje w tygodniu do późna. Po drugie, małe sklepiki działające w niedziele mają ograniczony asortyment produktów, do tego dostępny w wyższych cenach. Po trzecie, z uwagi na sytuację pandemiczną, konsumenci prawdopodobnie chcieliby uniknąć tłoczenia się na małych powierzchniach – komentuje Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

W jakich sklepach zakaz handlu?

Z badania płyną też inne ciekawe wnioski. 40,9% respondentów uważa, że zakaz handlu w niedziele powinien dotyczyć wszystkich sklepów. Natomiast 49,2% jest przeciwnego zdania, a 9,9% nie zajmuje stanowiska w tej kwestii. Jak zaznacza Andrzej Wojciechowicz, ekspert Komisji Europejskiej, przedstawiciele pierwszej z tych grup są zwolennikami pewnego rodzaju równości gospodarczej. Wychodzą oni z założenia, że nie może być uprzywilejowania. Ale zapewne nie przeanalizowali tego, że przy całkowitym zakazie nie będą mogli np. zatankować pojazdu, kiedy zabraknie im paliwa. Nie kupią też żywności czy pamiątek podczas imprez masowych. Dlatego, w opinii eksperta, wyłączenia są konieczne.

– Podnoszony przez POHiD postulat prawnego zagwarantowania pracownikom handlu dwóch wolnych od pracy niedziel w miesiącu pogodziłby respondentów reprezentujących przeciwstawne stanowiska. Zwolennicy handlowych niedziel zyskaliby prawo do robienia zakupów przez siedem dni w tygodniu. Natomiast Polacy opowiadający się za sprawiedliwym prawem także powinni być usatysfakcjonowani, gdyż firmy funkcjonowałyby na równych zasadach w majestacie prawa. Dotyczyłoby to także zatrudnionych w nich pracowników – mówi prezes Juszkiewicz.

Respondenci wskazali też, których sklepów nie powinien obejmować zakaz handlu w niedziele. Do wyboru było 9 typów placówek uwzgledniających oferowany asortyment. Zdecydowanie najwięcej wskazań dotyczyło tych z żywnością – 67,6%. Jak stwierdza Karol Kamiński, to wyraźnie pokazuje, że Polakom brakuje takich sklepów otwartych w niedziele. Ustawodawca powinien pochylić się nad tym problemem, bo jak widać, jest on dość istotny. Szczególnie może to dotyczyć punktów sprzedaży z szerszym asortymentem.

– Ustawa ograniczająca handel w niedzielę, wchodząc w życie, od samego początku zawierała ponad 30 wyjątków. Część sklepów może na ich podstawie być otwarta w ten dzień. Kluczowy jest tu wyjątek pozwalający działać placówkom, gdzie właściciel sam staje za ladą. Korzysta z niego wiele mniejszych sklepów działających m.in. w branży spożywczej. Myślę, że konsumenci mają tego świadomość, bo regulacje obowiązują od ponad trzech lat. Natomiast w pandemii przekonaliśmy się, jak ważne jest to, żeby móc zaopatrzyć się w pobliżu domu w małym, lokalnym sklepie – podkreśla Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Na kolejnych miejscach widzimy drogerie – 25%, sklepy budowlane – 24,4%, a także odzieżowe – 17,2%. Jak podkreśla ekspert Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, potrzeby konsumentów związane są m.in. z zaspokojeniem bezpieczeństwa sanitarnego. Stąd też wynika wskazanie drogerii oferujących środki czystości i artykuły higieniczne. Natomiast Andrzej Wojciechowicz zaznacza, że trwa boom budowlany. Firmy wykończeniowe mają mnóstwo pracy. Prawdopodobnie często wykonują swoje obowiązki również w niedzielę, żeby terminowo skończyć. Chcą mieć lepszy dostęp do materiałów, bo to jest zabezpieczenie ich zaplecza.

– Natomiast najmniej wskazań uzyskały sklepy z art. sportowymi – 5,6%, chemicznymi – 7,2%, a także oraz z obuwiem – 7,8%. Jednocześnie 5,2% respondentów wskazuje na inne placówki niż wymienione przez autorów badania. Powyższe towary nie są często kupowane, a więc niedziela nie jest jakimś szczególnym dniem, w którym koniecznie trzeba je nabyć – dodaje ekspert z Centrum Analiz Grupy AdRetail.

Jak przekonuje Maciej Ptaszyński, ta lista sklepów raczej odpowiada oczekiwaniom konsumentów. Jeśli ktoś nie zaopatrzył się przed weekendem w akcesoria przydatne do spędzania wolnego czasu, to robienie tego w niedzielę mija się z celem. Wówczas mamy przeważnie do czynienia z falą powrotów do domów. Artykuły sportowe czy obuwie są zazwyczaj zakupami planowanymi, a nie robionymi pod wpływem impulsu. Zdaniem wiceprezesa PIH, trzeba też pamiętać o bardzo intensywnym rozwoju handlu internetowego we wszystkich segmentach, który przyspieszyła pandemia.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: MondayNews.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(80)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • pol
  2021-09-30 17:27:45
  Urzędy powinni otworzyć w niedzielę bo ludzie pracują cały tydzień .
  15
  pokażodpowiedzi (4)
 • kleo
  2021-09-30 20:43:55
  Kto chce niech otwiera sklep, po co ograniczać do niektorych asortymentow. Wiele osób pracuje dlugo po 6 dni w tygodniu, niedziela to jedyny dzień kiedy można się obkupić.
  19
  pokażodpowiedzi (4)
 • PIS
  2021-09-30 17:25:54
  SPACERKI TO NA POWIETRZU A NIE W MARKECIE.
  33
  pokażodpowiedzi (2)
 • Manda
  2021-09-30 21:52:14
  Chcieli przekierować naród z centrów handlowych do budynków z wieżą, a tu klops. Coraz bardziej puste te budynki.
  19
  pokażodpowiedzi (1)
 • Punkt widzenia zależy od ...
  2021-09-30 20:25:48
  A może tydzień pracy poszerzyć o niedzielę dla wszystkich! Zaraz poparcie dla pracy w niedzielę spadnie do 5% hahaha
  22
 • kol
  2021-09-30 17:26:42
  W tygodniu pustki a w niedzielę to komu potrzebne ?
  28
  pokażodpowiedzi (1)
 • KONSTYTUCJA
  2021-10-01 08:26:13
  No i co wy na to PiSbolszewicy i PiSbolszewiccy funkcjonariusze propagandy ?! Suweren znowu przeciwko wam !!!
  20
  pokażodpowiedzi (3)
 • Legart
  2021-09-30 17:35:46
  Niemożliwe, gdyby to był taki problem, to ci zwolennicy już by dawno umarli z głodu, bo nie zrobili zakupów w niedzielę.
  20
 • Bakus
  2021-10-01 12:02:19
  Skoro sklepy mają być czynne w niedzielę to urzędy i rząd też powinien pracować w ten dzień. Albo wszyscy albo nikt.
  2
 • We
  2021-10-01 02:48:09
  Proszę dać przykład który totalny pracował w niedzielę czy kominy malował nie pytajcie czy sprzedawać w niedzielę pytajcie się czy na przykład urzędu gminy powinny pracować w niedzielę czy gabinety dentystyczne powinny pracować w niedzielę Czy Straż Miejska powinna pracować w niedzielę
  12
  pokażodpowiedzi (2)
 • smutek
  2021-10-01 10:02:59
  Jedno jest przykazanie, które odwołuje sie do ludzkiej pamięci. "Pamiętaj, abyś..." A tu połowa wykazuje objawy amnezji. Gorzej niz z covidem...
  5
  pokażodpowiedzi (4)
 • ew43
  2021-10-01 13:39:28
  których połowa??? tych co mają zasuwać w niedzielę, żeby spełnić czyjeś widzimisię, czy tych co przyjdą na "niedzielny spacer z rodziną"?
  3
 • frage
  2021-10-01 10:00:16
  Cajtung nie wzoruje sie na porzadku jaki w niedzielę jest w Niemczech? Przecież w Polsce powinno być wszystko jak na Zachodzie, nicht wahr?
  6
  pokażodpowiedzi (4)
 • Jelonek
  2021-09-30 17:15:52
  Piotr Duda wam nakaże - on siłą wszystkim narzuci że w niedziele zakaz otwarcia sklepów będzie. .
  6
 • Rodzic pracujący w sklepie
  2021-10-01 11:51:38
  A te osoby co są za zniesieniem handlu w niedzielę patrzą na sprzedawcow i kasjerów w sklepach..... Chyba nie. Ci co chcą zniesienia tego przepisu powinni pracowac w sklepach.... Jeśli jie mają co do roboty w niedzielę to niech wezmą rodziny i wyjdą na spacer, a nie każą innym pracować. Ja pracuje w handlu i niedziela wolna jest zbawieniem bo mogę z dziećmi gdzieś wyjść czy choćby w domu pograć w karty, układać puzzle a nie ze dzieci w niedzielę są same.
  7
 • maxer fox
  2021-10-02 11:50:32
  Nigdy w niedzielę handlu ! Tak jak w państwach starej UE ! Dość Czerwonej zarazy i ideologii LGBT!
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • z pisu
  2021-09-30 17:29:31
  super zmiana super fachowcy nawet ustawa dziurawa.
  7
 • Jagienka
  2021-10-01 19:57:32
  100% dodatkowej stawki dla wszystkich pracujących w niedzielę i otworzą się te firmy którym będzie się to opłacać. A chętnych do pracy za podwójną stawkę będzie dużo.
  2
 • max foxer
  2021-10-02 11:58:57
  Niemcy tacy postępowi i jakoś markety w niedzielę mają zamknięte od godz.14 od soboty!
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • zezi
  2021-10-01 19:01:29
  Te "najnowsze badania" to były gdzie,w agencji towarzyskiej czy w Biedronce,juz po zamknięciu??? Ludzie nie dajcie się manipulowac idiotom..
  2
 • Robert.g
  2021-10-01 08:46:39
  Ten cały zakaz handlu w niedziele to jakaś głupota. Z jednej strony nie można iść do sklepu na zakupy, ale z drugiej strony otwarte są restauracje, stacje benzynowe czy kina. Jeszcze inna kwestia jest taka, ze największy utarg będzie właśnie w niedziele, do tego mnóstwo ludzi dorabiało sobie np. Studenci pracując weekendowo.
  16
  pokażodpowiedzi (2)
 • Pi
  2021-09-30 22:46:18
  Sejm, utrzymując zakaz handlu w niedzielę,nakręca pandemię. Będziemy kupować w małych sklepikach, w których nie sposób utrzymać dystansu 1,5 m. Będziemy więc chorować, bo wirusy lubią tłok. Premier nie chce rozmaiać z lekarzami. Kto będzie nas leczył? Należy skutecznie wprowadzić prawo: sklepy mogą pracować w niedzielę, jeżeli personel wyrazi zgodę. Brak zgody pracownika na pracę w niedzielę nie może być powodem do zwolnienia go.
  13
  pokażodpowiedzi (2)
 • konkurencyjne ceny
  2021-10-01 16:22:59
  do chcących robić zakupy w sklepach mam prosta propozycje - niech się umówią ze sobą, założą spółkę i otworzą sieć małych sklepików niedzielnych dla siebie. Pewnie zrobią biznes kupując w swoich niedzielnych sklepikach. Aj i ceny będą też konkurencyjne !
  1
 • Baczny obserwator
  2021-10-02 16:42:42
  Zdecydowanie, niedziele powinny być wolne, w przyszłości, być może, również soboty.
  0
 • Nbd
  2021-10-01 16:15:00
  no tak a ankiety pewnie przeprowadzali w "galeriach" handlowych ? Równie dobrze ankiety o moralności i pewnych potrzebach można przeprowadzać wśród klientów burd...., znaczy "salonów masażu"
  1
 • posumowanie dyskusji
  2021-10-02 12:33:30
  Nie warto Pana Boga poprawiać.
  1
 • maxer fox
  2021-10-02 11:54:04
  Wróci Tusk i prowadzi 64 godz. tydzień pracy! Tusk zniesie emerytury bo na nie nie ma w budżecie pieniędzy! Tusk wyśle do pracy w Niemczech Polaków, bo po co w Polsce zakłady! Tusk zniesie wyższe Uczelnie bo wystarczą głupim Polakom 4 klasy podstawówki aby być cieciem u Niemca!
  2
 • obywatel
  2021-10-02 14:39:11
  A to chyba nie prawda. za handlem w niedziele sa tylko przeciwnicy PIS i tylko dla tego ze PIS go zniosl.
  1
 • Ordo Iuris
  2021-10-01 15:01:38
  Najważniejsze, żeby Rydzyk miał Żabki otwarte w niedziele, bo z tacy przecież żyć się nie da.
  9
 • zulus
  2021-10-02 13:40:52
  Jeżeli ponad połowa bejdoków chce spędzć niedziele w sklepach, to dajcie im to!
  0
 • Peter
  2021-10-02 13:16:49
  No to do roboty: otwierać własne stragany i pracować - do woli! ☝️ A potem pootwierać banki, poczty i urzędy. Będzie fajnie. 😄
  0
 • Polka zam.w USA.
  2021-10-01 15:09:13
  Powinni byc otwarte .
  10
  pokażodpowiedzi (1)
 • PiS rozpuścił antypolską inflację
  2021-10-02 00:31:28
  Juz niedługo Polacy nie będą mieli pieniędzyprzez inflację, to po co sklepy i markety?
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • robas
  2021-10-03 13:33:50
  Wygodnickie polactwo , które jest ZA , niech się zatrudni w handlu i pracuje nawet w święta.
  0
 • Darek
  2021-10-02 23:26:02
  Skoro handel to Urząd Miejski , ZUS, Biura Spółdzielni Mieszkaniowych, przedszkola itp. Nie powinno być gorszych i lepszych czyli bałagan chcecie wprowadzać.
  0
 • asd
  2021-10-02 16:08:57
  proszę zrobić sondaż kto chciałby pracować w niedzielę,soboty tez niby wolne a zapier...ać trzeba
  0
 • To niech sami też zaczną pracować w sobotę i niedzielę
  2021-10-03 17:20:18
  To niech sami też zaczną pracować w sobotę i niedzielę
  0
 • obiekt
  2021-10-01 14:35:40
  za prace w niedziele personel ma nadgodziny, jeśli więc nie pracuje to zarabia mniej... i co rządowi do tego? a bo kler tak chce bo jest kasa z tacy !!!
  7
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code
Prawo
1 sty 2000
28 paź 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kary za brak maseczek - więcej mandatów?
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada politykę wystawiania mandatów za brak maseczek. Co ze zwróceniem uwagi czy upomnieniem?
Zmiana czasu - październik 2021
Zmiana czasu będzie miała miejsce w nocy z 30 na 31 października 2021 r. O której godzinie przestawiamy zegarki?
Do kogo należy zwierzę po rozstaniu?
Rozstanie pociąga za sobą wiele konsekwencji. Jedną z dość istotnych wówczas kwestii pozostaje decyzja z kim pozostanie wspólne zwierzę.
TSUE zdecydował o karze dla Polski dotyczącej Izby Dyscyplinarnej SN
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, iż Polska musi zapłacić Komisji Europejskiej karę 1 mln euro dziennie.
Z życia dewelopera: Odpowiedzialność karna na gruncie ustawy deweloperskiej
Ustawa deweloperska nakłada na inwestorów bardzo wiele obowiązków związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego. Za niedopełnienie niektórych z nich ustawodawca przewidział nawet konsekwencje karne.
Renta rodzinna z ZUS - ostatnie dni na dostarczenie zaświadczenia
Studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, do końca października mają czas na dostarczenie zaświadczenia z uczelni.
Nieuzasadniony wpis na listę dłużników a dobra osobiste
Sąd Najwyższy rozstrzygnie czy dokonanie przez pomyłkę banku wpisu osoby trzeciej na listę dłużników narusza jej dobra osobiste.
Ustawa o obronie ojczyzny - zaprezentowano założenia projektu
Założenia projektu nowej ustawy "o obronie ojczyzny" zaprezentowali wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak. O potrzebie uchwalenia nowych przepisów mówił premier Mateusz Morawiecki.
W ZUS przygotowania do obsługi programu "Rodzina 500 plus"
Trwają przygotowania do obsługi programu "Rodzina 500 plus" przez ZUS. Co zmieni się od przyszłego roku?
Nielegalne przekraczanie granicy - nowe przepisy
Nowelizacja przepisów dotyczących nielegalnego przekraczania granicy weszła w życie. Co się zmieniło?
Stoki narciarskie tylko dla zaszczepionych? RPO interweniuje
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie ograniczeń dla niezaszczepionych w dostępie do biletów na stoki narciarskie.
Święto Zmarłych i Zaduszki w różnych częściach świata
Święto Zmarłych i Zaduszki w różnych częściach świata często są szczególnym czasem poświęconym bliskim, którzy już odeszli.
Zakaz eksmisji w czasie COVID-19 do zmiany
O zmianę prawa o eksmisji z lokalu w czasie COVID-19 wystąpił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o rozpoczęciu prac legislacyjnych.
Zadłużenie emerytów spada
Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż sytuacja finansowa emerytów poprawia się. Co pomaga seniorom w spłacie zadłużenia?
Zmiany w 500 plus w 2022 r. - ustawa podpisana
Zmiany w 500 plus już w 2022 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
Skutki niedoręczenia aktu oskarżenia
Zdarza się, że akt oskarżenia nie zostaje doręczony oskarżonemu. Jakie są skutki takiej sytuacji?
Badanie: Konsumenci coraz mocniej patrzą na ceny
Z badania pracowni Kantar wynika, iż konsumenci wciąż są przeważnie rozważni i pragmatyczni. Coraz mocniej jednak patrzą na ceny.
Zrzut ekranu - czy może być dowodem w sądzie?
W sprawie wartości dowodowej zrzutów ekranowych orzekł Sąd UE. Czy użytą w wyroku argumentację można odnieść także do innych sporów?
Zadośćuczynienie za uszkodzenie ciała przez produkt niebezpieczny
Czy możliwe jest zadośćuczynienie za uszkodzenie ciała przez produkt niebezpieczny? Uchwałę w tej kwestii wydał Sąd Najwyższy.
Rezolucja PE w sprawie wyroku TK
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Co znalazło się w tym dokumencie?
Wnioski o ochronę międzynarodową - MSWiA odpowiada RPO
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich nieprzyjmowanie wniosków o ochronę międzynarodową w strefie przygranicznej to naruszenie prawa. Jaka jest odpowiedź Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji?
Zarzuty za przestępstwa z nienawiści - jakie statystyki?
Prokuratura Krajowa przekazała Rzecznikowi Praw Obywatelskich dane statystyczne dotyczące przestępstw z nienawiści.
Zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe - poprawki w projekcie
Sejmowa podkomisja zarekomendowała wprowadzenie szeregu zmian do projektu noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych.
300 plus - coraz mniej czasu na złożenie wniosku
Wniosek o wypłatę 300 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Do kiedy należy dopełnić formalności?
Minimalna emerytura w 2022 roku - ile wyniesie?
Minimalna emerytura w 2022 roku to ponad 1300 zł? O waloryzacji mówiła w radiowej Jedynce minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg