| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > ME 2012: wynajem mieszkania zagranicznym kibicom

ME 2012: wynajem mieszkania zagranicznym kibicom

Wielu kibiców przyjeżdżających na Euro 2012 będzie szukało noclegu na własną rękę. Wynajem mieszkania zagranicznym fanom piłki nożnej może stanowić okazję do zarobku. Jak powinna wyglądać umowa najmu zawarta z cudzoziemcem?

Postanowienia umowne

Postanowienia zawarte w umowie najmu z cudzoziemcem są takie same jak przy umowie zawieranej z obywatelem polskim. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów umożliwiających łatwiejsze rozstrzygnięcie sporów.

Język umowy

Umowa z cudzoziemcem sporządzana jest w języku polskim. Umowa taka może być jednak jednocześnie sporządzona w wersji lub wersjach obcojęzycznych. Warto w umowie zaznaczyć, żeby polska wersja umowy stanowiła podstawę wykładni tej umowy. Ułatwia to dochodzenie swoich praw oraz wyklucza istnienie sporów wynikających z tłumaczenia, czy różnic językowych.

Zobacz: Zabezpieczenie umowy najmu

Klauzula jurysdykcyjna

Ważnym elementem, jaki można zawrzeć w umowie najmu z obcokrajowcem jest tzw. klauzula jurysdykcyjna. Polega ona na zastrzeżeniu, że wszelkie spory wynikłe w toku realizacji umowy będą rozstrzygane przed sądem polskim. Przykładowo można zawrzeć w umie klauzulę, że wszelkie spory wynikające z umowy najmu będą rozstrzygane w sądzie właściwym ze względu na położenie wynajmowanego mieszkania. Klauzula taka umożliwi złożenie pozwu do sądu w Polsce bez potrzeby szukania cudzoziemca w jego kraju i tam zakładania przeciwko niemu sprawy.

Zobacz: Piszemy pozew - kompendium

Umowa najmu a prawo prywatne międzynarodowe

Aby umowa mogła mieć miejsce, osoby ją podpisujące powinny mieć zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. Określane są one według prawa ojczystego podpisującego umowę.

Ważne jest, że jeżeli umowę zawarły osoby, znajdujące się w tym samym państwie, osoba, która ma zdolność zawarcia umowy według tego państwa może się powołać na swoją niezdolność do czynności prawnych tylko, gdy w chwili zawarcia umowy druga strona o niezdolności wiedziała lub nie wiedziała z powodu niedbalstwa. Innymi słowy, gdy umowa jest zawarta w Polsce, obywatel polski może powołać się na swoją niezdolność do czynności prawnych jedynie, gdy cudzoziemiec o tym wiedział lub nie wiedział z powodu niedbalstwa.

Zobacz: Wzory umów

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa, Mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie, najem mieszkania, turyści/ Fot. Fotolia
Umowa, Mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie, najem mieszkania, turyści/ Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »