reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Umowa leasingu

Umowa leasingu

Zawarłem umowę leasingu, na mocy której dostałem do używania sprzęt komputerowy. Jednakże okazało się, iż nie działa on w pełni sprawnie. Czy w takiej sytuacji mogę oddać sprzęt przedsiębiorstwu leasingowemu? Dodam, że sprzęt jest objęty roczną gwarancją.

Umowa leasingu w roku 2000 została uregulowana w kodeksie cywilnym, w myśl kodeksowej definicji finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w umowie i oddać tę rzecz korzystającemu (leasingobiorca) do używania albo do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w określonych ratach odpowiednie wynagrodzenie pieniężne.

POBIERZ WZÓR: Umowa leasingu

Zgłaszanie wad

Warto podkreślić, że przedmiot umowy leasingu jest przez cały czas trwania umowy własnością leasingodawcy, jednakże z chwilą zawarcia umowy ze zbywcą, uprawnienia z tytułu wad rzeczy przechodzą na korzystającego. Konsekwencją tego zapisu jest m.in. obowiązek wydania korzystającemu odpisów wszelkich dokumentów i gwarancji dotyczących używanej rzeczy( jeżeli gwarancja jest imienna należy zawrzeć dodatkowo umowę cesji między korzystającym a finansującym).

Z powyższego wynika, iż wyłącznie Pan jest uprawniony do żądania naprawy rzeczy czy też jej wymiany, jeżeli oczywiście wady nie są konsekwencją używania rzeczy niezgodnie z jej przeznaczeniem czy też właściwościami. W tym celu musi się Pan udać bezpośrednio do sprzedawcy rzeczy (zbywcy) ponieważ zasadą jest, iż firma leasingowa nie odpowiada wobec leasingobiorcy za wady rzeczy, chyba że powstały one na skutek okoliczności, za które finansujący ponosi odpowiedzialność.

Nie można samodzielnie odstąpić od umowy

Natomiast w sytuacji gdy sprzedawca nie będzie chciał lub nie będzie mógł naprawić/ wymienić wadliwej rzeczy, leasingobiorca może żądać od firmy leasingowej, by ta odstąpiła od umowy ze sprzedającym z powodu wad rzeczy.
Zatem prawo do odstąpienia od umowy sprzedaży przysługuje wyłącznie leasingodawcy. Wskutek odstąpienia od umowy sprzedaży ze zbywcą umowa leasingu wygasa.

W takiej sytuacji firma leasingowa może żądać od leasingobiorcy natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie uzyskała wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz umowy ze zbywcą ( takimi korzyściami jest np. zaplata ceny leasingowanego sprzętu przez sprzedającego).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Leasing - co powinieneś o nim wiedzieć?
Leasing - co powinieneś o nim wiedzieć?

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Gosińska

Główna księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama