reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Jak zawrzeć umowę z prokurentem?

Jak zawrzeć umowę z prokurentem?

Przedsiębiorca może ustanowić prokurenta, który w jego imieniu będzie podejmował czynności związane z działaniem przedsiębiorstwa. Jak zawierana jest umowa za pośrednictwem prokurenta?

Prokurent w spółce

Prokura to specjalny rodzaj pełnomocnictwa. Powołać prokurenta mogą przedsiębiorcy, którzy są wpisani do odpowiedniego rejestru. Tak umocowany prokurent może dokonywać w imieniu i na rachunek reprezentowanego czynności zarówno sądowych, jak i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Prokurent powołany przez mocodawcę może dokonywać czynności w jego imieniu. Może on przede wszystkim zajmować się reprezentowaniem mocodawcy w relacjach z osobą trzecią. W takiej sytuacji umowa zawarta z prokurentem wywołuje skutki bezpośrednio dla mocodawcy. Jeżeli zatem osoba trzecia zawrze umowę sprzedaży z prokurentem spółki, umowa ta wiąże spółkę, która jest jej stroną.

Warto przy tym zauważyć, z obecnego kształtu regulacji prawnej wynika, iż prokura może być ustanawiana jedynie przez spółki handlowe będące przedsiębiorcami. Prokurent może być powołany także w przypadku, gdy w spółce jest powołany zarząd.

Zobacz: Odwołanie pełnomocnictwa

Prokurenta nie może mieć spółka cywilna. Nie jest ona bowiem przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Ustanowienie prokury

Prokurent może być ustanowiony zarówno w spółkach osobowych (spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna), jak i w spółkach kapitałowych (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna). W spółkach osobowych ustanowienie prokurenta następuje poprzez zgodę wszystkich wspólników mających prawo prowadzenie spraw spółki (art. 41 Kodeksu spółek handlowych). W przypadku spółki komandytowej i spółki komandytowo akcyjnej chodzi tutaj o komplementariuszy.

W przypadku spółek kapitałowych ustanowienie prokury wymaga zgody wszystkich członków zarządu.

Ustanowienie prokury wymaga przy tym formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Jak zawrzeć umowę z prokurentem?

Ustanowienie prokurenta w spółce oznacza, że za jego pośrednictwem można zawrzeć umowę lub dokonać innej czynności prawnej bezpośrednio ze spółką.  W takiej sytuacji trzeba uczynić zadość obowiązkom określonym przez art. 109(9) Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią zawarcie umowy powinno nastąpić przez złożenie własnoręcznego podpisu przez prokurenta wraz z zaznaczeniem faktu, iż działa on jako prokurent.

Zobacz serwis: Pełnomocnictwo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama