reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Jak zawrzeć umowę z prokurentem?

Jak zawrzeć umowę z prokurentem?

Przedsiębiorca może ustanowić prokurenta, który w jego imieniu będzie podejmował czynności związane z działaniem przedsiębiorstwa. Jak zawierana jest umowa za pośrednictwem prokurenta?

Prokurent w spółce

Prokura to specjalny rodzaj pełnomocnictwa. Powołać prokurenta mogą przedsiębiorcy, którzy są wpisani do odpowiedniego rejestru. Tak umocowany prokurent może dokonywać w imieniu i na rachunek reprezentowanego czynności zarówno sądowych, jak i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Prokurent powołany przez mocodawcę może dokonywać czynności w jego imieniu. Może on przede wszystkim zajmować się reprezentowaniem mocodawcy w relacjach z osobą trzecią. W takiej sytuacji umowa zawarta z prokurentem wywołuje skutki bezpośrednio dla mocodawcy. Jeżeli zatem osoba trzecia zawrze umowę sprzedaży z prokurentem spółki, umowa ta wiąże spółkę, która jest jej stroną.

Warto przy tym zauważyć, z obecnego kształtu regulacji prawnej wynika, iż prokura może być ustanawiana jedynie przez spółki handlowe będące przedsiębiorcami. Prokurent może być powołany także w przypadku, gdy w spółce jest powołany zarząd.

Zobacz: Odwołanie pełnomocnictwa

Prokurenta nie może mieć spółka cywilna. Nie jest ona bowiem przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Ustanowienie prokury

Prokurent może być ustanowiony zarówno w spółkach osobowych (spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna), jak i w spółkach kapitałowych (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna). W spółkach osobowych ustanowienie prokurenta następuje poprzez zgodę wszystkich wspólników mających prawo prowadzenie spraw spółki (art. 41 Kodeksu spółek handlowych). W przypadku spółki komandytowej i spółki komandytowo akcyjnej chodzi tutaj o komplementariuszy.

W przypadku spółek kapitałowych ustanowienie prokury wymaga zgody wszystkich członków zarządu.

Ustanowienie prokury wymaga przy tym formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Jak zawrzeć umowę z prokurentem?

Ustanowienie prokurenta w spółce oznacza, że za jego pośrednictwem można zawrzeć umowę lub dokonać innej czynności prawnej bezpośrednio ze spółką.  W takiej sytuacji trzeba uczynić zadość obowiązkom określonym przez art. 109(9) Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią zawarcie umowy powinno nastąpić przez złożenie własnoręcznego podpisu przez prokurenta wraz z zaznaczeniem faktu, iż działa on jako prokurent.

Zobacz serwis: Pełnomocnictwo

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama