Kategorie

Czym jest pokwitowanie spełnionego świadczenia?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Pokwitowanie spełnionego roszczenia - dlaczego warto o nie zadbać?
inforCMS
Przy spełnieniu świadczenia dłużnik ma prawo zażądać od wierzyciela pokwitowania. Co powinno znaleźć się w pokwitowaniu? Czy pokwitowanie ma wartość przed sądem?

Do czego nam pokwitowanie?

Pokwitowanie jest jednym ze sposobów zabezpieczenia się dłużnika wykonującego zobowiązanie, przed niesłusznymi roszczeniami wierzyciela. Zgodnie bowiem z przepisami Kodeksu cywilnego spełnienie świadczenia do którego zobowiązał się dłużnik (np. zapłata ceny przy umowie sprzedaży) powoduje zwolnienie dłużnika z obowiązku.

Niekiedy w pewnych sytuacjach, które mogą być powodowane np. złą wolą wierzyciela, wobec dłużnika który swoje zobowiązanie spełnił, może zostać skierowane roszczenie o wykonanie umowy. Zgodnie z przyjętą w art. 6 Kodeksu cywilnego zasadą rozkładu ciężaru dowodu, w takiej sytuacji to na dłużniku będzie spoczywał obowiązek wykazania, że swoje zobowiązanie spełnił.

Zobacz również serwis: W sądzie

Pisemne oświadczenie wierzyciela

W tym momencie bardzo przydatnym środkiem dowodowym będzie właśnie pokwitowanie. Jest ono pisemnym oświadczenie wierzyciela, który stwierdza, iż otrzymał dane świadczenie w całości lub części.

Co do zasady samo pokwitowanie powinno mieć formę pisemną, co jest równoznaczne z obowiązkiem złożenia pod tym oświadczeniem własnoręcznego podpisu wierzyciela.

Reklama

Sama treść oświadczenia, będącego pokwitowaniem, nie musi być napisana odręcznie. Może mieć formę np. wydruku komputerowego. Forma pisemna jest zachowana jeżeli pod oświadczeniem widnieje własnoręczny podpis osoby, która oświadczenie takie składa (czyli w tym wypadku wierzyciela).

Zgodnie jednak z art. 462 ust. 2 Kodeksu cywilnego dłużnik może zażądać od wierzyciela sporządzenia pokwitowania w formie szczególnej (np. w formie aktu notarialnego) jeżeli ma w tym interes prawny.

Oznaczenie wierzyciela i dłużnika

W samej treści pokwitowania powinno znaleźć się oznaczenie zarówno wierzyciela, jak i dłużnika. Można osoby te wskazać z imienia i nazwiska, jak również za pomocą niepowtarzalnych cech pozwalających na identyfikację z konkretną osobą (np. numeru PESEL, czy numeru dowodu osobistego).

Oprócz tego należy również wskazać podstawę świadczenia dokonanego przez dłużnika. W sytuacji, gdy świadczenie to jest spełniane na podstawie umowy, należy wskazać, iż dłużnik spełnia je na podstawie umowy zawartej z wierzycielem.

Zobacz również serwis: Umowy

Czy wierzyciel może odmówić?

Reklama

W większości wypadków żądanie pokwitowania powinno być spełnione przez wierzyciela. W określonych przypadkach jednak wierzyciel nie będzie miał obowiązku wydania takiego pokwitowania. Będzie to dotyczyć sytuacji, w których jest to sprzeczne z danym zwyczajem (np. podczas zakupów na targu), czy też gdy żądanie pokwitowania stanowi użycie prawa przysługującego dłużnikowi, w sposób sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego (np. żądanie pokwitowania w formie aktu notarialnego tylko w celu sprawienia wierzycielowi kłopotu w związku z koniecznością udania się do notariusza).

W pozostałych przypadkach, gdy wierzyciel bezprawnie odmówi pokwitowania, dłużnik może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia albo złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.