Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność spedytora

Katarzyna Wilimborek

REKLAMA

REKLAMA

Korzystając z usług przedsiębiorstwa spedycyjnego, wysłałam porcelanowy serwis do kawy. Jaką odpowiedzialność ponosi spedytor za zniszczenie przesyłki?

Obecnie możemy zaobserwować na rynku rozwój przedsiębiorstw transportowo-spedycyjno-logistycznych(TSL).W ramach ich usług możemy m.in. przewieźć przesyłkę, wysyłać listy i paczki itp. Prowadzona działalność opiera się m.in. na przepisach dot. umów przewozu i spedycji.

REKLAMA

Umowa spedycji ma szersze ramy zastosowania niż umowa przewozu, może ona obejmować wysyłkę przesyłki, jej odbiór lub dokonanie innych usług związanych z przewozem ( np. pakowanie, ważenie, ładowanie ).Spedycja może również pochłaniać usługi objęte umową przewozu np. transport.

Odpowiedzialność spedytora

Odpowiedzialność spedytoraw Polsce wynika z przepisów zawartych w Kodeksie Cywilnym. W opisanych przez Panią przypadku, gdy spedytor sam będzie dokonywał przewozu przesyłki ponosi on odpowiedzialność również za szkody powstałe w związku z transportem przesyłki, na takich samych zasadach jak przewoźnik. W myśl art. 788 § 1 k.c. odszkodowanie za ubytek, utratę, uszkodzenie przesyłki nie może przewyższać zwykłej wartości przesyłki, chyba że szkoda wynikła z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przewoźnika.

Ograniczenie odpowiedzialności

REKLAMA

Jednakże spedytor nie ponosi wcale odpowiedzialności za utratę, ubytek lub uszkodzenie pieniędzy, kosztowności, papierów wartościowych albo rzeczy szczególnie cennych, jeśli informacja o takim specyficznym charakterze przesyłki nie była podana przy zawarciu umowy spedycji. Chyba że szkoda wynikła z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przewoźnika(art.788§3 k.c.)

W opisanej sytuacji, nadawca paczki powinien zatem, określić w odpowiednim dokumencie, liście przewozowym przedmiot przesyłki i zaznaczyć, iż obejmuje ona rzeczy szczególnie cenne. Tym samym przedsiębiorstwo musiało traktować ją w sposób szczególny poprzez dołożenie szczególnej staranności przy dokonywaniu czynności spedycyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z powyższego wynika, iż jeżeli właściwości przesyłki, w szczególności jej wartość, zostały podane przy zawieraniu umowy, może Pani się domagać odszkodowania za jej zniszczenie.

Natomiast jeżeli Pani nie zawarła takich informacji to nie może Pani domagać się odszkodowania, w związku z brzmieniem art.788 § 3 k.c., chyba że wykaże Pani, iż szkoda nastąpiła z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przewoźnika. Jednakże ustalenie tych przesłanek jest bardzo trudne.

Wina umyślna i rażące niedbalstwo

Ciężar udowodnienia winy umyślnej albo rażącego niedbalstwa przewoźnika spoczywa na osobie dochodzącej naprawienia szkody. W takiej sytuacji musi Pani wykazać poniesioną szkodę majątkową oraz związek przyczynowy między nienależytym zachowaniem przedsiębiorcy a tą szkodą (trzeba udowodnić, że szkoda jest normalnym, zwykłym następstwem takiego działania).

Ponadto zachowanie spedytora musi cechować rażące niedbalstwo lub wina umyślna.

Brak jest definicji ustawowej rażącego niedbalstwa, przyjmuje się iż jest to np. niezachowanie jakichkolwiek standardów dla danej branży, nieostrożność polegająca na niezachowaniu środków bezpieczeństwa, które by każdy przeciętny człowiek zachował.

Natomiast przypisanie winy umyślnej jest możliwe gdy poszkodowana udowodni, iż spedytor miał zamiar wyrządzenia szkody lub przynajmniej godził się na nią.

Podstawa prawna: art. 788§1 i 3 oraz art. 800 k.c.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  REKLAMA

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  PGG zapewnia o dostępności węgla opałowego w e-sklepie i składach firmowych

  Polska Grupa Górnicza (PGG) miesięcznie kieruje do sprzedaży w swoim sklepie internetowym ok. 270-300 tys. ton węgla opałowego, czyli całość bieżącej produkcji - podała w czwartek 29 września firma, zapewniając o stałej dostępności węgla w e-sklepie i składach firmowych.

  REKLAMA

  Z końcem września wiele zmian w prawie pracy!

  Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.

  W niedzielę w stolicy duże utrudnienia. Ulicami Warszawy przejdzie "Marsz Miliona Serc"

  Warszawiaków i przyjezdnych czekają w niedzielę 1 października duże utrudnienia. Ulicami stolicy przejdzie organizowany przez Koalicję Obywatelską "Marsz Miliona Serc". Marsz rozpocznie się o godz. 12.00 na Rondzie Dmowskiego, następnie przejdzie ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską, Jana Pawła II, a zakończy się na Rondzie Radosława.

  REKLAMA