REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są podstawy do reklamacji w umowie o dzieło?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Zamawiający dzieło może korzystać z określonych uprawnień w sytuacji nieprawidłowego wykonania umowy.
Zamawiający dzieło może korzystać z określonych uprawnień w sytuacji nieprawidłowego wykonania umowy.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o dzieło jest umową rezultatu, w której wykonawca zobowiązuje się, że dany rezultat nastąpi. W sytuacji nieprawidłowego wykonania umowy zamawiający może skorzystać z określonych uprawnień.

POBIERZ WZÓR: Umowa o dzieło

REKLAMA

Umowa o dzieło

Jedną z podstawowych umów, która jest wykorzystywana przy usługach jest umowa o dzieło. Zgodnie z art. 627 Kodeksu cywilnego przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Sama umowa jest tzw. umową rezultatu, co oznacza, że w zamian za wynagrodzenie wykonawca zobowiązuje się, iż dany rezultat nastąpi.

Umowa o dzieło będzie wykorzystywana przy takich usługach, jak montaż drzwi, malowanie ścian, uszycie garnituru, naprawa obuwia.

Zobacz serwis: Umowy dotyczące pracy i usług

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reklamacja z umowy o dzieło?

Podstawową kwestią, która może przy tym interesować zamawiających, jest odpowiedź na pytanie jakie uprawnienia będą oni posiadali w sytuacji, gdy dane dzieło zostanie źle wykonane?

REKLAMA

Odpowiedź na takie pytanie będzie zależeć z jakiego rodzaju dziełem mamy do czynienia, a także kim jest zamawiający. W zależności od tego uprawnienia zamawiającego będą wypływać z Kodeksu cywilnego lub też z ustawy o sprzedaży konsumenckiej.

Zgodnie z art. 627(1) Kodeksu cywilnego przepisy o sprzedaży konsumenckiej stosuje się do umów, które zostały zawarte w zakresie prowadzonego przedsiębiorstwa, w sytuacji gdy zamawiający jest konsumentem, a zamówione dzieło jest rzeczą ruchomą.

Przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej znajdą zastosowanie w odniesieniu do zamówienia w zakładzie szewskim garnituru, który ma być uszyty na miarę.

W takiej sytuacji, po spełnieniu powyższych przesłanek, zamawiający będzie mógł skorzystać z takich uprawnień, jakie konsumentowi daje m.in. ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Zobacz więcej: Reklamacje

Reklamacja kodeksowa

REKLAMA

W pozostałych przypadkach, kiedy to przepisy konsumenckie nie będą miały zastosowania, zamawiający będzie mógł użyć przepisów Kodeksu cywilnego, a konkretnie m.in. z art. 636 i 637 KC. Zgodnie z tym pierwszym zamawiający ma możliwość kontrolowania wykonywania dzieła przez wykonawcę. Może on również wezwać go do zmiany sposobu wykonania. Po upływie terminu wyznaczonego na zmianę zamawiający będzie mógł od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonywanie dzieła innej osobie. Kosztami będzie obciążony wykonawca.

Z kolei przepis art. 637 Kodeksu cywilnego reguluje sytuacje, kiedy to wady dzieła ujawni się już po jego odbiorze. W takiej sytuacji zamawiający może zażądać usunięcia wad, wyznaczając w tym celu odpowiedni termin z zagrożeniem, że po jego bezskutecznym upływie, naprawa nie zostanie przyjęta.

Zobacz: Czy warto zawierać pisemną umowę z mechanikiem?

Oprócz tego zamawiający może od umowy odstąpić gdy wady usunąć się nie dadzą albo gdy z okoliczności wynika, że przyjmujący zamówienie nie zdoła ich usunąć w czasie odpowiednim. Taka możliwość dotyczy jedynie wad istotnych.

W przypadku wad nieistotnych możliwe jest żądanie obniżenia ceny.

Istotność wad określa się w odniesieniu do kwestii użytku rzeczy. Wady są istotne wtedy, gdy powodują, iż rzecz jest niezdatna do umówionego użytku, tak w sytuacji niesprawności (źle uszyty garnitur) lub też jej wyglądu zewnętrznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA