reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > Pełnomocnik przed e-sądem

Pełnomocnik przed e-sądem

Strona w postępowaniu przed e-sądem może działać osobiście lub przez pełnomocnika. Nie ma natomiast obowiązku dołączania pełnomocnictwa do sprawy.

Powód lub pozwany może być reprezentowany w postępowaniu przed e-sądem przez pełnomocnika. W odróżnieniu od tradycyjnego procesu przed sądem, w elektronicznym postępowaniu upominawczym, pełnomocnik nie ma obowiązku przedstawiać lub dołączać swojego pełnomocnictwa do sprawy. Jednakże, powinien powołać się na nie wskazując datę udzielenia, zakres i okoliczności. Należy określić charakter pełnomocnictwa – czy jest ono ogólne czy ograniczone do poszczególnych spraw czy czynności.

Pełnomocnik

Pełnomocnikiem może być m.in adwokat lub radca prawny, osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony, a także rodzice, małżonek. Pełnomocnikiem osoby prawnej  lub przedsiębiorcy, w tym nie posiadającego osobowości prawnej może być pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego.

Spółkę, co do zasady reprezentują osoby ujawnione w Krajowym Rejestrze Sądowym, ale przed e-sądem może w jej imieniu występować także inna osoba niż to wynika z rejestru, jeśli przedstawi stosowne umocowanie. Osoba występująca jako pełnomocnik profesjonalny czyli np. adwokat, może reprezentować kilku powodów. Jednakże, musi on założyć konto na stronie e-sądu oraz złożyć wymagany dodatkowo wniosek w zakresie potwierdzenia uprawnień w formie papierowej, skierowany do rozpoznania Prezesowi Sądu Rejonowego w Lublinie.

Pełnomocnikiem strony postępowania może być adwokat lub radca prawny, ale również także członek jego rodziny.

Zobacz serwis: e-sąd

Wypowiedzenie pełnomocnictwa

Wypowiedzenie pełnomocnictwa może nastąpić w każdej chwili, i jest skuteczne wobec sądu z chwilą zawiadomienia go o tym, a wobec przeciwnika z chwilą doręczenia pisma. Pełnomocnictwo wygasa również z oczywistych względów z chwilą śmierci strony albo utraty przez nią zdolności sądowej tj. bycia powodem lub pozwanym.

Strona postępowania może w każdej chwili wypowiedzieć pełnomocnictwo. Wypowiedzenie to staje się skuteczne wobec sądu z chwilą zawiadomienia go o tym, a wobec drugiej strony z chwilą doręczenia pisma.

Zobacz: O czym pamiętać przy składaniu pozwu do e-sądu?

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama