REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na jakich podstawach oprzeć powództwo o przywrócenie do pracy?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi przebywającemu na urlopie.
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi przebywającemu na urlopie.

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, któremu pracodawca wręczył wypowiedzenie ma prawo odwołać się do sądu. W każdym przypadku takie żądanie musi być uzasadnione. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jak uzasadnić pozew.

Uzasadnienie żądania pracownika powinno opierać się na wskazaniu wadliwości dokonanego wypowiedzenia umowy o pracę. Dlatego też najlepiej w treści pozwu wskazać na uchybienia po stronie pracodawcy. Zgodnie z art. 45 Kodeksu pracy w razie wypowiedzenia umowy zawartej na czas nie oznaczony pracownik może się odwołać do sądu. Ten w przypadku braku uzasadnienia wypowiedzenia lub naruszenia przepisów prawa, orzeknie o uznaniu wypowiedzenia za bezskuteczne, przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu.

REKLAMA

Naruszenie przepisów o wypowiedzeniu

REKLAMA

Jednym z podstawowych uchybień, jakich może dopuścić się pracodawca jest dokonanie wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów. Co do zasady umowa o pracę może być rozwiązania, jednak poszczególne przepisy mogą wprowadzać pewne ograniczenia w stosunku do określonych grup pracowników.

Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę, jeżeli brakuje mu 4 lat do emerytury. Według art. 41 Kp pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi przebywającemu na urlopie lub w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Podobny zakres ochrony dotyczy pracownic w ciąży.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Zachowanie określonej procedury

Oprócz tego pracodawcy przy wypowiadaniu umowy o pracę muszą trzymać się również wymaganej prawem procedury. Jej naruszenie może być również jednym z zarzutów sformułowanych w pozwie przez pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z wymogów jest m.in. zasięgnięcie opinii związku zawodowego, który reprezentuje danego pracownika. Sama opinia związku nie jest wiążąca dla pracodawcy, ale jest konieczna.

Zobacz również serwis: Praca

Przed wręczeniem wypowiedzenie pracodawca powinien również określić, czy jego postępowanie nie kwalifikuje się do procedury zwolnień grupowych. Taka procedury będzie wymagana w stosunku do zakładu pracy w którym zatrudnionych jest co najmniej 20 pracowników, a w okresie 30 dni zwolnionych zostanie z przyczyn niedotyczących pracowników:

  • 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
  • 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
  • 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Zarzuty dotyczące uzasadnienia wypowiedzenia

Stosunkowo najszersze pole do oparcia zarzutów wypowiedzenia dają jednak zarzuty dotyczące niewłaściwego uzasadnienia wypowiedzenia lub też braku samego uzasadnienia. Zgodnie bowiem z art. 30 ust. 4 Kodeksu pracy przy rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem pracodawca ma obowiązek wskazać przyczyny wypowiedzenia.

Przyczyny wypowiedzenia powinny być wskazane w samym oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu.

Zobacz również: Od wypowiedzenia umowy o pracę można odwołać się do sądu

REKLAMA

Nie chodzi tutaj tylko sam fakt zawarcia uzasadnienia, lecz również o jego merytoryczną treść. Samo uzasadnienie musi być konkretne i rzeczywiste. Sformułowania ogólnikowe uzasadnienie nie jest w tej mierze wystarczające. Musi być ono zrozumiałe przede wszystkim dla adresata wypowiedzenia, czyli pracownika.

Wskazanie, jako uzasadnienia „utraty zaufania do pracownika”, bez wskazania konkretnych powodów utraty jest niewłaściwym sformułowaniem uzasadnienia. Pracodawca powinien wskazać przy tym np. wyniki przeprowadzonej kontroli, która wykazała nieprawidłowości po stronie pracownika.

Powody uzasadniające wypowiedzenie nie mogą być sprzeczne z zasadami życia społecznego. Wszelkie te wymogi, jakie musi spełnić pracodawca, mogą stanowić zarzut przy ewentualnym pozwie o przywrócenie do pracy.

Samotna matka wychowująca trójkę dzieci może wskazywać, iż uzasadnienie wypowiedzenia narusza zasady współżycia społecznego, gdyż zgodnie z przyjętymi kryteriami przez pracodawcę, zwolniona z pracy została osoba, które powinna podlegać szczególnej ochronie społecznej.

Także wskazanie przyczyny pozornej lub nieprawdziwej jest niezgodne z prawem i będzie podstawą uwzględnienia roszczeń pracownika.

Jeżeli są ku temu podstawy powołaj się na pozorność uzasadnienia wypowiedzenia. Ciężar dowodu zasadności przyczyny wypowiedzenia spoczywa na pracodawcy.

Zobacz również serwis: Pozwy pracownicze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe w 2024 r. – ustawa podpisana przez Prezydenta. Raty kredytu będzie można zawiesić cztery razy.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. - podała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia.

Projekt ustawy o ochronie ludności. Jak będzie wyglądał system ostrzegania i alarmowania, ewakuacji i przyjęcia ludności oraz schronów w razie wybuchu wojny?

Wiceszef MSWiA, Wiesław Leśniakiewicz, poinformował, że zakończyły się uzgodnienia wewnątrzresortowe dotyczące projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Teraz projekt ma trafić do uzgodnień międzyresortowych.

Co z projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej?

Zakończyły się uzgodnienia wewnątrzresortowe projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej; projektowana regulacja najprawdopodobniej pod koniec maja trafi do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Co znalazło się w projektowanej regulacji?

ZUS: Emeryci i renciści dostaną dwie informacje

ZUS wysyła emerytom i rencistom dwie ważne informacje. Jedna jest o wysokości świadczenia po waloryzacji, a druga dotyczy „trzynastki”.

REKLAMA

Kim jest Tomasz Szmydt? Azyl dla polskiego sędziego na Białorusi?

Tomasz Szmydt, sędzia II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, poprosił władze Białorusi o "opiekę i ochronę".

Zasiłki 2024 (pogrzebowy, macierzyński). Nie musisz brać z USC odpisu aktu stanu cywilnego, ZUS zrobi to sam

Do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego czy zasiłku pogrzebowego niezbędny jest m.in. odpis właściwego aktu stanu cywilnego. Od kilku lat nie trzeba tego odpisu dostarczać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ZUS sam wystąpi po niego do Urzędu Stanu Cywilnego.

1200 zł dofinansowania na kolonie dla dzieci urodzonych od dnia 01 stycznia 2008 roku do dnia 31 grudnia 2019 roku. Sprawdź, jak dostać.

1200 zł dofinansowania na kolonie dla dzieci urodzonych od dnia 01 stycznia 2008 roku do dnia 31 grudnia 2019 roku. Turnusy wyjazdowe mają być organizowane w okresie od 22 czerwca do 1 września 2024 r., a każdy z nich ma trwać 9 dni.

Recepty. Jak zmienią się zasady wydawania leków?

Zmienią się zasady wydawania leków. Ile będzie można wydać opakowań? Co z receptami, na których nieprawidłowo podano jednostki dawkowania leku?

REKLAMA

Wakacje kredytowe 2024. Ustawa z prezydenckim podpisem

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą wakacji kredytowych w 2024 r. Kto będzie mógł skorzystać z nowych rozwiązań?

Świadczenie wspierające 2024/2025. Dla kogo? Jakie kwoty? [tabela]

Kto może otrzymać świadczenie wspierające? Jaki wniosek trzeba złożyć do ZUS? Jakie kwoty tego świadczenia obowiązują w 2024 roku do 28 lutego 2025 r.?

REKLAMA