reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Nowelizacja KPC 2019: obowiązkowa odpowiedź na pozew

Nowelizacja KPC 2019: obowiązkowa odpowiedź na pozew

Obowiązkową odpowiedź na pozew przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego (KPC), którą 24 lipca 2019 r. podpisał Prezydent. Zmiany mają przyczynić się do przyspieszenia postępowania.

Odpowiedź na pozew obowiązkiem pozwanego

Wniesienie odpowiedzi na pozew stanie się obowiązkiem pozwanego.

Zmiany w tym zakresie przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, którą 24 lipca 2019 r. podpisał Prezydent.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Polecamy: Twój urlop. To Ci się należy! - Kolekcja Poznaj swoje prawa!

Termin na udzielenie odpowiedzi na pozew

Termin na udzielenie odpowiedzi na pozew będzie uzależniony od objętości i stopnia skomplikowania danej sprawy. Nie będzie on jednak krótszy niż dwa tygodnie. Z ważnej przyczyny na wniosek strony przewodniczący będzie mógł przedłużyć ten termin.

Niezłożenie odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie będzie skutkowało uznaniem za przyznane przez pozwanego twierdzeń co do faktów przytoczonych w pozwie. Na tej podstawie sąd będzie mógł wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym.

Wraz z doręczeniem odpisu pozwu pozwany otrzyma odpowiednie pouczenie o powyższych rygorach. Pouczenie takie zostanie doręczone bezpośrednio stronie, nawet jeżeli jest ona reprezentowana przez pełnomocnika. Wyjątkiem będzie tu sytuacja ustanowienia pełnomocnika do doręczeń na podstawie art. 11355 Kodeksu postępowania cywilnego.

Strony będą ponadto pouczone o:

1) możliwości rozwiązania sporu w drodze ugody zawartej przed sądem lub mediatorem;

2) obowiązku udziału w posiedzeniu przygotowawczym i przedstawienia wszystkich twierdzeń i dowodów na tym posiedzeniu;

3) skutkach niedopełnienia obowiązków, o których mowa w pkt 2, w szczególności możliwości wydania przez sąd wyroku zaocznego na posiedzeniu niejawnym i warunkach jego wykonalności, obciążenia kosztami postępowania, a także możliwości umorzenia postępowania oraz pominięcia spóźnionych twierdzeń i dowodów;

4) możliwości ustanowienia pełnomocnika procesowego oraz o tym, że zastępstwo adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego nie jest obowiązkowe;

5) obowiązku złożenia pisma przygotowawczego na zarządzenie przewodniczącego, wymogach co do jego treści i skutkach ich niedochowania;

6) zwrocie pisma przygotowawczego złożonego bez zarządzenia przewodniczącego

Dotychczas złożenie odpowiedzi na pozew było obowiązkowe, jeżeli wynikało to z zarządzenia przewodniczącego.

Zmiany mają na celu przyspieszenie postępowania. Jeszcze przed rozprawą nastąpi rozpoznanie stanowisk stron, zebranie materiału dowodowego oraz przygotowanie planu procedowania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (etap legislacyjny: podpisana przez Prezydenta)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama