| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Prawo karne wykonawcze > Na czym polega postępowanie karne wykonawcze

Na czym polega postępowanie karne wykonawcze

W polskiej procedurze karnej wyróżniamy trzy stadia postępowania. Polskie postępowanie karne dzieli się na postępowanie przygotowawcze, sądowe (jurysdykcyjne) oraz wykonawcze.

Podstawowe instytucje prawa karnego wykonawczego uregulowane zostały w Kodeksie karnym wykonawczym, który nie jest aktem ani wyłącznym ani zupełnym. Z tego względu wiele przepisów normujących instytucje prawa karnego wykonawczego umieszczone zostały w innych aktach normatywnych.

Podstawowym zadaniem przepisów prawa karnego wykonawczego jest regulacja procedur, według których mają być wykonywane orzeczenia. Przepisy Kodeksu karnego wykonawczego stosować należy do wykonywania orzeczeń, które zapadły:

  1. w postępowaniu karnym;
  2. w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe, o ile przepisy kodeksu karnego skarbowego nie stanowią inaczej;
  3. w postępowaniu w sprawach o wykroczenia skarbowe, o ile przepisy kodeksu karnego skarbowego nie stanowią inaczej;
  4. w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, ponieważ Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia nie zawiera przepisów regulujących wykonywanie orzeczeń zapadłych w sprawach o wykroczenia, z tego względu jedyne zastosowanie w tym przedmiocie mają przepisy Kodeksu karnego wykonawczego;
  5. w orzeczeniu o karach porządkowych i środkach przymusu skutkujących pozbawieniem wolności, wydanym zarówno w postępowaniu karnym, jak też w innych rodzajach postępowań sądowych.

Kary porządkowe oraz środki przymusu, których wykonanie odbywa się, co do zasady według przepisów Kodeksu karnego wykonawczego (wskazane powyżej w pkt 6) to w szczególności:

  1. kara pozbawienia wolności przewidziana w art. 49 § 1 Ustawy o ustroju sądów powszechnych.;
  2. aresztowanie przewidziane w art. 287 § 2 Kodeksu postępowania karnego;
  3. zatrzymanie, o którym mowa w art. 244 § 1 k.p.k., art. 247 § 1 k.p.k. i art. 15 ust. 1 w zw. z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.);
  4. aresztowanie przewidziane art. 276 i art. 1053 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zobacz również serwis: Wymierzanie kar

Jak już było wspomniane Kodeks karny wykonawczy nie jest aktem normatywnym zupełnym. Zgodnie z treścią art. 1 §2 Kkw w postępowaniu karnym, w kwestiach nie uregulowanych w Kodeksie karnym wykonawczym stosuje się odpowiednio przepisy zawarte w Kodeksie postępowania karnego.

Pamiętać jedna należy, że co do zasady odpowiedzi na pytania powstające w toku postępowania wykonawczego należy szukać w Kodeksie karnym wykonawczym, pomimo iż nie stanowi on uzupełnienia przepisów K.p.k. lecz aktem normatywnym regulującym autonomiczną gałąź prawa. W tym zakresie Kodeks postępowania karnego pełni jedynie w postępowaniu wykonawczym funkcję pomocniczą.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Brysiewicz

Krzysztof Brysiewicz, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »