REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega postępowanie karne wykonawcze

Krzysztof Kudlicki
Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

REKLAMA

REKLAMA

W polskiej procedurze karnej wyróżniamy trzy stadia postępowania. Polskie postępowanie karne dzieli się na postępowanie przygotowawcze, sądowe (jurysdykcyjne) oraz wykonawcze.

Podstawowe instytucje prawa karnego wykonawczego uregulowane zostały w Kodeksie karnym wykonawczym, który nie jest aktem ani wyłącznym ani zupełnym. Z tego względu wiele przepisów normujących instytucje prawa karnego wykonawczego umieszczone zostały w innych aktach normatywnych.

REKLAMA

Podstawowe zadania prawa karnego wykonawczego

Podstawowym zadaniem przepisów prawa karnego wykonawczego jest regulacja procedur, według których mają być wykonywane orzeczenia. Przepisy Kodeksu karnego wykonawczego stosować należy do wykonywania orzeczeń, które zapadły:

 1. w postępowaniu karnym;
 2. w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe, o ile przepisy kodeksu karnego skarbowego nie stanowią inaczej;
 3. w postępowaniu w sprawach o wykroczenia skarbowe, o ile przepisy kodeksu karnego skarbowego nie stanowią inaczej;
 4. w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, ponieważ Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia nie zawiera przepisów regulujących wykonywanie orzeczeń zapadłych w sprawach o wykroczenia, z tego względu jedyne zastosowanie w tym przedmiocie mają przepisy Kodeksu karnego wykonawczego;
 5. w orzeczeniu o karach porządkowych i środkach przymusu skutkujących pozbawieniem wolności, wydanym zarówno w postępowaniu karnym, jak też w innych rodzajach postępowań sądowych.

Kary porządkowe oraz środki przymusu, których wykonanie odbywa się, co do zasady według przepisów Kodeksu karnego wykonawczego (wskazane powyżej w pkt 6) to w szczególności:

 1. kara pozbawienia wolności przewidziana w art. 49 § 1 Ustawy o ustroju sądów powszechnych.;
 2. aresztowanie przewidziane w art. 287 § 2 Kodeksu postępowania karnego;
 3. zatrzymanie, o którym mowa w art. 244 § 1 k.p.k., art. 247 § 1 k.p.k. i art. 15 ust. 1 w zw. z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.);
 4. aresztowanie przewidziane art. 276 i art. 1053 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zobacz również serwis: Wymierzanie kar

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stosowanie Kodeksu postępowania karnego w postępowaniu wykonawczym

REKLAMA

Jak już było wspomniane Kodeks karny wykonawczy nie jest aktem normatywnym zupełnym. Zgodnie z treścią art. 1 §2 Kkw w postępowaniu karnym, w kwestiach nie uregulowanych w Kodeksie karnym wykonawczym stosuje się odpowiednio przepisy zawarte w Kodeksie postępowania karnego.

Pamiętać jedna należy, że co do zasady odpowiedzi na pytania powstające w toku postępowania wykonawczego należy szukać w Kodeksie karnym wykonawczym, pomimo iż nie stanowi on uzupełnienia przepisów K.p.k. lecz aktem normatywnym regulującym autonomiczną gałąź prawa. W tym zakresie Kodeks postępowania karnego pełni jedynie w postępowaniu wykonawczym funkcję pomocniczą.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA