| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Prawo karne wykonawcze > Dyrektywy wymiaru kar dyscyplinarnych oraz realny zbieg przekroczeń

Dyrektywy wymiaru kar dyscyplinarnych oraz realny zbieg przekroczeń

Istnienie odpowiedzialności dyscyplinarnej w systemie polskiego prawa karnego wykonawczego ma uświadamiać osoby skazane oraz pokazywać, że każde naruszanie przez nich zakazów i nakazów związanych z odbywaniem kary pozbawienia wolności powodować będzie szybką i zdecydowaną reakcję władz zakładu karnego. Sytuacja taka z założenia ma kształtować osobowość oraz postawę osób osadzonych i jednocześnie ułatwiać kierowanie jednostkami penitencjarnymi.

Wymierzając karę dyscyplinarną uwzględnia się stopień zawinienia i zasady indywidualizacji, mając w szczególności na względzie rodzaj i okoliczności czynu, stosunek do popełnionego przekroczenia, dotychczasową postawę, cechy osobowości i stan zdrowia skazanego oraz cele wychowawcze. Przed wymierzeniem kary dyscyplinarnej wysłuchuje się obwinionego, zapoznaje się z opinią wychowawcy, a jeżeli zachodzi potrzeba - również składającego wniosek o ukaranie oraz z opiniami innych osób, a także z zeznaniami świadków. Postępowanie może odbywać się w obecności innych skazanych, jeżeli przemawiają za tym względy wychowawcze.

Wymierzenie najsurowszej kary dyscyplinarnej, czyli kary umieszczenia w celi izolacyjnej na okres do 28 dni, wymaga uprzedniej opinii lekarza lub psychologa, a wymierzenie tej kary w wymiarze powyżej 14 dni - zgody sędziego penitencjarnego. O skazanym sporządza się wówczas opinię psychologiczną.

Zobacz serwis: Sprawy karne

1. odstąpienie od ukarania sprawcy;
2. zmianę kary dyscyplinarnej na mniej dotkliwą;
3. darowanie kary;
4. zawieszenie wykonania kary dyscyplinarnej.

Za zastosowaniem jednej z przedstawionych instytucji przemawiać muszą dyrektywy wychowawcze. Zawiesić wykonanie kary dyscyplinarnej można na okres do trzech miesięcy. Po upływie tego okresu karę uważa się za wykonaną.

Jeżeli w okresie zawieszenia wykonania kary dyscyplinarnej skazany dopuścił się ponownie przekroczenia, zawieszona kara ulega wykonaniu, chyba że dyrektor zakładu karnego postanowi inaczej.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Zasadą jest, że za jedno popełnione przekroczenie wymierza się tylko jedną karę dyscyplinarną. W wypadku gdy osoba skazana popełni więcej niż jedno przekroczenie, zanim została ukarana za którekolwiek z nich, wymierzana jest jedna kara odpowiednio najsurowsza (zasada realnego zbiegu przekroczeń). Wymierzając karę dyscyplinarną za zbiegające się przekroczenia organ powinien mieć na uwadze ogólne i szczególne dyrektywy wymiaru kar dyscyplinarnych, o których mowa była powyżej.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.

Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »