REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 4

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Praca więźniów. Jak wygląda życie za murami zakładu karnego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W niniejszym artykule będzie mowa o możliwości świadczenia pracy przez osoby wykonujące karę pozbawienia wolności. Pokrótce opiszę o zasadach wynagrodzenia takich pracowników i zasadach przyznawania pracy.
rozwiń >

Zgoda na zatrudnienie

Zacznijmy może od tego, że aby zostać zatrudnionym, wymagana jest do tego zgoda dyrektora zakładu karnego, w którym skazany odbywa karę. Oczywiście zgoda ta może zostać w każdej chwili uchylona, stosownie do zmiany okoliczności (np. gdy skazany nie przestrzega warunków zatrudnienia). Ponadto, przed podjęciem pracy, lekarz musi stwierdzić brak przeciwskazań zdrowotnych u skazanego do świadczenia przez niego pracy. 

REKLAMA

Formy zatrudnienia skazanego

REKLAMA

Jeśli chodzi o formy zatrudnienia, to skazany może mieć umowę o pracę, umowę zlecenia, umowę o dzieło albo może mieć wydane tzw. skierowanie do pracy. W tym ostatnim przypadku, w stosunku do skazanych nie stosuje się przepisów prawa pracy, z wyjątkiem przepisów dotyczących czasu pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Wynika to z faktu, że skierowanie osadzonego do pracy jest jego obowiązkiem i ma charakter penalny. 

„Stosunek prawny między skazanym a przedsiębiorstwem, do którego go skierowano, nie jest stosunkiem pracy, bowiem nie spełnia wymogów dobrowolności nawiązania i akceptowania przez pracownika istotnych składników stosunku (essentialia negotii). Skazany nie może się sprzeciwić skierowaniu go do pracy, bo ma obowiązek wykonywania pracy” (Kodeks karny wykonawczy. Komentarz, red. Lachowski, 2016, wyd. 2) 

Kogo przede wszystkim kieruje się do pracy?

Pracę zapewnia się przede wszystkim skazanym zobowiązanym do świadczeń alimentacyjnych, a także mającym szczególnie trudną sytuację materialną, osobistą lub rodzinną. Przy kierowaniu do pracy uwzględnia się w miarę możliwości zawód, wykształcenie, zainteresowania i potrzeby osobiste skazanego. 

Jeżeli skazanego zatrudnia się na podstawie skierowania do pracy, zatrudnienie przy pracach szkodliwych dla zdrowia wymaga jego pisemnej zgody. Jak każdy pracownik, musi on zostać przeszkolony przez rozpoczęciem pracy oraz poinstruowany co do przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto też wiedzieć, że osoby skazane na karę dożywotniego pozbawienia wolności odbywający karę w zakładzie karnym typu zamkniętego mogą wykonywać pracę wyłącznie na terenie zakładu karnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy praca więźniów jest odpłatna?

Zasadniczo praca jest odpłatna – wynagrodzenie jest ustalane z dyrektorem zakładu karnego. Wypłaca się je proporcjonalnie do ilości czasu pracy, natomiast jeśli skazany jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, to ustala się kwotę wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Praca skazanego nie jest odpłatna w kilku przypadkach. Na przykład gdy jest świadczona w ramach prac porządkowych na rzecz zakładu karnego lub na cele społeczne - w obu przypadkach w wymiarze nieprzekraczającym 90 godzin miesięcznie. Powyżej wspomnianych 90 godzin jest możliwe świadczenie nieodpłatnej pracy przez skazanego, ale już na jego wniosek. Dzięki pracy, osadzonym inaczej mijają dni, dlatego wielu z nich chętnie korzysta z takiej możliwości, by móc praktycznym zajęciem wypełnić swój dzień. Za wykonywane prace nieodpłatnie mogą być skazanym przyznawane nagrody. 

Czy skazanemu przysługują dni wolne od pracy?

Skazanemu przysługują oczywiście dni wolne od pracy – jest to w zależności od podstawy zatrudnienia 14 lub 18 dni. Wówczas osadzony korzysta z dodatkowego lub dłuższego widzenia, dłuższych spacerów, czy też pierwszeństwa lub częstszego udziału w zajęciach kulturalno-oświatowych i z zakresu kultury fizycznej oraz sportu.

Wynagrodzenie za pracę osadzonego

Warto mieć na uwadze, że nie jest tak, że całość wynagrodzenia jest przekazywana osadzonemu. Z jego wynagrodzenia potrąca się 7% kwoty Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej oraz aż 51% na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Trzeba też odliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czas świadczenia pracy wlicza się osadzonym do okresów składkowych, jeśli chodzi o przepisy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.

Adwokat Pamela Opoczka

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA