REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsze posiedzenie Sejmu. Kiedy prezydent Duda je zwoła i co się na nim wydarzy

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Pierwsze posiedzenie Sejmu wybranego 15 października 2023 r. rozpocznie nową kadencję parlamentu.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsze posiedzenie Sejmu wybranego 15 października 2023 r. rozpocznie nową kadencję parlamentu. Potrwa ona 4 lata od tego wydarzenia. Kiedy prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu? To pytanie zadają sobie politycy, i wyborcy. Co stanie się podczas pierwszego posiedzenia Sejmu? Wyjaśniamy.

Pierwsze posiedzenie Sejmu to wydarzenie, jakie zapoczątkuje nową, czteroletnią kadencję parlamentu wybranego w wyniku wyborów przeprowadzonych 15 października 2023 r. Od tego dnia będzie bowiem liczona zarówno X kadencja Sejmu, jak i XI kadencja Senatu – nawet jeśli izba wyższa zbierze się na swoim pierwszym posiedzeniu w terminie późniejszym. 

REKLAMA

Pierwsze posiedzenie Sejmu – kto i kiedy je zwołuje

Pierwsze posiedzenie Sejmu zwołuje prezydent na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów, które w tym roku odbyły się 15 października.

Ważne

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji powinno odbyć się najpóźniej we wtorek 14 listopada.

Pierwsze posiedzenie Sejmu – kto zostanie marszałkiem-seniorem

Pierwsze posiedzenie nowo wybranego Sejmu otwiera marszałek-senior. Powoła go prezydent spośród najstarszych wiekiem posłów.

Przepisy nie określają, spośród ilu najstarszych wiekiem posłów prezydent może powołać marszałka-seniora. Prezydent ma więc w tym zakresie sporą swobodę. Obserwatorzy życia politycznego wskazują, że wśród najstarszych wiekiem posłów X kadencji znajdują się tacy reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość politycy jak Jarosław Kaczyński (74 lata), Antoni Macierewicz (75 lat), i Ryszard Terlecki (74 lata). Niewykluczone więc, że prezydent Andrzej Duda powoła na marszałka-seniora któregoś spośród nich.

Marszałek-senior przed rozpoczęciem pierwszego posiedzenia Sejmu ustali rozdział miejsc na sali obrad Sejmu podczas posiedzenia, a w jego trakcie będzie miał dwa zadania:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przeprowadzić złożenie ślubowania poselskiego, oraz
  • przeprowadzić wybór marszałka Sejmu.

Marszałek-senior przeprowadzi złożenie ślubowania poselskiego oraz wybór marszałka Sejmu przy pomocy powołanych przez siebie w tym celu sekretarzy tymczasowych. Marszałek-senior powoła ich spośród najmłodszych wiekiem posłów w liczbie niezbędnej do dokonania tych czynności.

Marszałek-senior będzie pełnił swoją funkcję do wyboru nowego marszałka Sejmu.

Pierwsze posiedzenie Sejmu – ślubowanie poselskie

Posłowie na pierwszym posiedzeniu Sejmu złożą ślubowanie według roty ustalonej w Konstytucji. 

Rota ślubowania poselskiego:

„Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej.” 

Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania „Tak mi dopomóż Bóg”. 

Ślubowanie poselskie odbędzie się w ten sposób, że po odczytaniu roty każdy z kolejno wywołanych posłów, powstawszy, wypowie słowo „ślubuję” (z ewentualnym dodatkiem „Tak mi dopomóż Bóg”).

Jeżeli poseł odmówi złożenia ślubowania, będzie to oznaczało, że zrzekł się mandatu poselskiego.

Pierwsze posiedzenie Sejmu – wybór marszałka Sejmu

REKLAMA

Kiedy już wszyscy obecni na pierwszym posiedzeniu Sejmu złożą ślubowanie, Sejm przejdzie do kolejnego etapu posiedzenia, jakim jest wybór marszałka Sejmu. Posłowie nieobecni na pierwszym posiedzeniu Sejmu złożą ślubowanie poselskie na pierwszym posiedzeniu, na którym będą obecni.

Kandydatów na marszałka Sejmu będą zgłaszać grupy posłów liczące co najmniej 15 posłów. Poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Sejm wybierze marszałka Sejmu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Nowo wybrany marszałek Sejmu obejmie przewodnictwo obrad oraz kierowanie izbą. Sejm będzie mógł rozpocząć pracę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA