REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024: Transport dla osób niepełnosprawnych i seniorów do lokalu wyborczego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024: Transport dla osób niepełnosprawnych i seniorów do lokalu wyborczego
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024: Transport dla osób niepełnosprawnych i seniorów do lokalu wyborczego
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne i seniorzy mają na podstawie Kodeksu wyborczego prawo do skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i z powrotem. Niestety 27 maja br. minął już termin zgłaszania takiej potrzeby. Ale wiele samorządów i organizacji społecznych organizuje taki transport i zgłaszać się można w niektórych wypadkach nawet w dniu głosowania (9 czerwca 2024 r.).

Prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i transportu powrotnego 

REKLAMA

Na podstawie art. 37e Kodeksu wyborczego:
A)  wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44), w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o: 
1) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. о emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; 
2) niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1; 
3) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1; 4) o zaliczeniu do I grupy inwalidów; 
5) o zaliczeniu do II grupy inwalidów; a także 
B) osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny oraz 
C) wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat

mają prawo do bezpłatnego transportu z: 

1) miejsca zamieszkania, pod którym dany wyborca ujęty jest w spisie wyborców, albo miejsca podanego we wniosku o zmianę miejsca głosowania, do lokalu wyborczego właściwego dla obwodu głosowania, w którego spisie wyborców ujęty jest ten wyborca; 

2) miejsca pobytu do najbliższego lokalu wyborczego w dniu głosowania, w przypadku wyborcy posiadającego zaświadczenie o prawie do głosowania (dotyczy wyborów do Parlamentu Europejskiego); 
3) lokalu wyborczego, do miejsca, w którym dany wyborca rozpoczął podróż, zwanego dalej „transportem powrotnym”. 

REKLAMA

Transport do lokalu i transport powrotny zapewnia wójt (burmistrz, prezydent miasta), gminy w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski. 

Wyborcy niepełnosprawnemu, którego stan zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż, może towarzyszyć opiekun. 

Ważne

Zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę właściwemu wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) najpóźniej w 13. dniu przed dniem wyborów.  W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku termin ten minął 27 maja 2024 r.

REKLAMA

Wyborcę, który zgłosił zamiar skorzystania z prawa transportu do lokalu wyborczego, wójt (burmistrz, prezydent miasta) informuje o godzinie transportu do lokalu w dniu głosowania, najpóźniej w 3. dniu przed dniem głosowania. 

Wyborca, który zgłosił zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego, może wycofać swoje zgłoszenie albo zrezygnować tylko z transportu powrotnego nie później niż na 2 dni przed dniem głosowania. Wycofanie zgłoszenia albo zrezygnowanie z transportu powrotnego może być dokonane ustnie w urzędzie gminy, pisemnie lub w formie elektronicznej.

W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, termin złożenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) wycofania zgłoszenia zamiaru skorzystania z prawa do transportu do lokalu i transportu powrotnego albo rezygnacja tylko z transportu powrotnego upływa w dniu 7 czerwca 2024 r. Zgłoszenia tego trzeba dokonać w godzinach pracy urzędu gminy.

Termin upłynął – ale nie wszystko stracone

Mimo upływu ustawowego terminu na zgłoszenie zamiaru skorzystania z prawa transportu do lokalu wyborczego niepełnosprawni mogą jeszcze liczyć na swoje gminy, miasta i lokalne społeczności.

Wiele samorządów ale także organizacji społecznych zapewnia taki transport i można zgłosić chęć skorzystania z takiej możliwości nawet 9 czerwca.

Poniżej przykłady takich inicjatyw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łódź

Osoby z niepełnosprawnościami, z dysfunkcją ruchu nie będące w stanie samodzielnie przemieszczać się do lokali obwodowych komisji wyborczych, a pragnące wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., mogą skorzystać z bezpłatnego transportu samochodami Zakładu Przewozu Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Dotyczy to osób z niepełnosprawnościami posiadających ważne orzeczenie o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Aby zamówić transport należy w dniach 3 - 8 czerwca 2024 r. w godz. 9:00 - 19:00, a 9 czerwca 2024 r. w godz. 6:00 - 20:00 dzwonić pod nr. telefonu:
672 14 15 – z telefonów stacjonarnych,
(42) 672 14 15 – z telefonów komórkowych.
Przewóz będzie się odbywał 9 czerwca 2024 r. od godz. 7:00 do 21:00. (za lodz.pl)

Słupsk

Prezydent Miasta  Słupska organizuje bezpłatny transport do komisji wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami, które nie są w stanie samodzielnie przemieszczać się do lokali wyborczych, a wyrażających chęć udziału w wyborach.

Koordynatorem akcji jest Urząd Miejski w Słupsku wraz z partnerami: Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Słupsku, Domem Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” oraz Specjalnym  Ośrodkiem Szkolno -Wychowawczym im. UNICEF w Słupsku.

 W dniu wyborów 9 czerwca  2024 r., zapewniony zostanie transport   w godzinach  od 9.00 do 19.00.

Osoby z niepełnosprawnościami, które chciałyby skorzystać z oferowanego transportu winny kontaktować się telefonicznie w dniu 9 czerwca br. z Centrum telefonicznym Urzędu Miejskiego w Słupku pod nr (59) 84 88 321 w godzinach 8.00-18.00. (za slupsk.pl)

Tczew

Osoby z niepełnosprawnościami, które w dniu wyborów tj. 9 czerwca 2024 r.  chcą skorzystać z transportu samochodem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych do siedziby obwodowej komisji wyborczej proszone są o zgłoszenie takiej potrzeby do Urzędu Miejskiego w Tczewie do dnia 7  czerwca  2024  do godz. 12.00. pod nr tel. 58 77 59 309 lub  58 77 59 307.

Transport wyborców odbywać się będzie  w dniu wyborów od godz. od 12.00 do 15.00 i od 17.00 do 20.00. (za wrotatczewa.pl)

Szczecin

9 czerwca, w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie będzie realizował przewóz osób z niepełnosprawnością do komisji wyborczych. Z usługi mogą skorzystać osoby legitymujące się ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności.

Zapotrzebowanie na transport można zgłaszać w tygodniu poprzedzającym wybory tj. od 3 do 6 czerwca 2024 r. w godzinach 8 – 14 pod numerami telefonów: 91 42 43 555 lub 697 066 240. Pod powyższymi numerami telefonów udzielane będą także wszelkie informacje dotyczące przewozów. (za szczecin.eu)

To tylko przykłady. Podobnych inicjatyw jest znacznie więcej. Warto zasięgnąć informacji w mediach lokalnych, czy w naszej gminie taki transport wyborczy ktoś organizuje.

oprac. Paweł Huczko

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

Szymon Hołownia – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Szymon Hołownia – do jakiej partii należy kandydat na Prezydenta RP w 2025 r.? Jaki program wyborczy ma Szymon Hołownia? Przedstawiamy wiek, zawód, wykształcenie kandydata na Prezydenta RP oraz listę wszystkich kandydatów i najnowszy sondaż.

Sławomir Mentzen – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Sławomir Mentzen – do której partii należy kandydat na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Sławomira Mentzena, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r. Kto prowadzi w najnowszym sondażu prezydenckim?

Czy można butelkować wodę wodociągową? Sąd administracyjny stawia sprawę jasno

Zdaniem sądu woda wodociągowa nie spełnia wymagań, by trafić do butelek. Tylko naturalne wody mineralne i źródlane gwarantują czystość i bezpieczeństwo, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia konsumentów. Co zatem wybierać? Woda butelkowana to synonim najwyższej jakości – sprawdź, dlaczego!

REKLAMA

Środki zaskarżenia w sprawach o dostęp do informacji publicznej

Organy odwoławcze i sądy, do których trafiają sporne sprawy, chętniej wykorzystują pojęcie „nadużywania” prawa do informacji, chociaż nie wynika ono z żadnego przepisu prawa, a stanowi zagrożenie dla prawa do informacji.

Jest projekt w sprawie ustanowienia całorocznego czasu letniego

Czy to koniec zmiany czasu w Polsce? Posłowie PSL-TD złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na terenie Polski. Czasem obowiązującym cały rok miałby być czas letni.

660 tys. rolników w tarapatach: Muszą udowodnić, że są aktywnymi gospodarzami

Nowe regulacje dotyczące wprowadzenia kryterium „aktywnego rolnika” budzą obawy wśród polskich rolników. Zmiana ma na celu skierowanie wsparcia do osób rzeczywiście zajmujących się produkcją rolną, jednak może dotknąć aż 660 tysięcy gospodarzy, którzy będą musieli udowodnić swoją aktywność zawodową. Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że procedura weryfikacji będzie uproszczona, ale rolnicy obawiają się dodatkowych trudności i wykluczenia z systemu dopłat. Jakie będą skutki tej reformy?

Rafał Trzaskowski – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Rafał Trzaskowski – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

REKLAMA

Karol Nawrocki – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Karol Nawrocki - jaka partia popiera kandydata na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Karola Nawrockiego, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów w wyborach 2025 r. Jakie są wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego?

Tylko 61 punktów. Dla WZON osoba niewidoma całkiem samodzielna. Świadczenie wspierające od 78 punktów. A świadczenie pielęgnacyjne? Stopień znaczny niepełnosprawności

Redakcja otrzymała list od czytelniczki, która jako niewidoma osoba niepełnosprawna otrzymała 61 punkty w WZON. Punkty oceniają jej niesamodzielność. Dla 100 punktów poziomu potrzeby wsparcia mamy całkowitą niesamodzielność. 61 punktów to osoba całkiem nieźle sobie radząca sama. A więc niezasługująca na świadczenie wspierające (w 2025 r. maksymalnie wynosi powyżej 4100 zł). Żeby dostać niewielką wartość tego świadczenia (713 zł) nasza czytelniczka musiałaby mieć 78 punktów (w 2025 r.). Oznacza to, że osoba niewidoma jest dramatycznie poza system świadczenia wspierającego. No bo może chodzić, ma sprawne ręce.

REKLAMA