| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Można bezkarnie deptać trawniki

Można bezkarnie deptać trawniki

Leżysz na trawie w parku, słońce przyjemnie grzeje, czytasz ciekawą książkę i… popełniasz wykroczenie. Wielu z nas nawet nie miało świadomości, że ten „pamiętający jeszcze czasy PRL-u” przepis o zakazie deptania trawników na terenach przeznaczonych do użytku publicznego nadal obowiązuje.

Komisja Przyjazne Państwo

Na szczęście dążąc do zachodnich standardów, posłowie z komisji Przyjazne Państwo zaproponowali zmianę art. 144 § 1 kodeksu wykroczeń wprowadzając możliwość korzystania z trawników lub skwerów w celach rekreacyjnych. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać na przełomie sierpnia i września 2010r. Nawet jeżeli kary za deptanie trawników nie były zbyt uciążliwe, bo co do zasady otrzymywało się upomnienie (chociaż w wyjątkowych przypadkach mogła to być nawet grzywna w wysokości tysiąca złotych), to jednak w obecnych realiach przepis ten wydaje się wyjątkowo absurdalny.

Pomysłodawcy nowych przepisów są przekonani, że "zmiana zapewni możliwość kontaktu człowieka z przyrodą, znalezienia wytchnienia i rekreacji na świeżym powietrzu. W ten sposób projekt może poprawić warunki zdrowotne mieszkańców miast poprzez pozytywne oddziaływanie zieleni. Zieleń miejska jest często jedynym łącznikiem człowieka ze światem przyrody".

Zobacz serwis: Kodeks karny

Dostępność

Zmiana ma gwarantować swobodną i nieograniczoną możliwość korzystania, jednak tylko z wyznaczonych pasów zieleni. Miejsca dostępne dla społeczeństwa powinny wskazać organy gminy w uchwałach publikowanych do wiadomości publicznej. Poza tym każdy właściciel skweru czy parku ma prawo sam zdecydować, czy chce je udostępniać do użytku publicznego.

Zobacz również: Mandaty również na drogach osiedlowych i parkingach

Trawniki a zwierzęta

W tej sielankowej wizji wypoczynku na łonie natury pozostaje nam jeszcze do rozwiązania problem niefrasobliwych właścicieli czteronożnych pociech, które często czynią nam bardzo „przyziemne” niespodzianki. Nowe przepisy mają bowiem znieść także zakaz wpuszczania na miejskie trawniki zwierząt domowych. Co prawda regulaminy porządkowe nakładają na posiadaczy psów obowiązek sprzątania po swych pupilach i za jego niedopełnienie przewidują nałożenie grzywny pieniężnej, to mimo wszystko w praktyce rzadko jest on przestrzegany. Z jakiegoś powodu kwestia sprzątania po psach tak oczywista w wielu krajach u nas nadal, pomimo regulacji prawnej, wywołuje pewne kontrowersje.

Zobacz serwis: Prawo karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »