Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykroczenie chuligańskie

Wykroczenie o charakterze chuligańskim polega m. in. ma umyślnym godzeniu w porządek publiczny.
Wykroczenie o charakterze chuligańskim polega m. in. ma umyślnym godzeniu w porządek publiczny.

REKLAMA

REKLAMA

Wykroczenia o charakterze chuligańskim polegają na umyślnym godzeniu w porządek lub spokój publiczny albo umyślnym niszczeniu lub uszkadzaniu mienia. Takie wykroczenie ma miejsce, jeżeli sprawca działa publicznie oraz w rozumieniu powszechnym bez powodu lub z oczywiście błahego powodu, okazując przez to rażące lekceważenie podstawowych zasad porządku prawnego.

Ustawodawca zdecydował się wyróżnić spośród innych czynów, czyn o charakterze chuligańskim z uwagi na częstotliwość jego występowania, uciążliwość i dużą społeczną szkodliwość czynu.

REKLAMA

Zakres przedmiotowy i podmiotowy czynu o charakterze chuligańskim

W zakresie przedmiotowym wykroczenie o charakterze chuligańskim popełnia sprawca wykroczenia przeciwko: porządkowi publicznemu, spokojowi publicznemu lub mieniu. Odpowiedzialność za popełnienie tego czynu może ponieść tylko osoba zdolna do ponoszenia odpowiedzialności za wykroczenia na zasadach ogólnych.

Zobacz także: Konsekwencje popełnienia występku o charakterze chuligańskim

Znamiona wykroczenia o charakterze chuligańskim

Należy wskazać na elementy czynu przesądzające o tym, iż będzie miał on charakter chuligański:

 1. umyślne (celowe, czynione specjalnie) godzenie w porządek lub spokój publiczny albo umyślnym niszczeniu lub uszkadzaniu mienia;
 2. działanie publiczne - a zatem w miejscu publicznym, w miejscu „otwartym”, czyli dostępnym dla wszystkich (a zatem nie będzie to np. niszczenia mienia w domu);
 3. działanie w rozumieniu powszechnym bez powodu lub z oczywiście błahego powodu, połączone z okazywaniem przez to rażącego lekceważenia podstawowych zasad porządku prawnego.

Pijany wyrostek dewastujący przystanek autobusowy dla zabawy i zabicia nudy wypełnia właśnie te znamiona – działa umyślnie, niszczy mienie w miejscu publicznym, działa bez powodu i okazuje przez to rażące lekceważenie podstawowych zasad porządku prawnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencje prawne popełnienia wykroczenia o charakterze chuligańskim

Ustawodawca w związku z nagminnością tych wykroczeń i ich uciążliwym charakterem postanowił zaostrzyć dla sprawcy dolegliwości prawne związane z faktem popełnienia przez niego czynu chuligańskiego, zapisał je w innych artykułach kodeksu wykroczeń. Wskazane odmienne, surowsze konsekwencje popełnienia wykroczenia o charakterze chuligańskim to:

 • fakt, iż przy ustalaniu wymiaru kary (art. 33 kodeksu wykroczeń) organ orzekający traktuje wykroczenie jako chuligańskie jest okolicznością obciążającą sprawcę (art. 33 § 4 pkt 6 kodeksu wykroczeń), co skutkuje możliwością wymierzenia kary w obrębie górnej granicy;
 •  przy wyborze kary (a dane wykroczenie najczęściej zagrożone jest kilkoma karami) organ orzekający nie można orzec kary nagany (art. 36 § 2 kodeksu wykroczeń);
 • jeżeli przy wykroczeniu o charakterze chuligańskim została wyrządzona szkoda, można dodatkowo orzec nawiązkę do wysokości 1.000 złotych na rzecz pokrzywdzonego albo na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża lub na inny cel społeczny wskazany przez organ orzekający (art. 37 kodeksu wykroczeń);
 • wobec sprawcy wykroczenia o charakterze chuligańskim nie można zastosować warunkowego zawieszenia wykonania kary (art. 43 kodeksu wykroczeń).

Podstawa prawna: art. 37, 47 § 2 kodeksu wykroczeń.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  REKLAMA

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  REKLAMA

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA