reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Kary i środki karne > Warunkowe zawieszenie wykonania kary aresztu

Warunkowe zawieszenie wykonania kary aresztu

Przepisy kodeksu wykroczeń przewidują instytucję warunkowego zawieszenia wykonania kary. Wykonanie kary aresztu można warunkowo zawiesić, jeżeli ze względu na okoliczności popełnienia wykroczenia, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz jego zachowanie się po popełnieniu wykroczenia należy przypuszczać, że pomimo niewykonania kary nie popełni on nowego podobnego przestępstwa lub wykroczenia.

Pozytywne przesłanki zastosowania

Regulacje dotyczące instytucji warunkowego zawieszenia kary zawarte są w art. 42-44 kodeksu wykroczeń. Podejmując decyzję o zastosowaniu kary aresztu, która jest najcięższą z kar, sąd bierze pod uwagę zaistnienie jednej ze wskazanych okoliczności: znacznej wagi czynu sprawcy, istniejącego dużego stopnia demoralizacji sprawcy, sposobu działania sprawcy zasługującego na potępienie.

Jeżeli w konkretnym przypadku, sąd podejmie decyzję o wymierzeniu kary aresztu, ale oceniając okoliczności popełnienia wykroczenia, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz jego zachowanie się po popełnieniu wykroczenia dojdzie do wniosku, iż zawieszenie warunkowe wykonania kary spełni swoją rolę, tj. doprowadzi do tego, iż sprawca nie popełni już nowego podobnego przestępstwa lub wykroczenia, to może warunkowo zawiesić wobec niego wymierzenie kary.

Przesłanki negatywne

W przypadku szkód wyrządzonych na mieniu, warunkiem zastosowania tej instytucji jest naprawienie szkody w całości, jeżeli ono nie nastąpi kara nie może być warunkowo zawieszona w stosunku do danego sprawcy.

Zobacz również: Kiedy można zastosować warunkowe zawieszenie wykonania kary?

Kara nie może być również warunkowo zawieszona w stosunku do sprawcy, który:

  1. w ciągu 2 lat przed popełnieniem wykroczenia był już karany za podobne przestępstwo lub wykroczenie;
  2. popełnił wykroczenie o charakterze chuligańskim.

Należy podkreślić, że tylko ze względu na istnienie wyjątkowych okoliczności w powyższych dwóch sytuacjach sąd może zawiesić warunkowe zawieszenie kary.

Okres próby

Warunkowe zawieszenie kary zawsze następuje na okres próby, który nie może być krótszy niż 6 miesięcy i nie może przekroczyć roku. Okres próby rozpoczyna się od momentu uprawomocnienia się orzeczenia. Należy pamiętać jednak, iż zarządzenie wykonania kary może nastąpić jeszcze do 2 miesięcy po upływie okresu próby.

Jeżeli w okresie próby skazany popełni wykroczenie lub przestępstwo podobne do tego, za które został ukarany, to sąd obligatoryjnie zarządza wykonanie wobec niego kary. Jest to fakultatywne, jeżeli skazany popełnił inne wykroczenie.

Jeżeli dana osoba była wcześniej karana za kradzież w sklepie, a w okresie próby znów popełni kradzież, to sąd obligatoryjnie musi odwiesić w stosunku do niej zawieszoną karę. Jeżeli natomiast popełniłaby inne wykroczenie, nie z grupy podobnych, np. naruszenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to sąd może podjąć wobec niej decyzję o odwieszeniu wykonania kary, ale nie musi (jest to fakultatywne).

Zobacz serwis: Kary i środki karne

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama