Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunkowe zawieszenie wykonania kary aresztu

Warunkowe zawieszenie wykonania kary aresztu następuje na okres próby.
Warunkowe zawieszenie wykonania kary aresztu następuje na okres próby.

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy kodeksu wykroczeń przewidują instytucję warunkowego zawieszenia wykonania kary. Wykonanie kary aresztu można warunkowo zawiesić, jeżeli ze względu na okoliczności popełnienia wykroczenia, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz jego zachowanie się po popełnieniu wykroczenia należy przypuszczać, że pomimo niewykonania kary nie popełni on nowego podobnego przestępstwa lub wykroczenia.

Pozytywne przesłanki zastosowania

Regulacje dotyczące instytucji warunkowego zawieszenia kary zawarte są w art. 42-44 kodeksu wykroczeń. Podejmując decyzję o zastosowaniu kary aresztu, która jest najcięższą z kar, sąd bierze pod uwagę zaistnienie jednej ze wskazanych okoliczności: znacznej wagi czynu sprawcy, istniejącego dużego stopnia demoralizacji sprawcy, sposobu działania sprawcy zasługującego na potępienie.

REKLAMA

Jeżeli w konkretnym przypadku, sąd podejmie decyzję o wymierzeniu kary aresztu, ale oceniając okoliczności popełnienia wykroczenia, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz jego zachowanie się po popełnieniu wykroczenia dojdzie do wniosku, iż zawieszenie warunkowe wykonania kary spełni swoją rolę, tj. doprowadzi do tego, iż sprawca nie popełni już nowego podobnego przestępstwa lub wykroczenia, to może warunkowo zawiesić wobec niego wymierzenie kary.

Przesłanki negatywne

W przypadku szkód wyrządzonych na mieniu, warunkiem zastosowania tej instytucji jest naprawienie szkody w całości, jeżeli ono nie nastąpi kara nie może być warunkowo zawieszona w stosunku do danego sprawcy.

Zobacz również: Kiedy można zastosować warunkowe zawieszenie wykonania kary?

Kara nie może być również warunkowo zawieszona w stosunku do sprawcy, który:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. w ciągu 2 lat przed popełnieniem wykroczenia był już karany za podobne przestępstwo lub wykroczenie;
 2. popełnił wykroczenie o charakterze chuligańskim.

Należy podkreślić, że tylko ze względu na istnienie wyjątkowych okoliczności w powyższych dwóch sytuacjach sąd może zawiesić warunkowe zawieszenie kary.

Okres próby

REKLAMA

Warunkowe zawieszenie kary zawsze następuje na okres próby, który nie może być krótszy niż 6 miesięcy i nie może przekroczyć roku. Okres próby rozpoczyna się od momentu uprawomocnienia się orzeczenia. Należy pamiętać jednak, iż zarządzenie wykonania kary może nastąpić jeszcze do 2 miesięcy po upływie okresu próby.

Jeżeli w okresie próby skazany popełni wykroczenie lub przestępstwo podobne do tego, za które został ukarany, to sąd obligatoryjnie zarządza wykonanie wobec niego kary. Jest to fakultatywne, jeżeli skazany popełnił inne wykroczenie.

Jeżeli dana osoba była wcześniej karana za kradzież w sklepie, a w okresie próby znów popełni kradzież, to sąd obligatoryjnie musi odwiesić w stosunku do niej zawieszoną karę. Jeżeli natomiast popełniłaby inne wykroczenie, nie z grupy podobnych, np. naruszenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to sąd może podjąć wobec niej decyzję o odwieszeniu wykonania kary, ale nie musi (jest to fakultatywne).

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań

  W Polsce 292 tys. osób uchyla się od płacenia alimentów i ma ponad 14,5 mld zł długów z tego tytułu - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że 60 proc. z tych dłużników ma też inne nieuregulowane zaległości na niemal 2,4 mld zł.

  Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

  Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

  Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

  Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  REKLAMA

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  REKLAMA

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  REKLAMA