REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunkowe zawieszenie wykonania kary aresztu

Warunkowe zawieszenie wykonania kary aresztu następuje na okres próby.
Warunkowe zawieszenie wykonania kary aresztu następuje na okres próby.

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy kodeksu wykroczeń przewidują instytucję warunkowego zawieszenia wykonania kary. Wykonanie kary aresztu można warunkowo zawiesić, jeżeli ze względu na okoliczności popełnienia wykroczenia, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz jego zachowanie się po popełnieniu wykroczenia należy przypuszczać, że pomimo niewykonania kary nie popełni on nowego podobnego przestępstwa lub wykroczenia.

Pozytywne przesłanki zastosowania

Regulacje dotyczące instytucji warunkowego zawieszenia kary zawarte są w art. 42-44 kodeksu wykroczeń. Podejmując decyzję o zastosowaniu kary aresztu, która jest najcięższą z kar, sąd bierze pod uwagę zaistnienie jednej ze wskazanych okoliczności: znacznej wagi czynu sprawcy, istniejącego dużego stopnia demoralizacji sprawcy, sposobu działania sprawcy zasługującego na potępienie.

REKLAMA

Jeżeli w konkretnym przypadku, sąd podejmie decyzję o wymierzeniu kary aresztu, ale oceniając okoliczności popełnienia wykroczenia, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz jego zachowanie się po popełnieniu wykroczenia dojdzie do wniosku, iż zawieszenie warunkowe wykonania kary spełni swoją rolę, tj. doprowadzi do tego, iż sprawca nie popełni już nowego podobnego przestępstwa lub wykroczenia, to może warunkowo zawiesić wobec niego wymierzenie kary.

Przesłanki negatywne

W przypadku szkód wyrządzonych na mieniu, warunkiem zastosowania tej instytucji jest naprawienie szkody w całości, jeżeli ono nie nastąpi kara nie może być warunkowo zawieszona w stosunku do danego sprawcy.

Zobacz również: Kiedy można zastosować warunkowe zawieszenie wykonania kary?

Kara nie może być również warunkowo zawieszona w stosunku do sprawcy, który:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. w ciągu 2 lat przed popełnieniem wykroczenia był już karany za podobne przestępstwo lub wykroczenie;
  2. popełnił wykroczenie o charakterze chuligańskim.

Należy podkreślić, że tylko ze względu na istnienie wyjątkowych okoliczności w powyższych dwóch sytuacjach sąd może zawiesić warunkowe zawieszenie kary.

Okres próby

REKLAMA

Warunkowe zawieszenie kary zawsze następuje na okres próby, który nie może być krótszy niż 6 miesięcy i nie może przekroczyć roku. Okres próby rozpoczyna się od momentu uprawomocnienia się orzeczenia. Należy pamiętać jednak, iż zarządzenie wykonania kary może nastąpić jeszcze do 2 miesięcy po upływie okresu próby.

Jeżeli w okresie próby skazany popełni wykroczenie lub przestępstwo podobne do tego, za które został ukarany, to sąd obligatoryjnie zarządza wykonanie wobec niego kary. Jest to fakultatywne, jeżeli skazany popełnił inne wykroczenie.

Jeżeli dana osoba była wcześniej karana za kradzież w sklepie, a w okresie próby znów popełni kradzież, to sąd obligatoryjnie musi odwiesić w stosunku do niej zawieszoną karę. Jeżeli natomiast popełniłaby inne wykroczenie, nie z grupy podobnych, np. naruszenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to sąd może podjąć wobec niej decyzję o odwieszeniu wykonania kary, ale nie musi (jest to fakultatywne).

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA