REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy popełnienie nowego przestępstwa powoduje odwieszenie zawieszonej kary?

Zawieszona kara może być odwieszona obligatoryjnie jak i fakultatywnie.
Zawieszona kara może być odwieszona obligatoryjnie jak i fakultatywnie.

REKLAMA

REKLAMA

Sytuację prawną osoby, która otrzymała wyrok z warunkowym zawieszeniem wykonania kary (tzw. "zawiasy") i następnie popełniła nowe przestępstwo we wskazanym okresie próby (oraz w okresie 6 miesięcy od jej zakończenia) określa przepis art. 75 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem obligatoryjne jest "odwieszenie" kary, jeżeli nowe przestępstwo było podobne do umyślnego przestępstwa, za które ta osoba została skazana. Jest to jedynie fakultatywne, jeżeli jest to inne, nowe przestępstwo (niepodobne do przestępstwa umyślnego, za które dana osoba została skazana) oraz jeżeli osoba rażąco narusza porządek prawny (w tym uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych).

Kiedy kara jest obligatoryjnie odwieszana?

REKLAMA

Reguła określona w wskazanym przepisie art. 75 Kodeksu karnego jest dość prosta. Sąd musi orzec wobec danej osoby odwieszenie wyroku orzeczonego wobec niej z warunkowym zawieszeniem, jeżeli we wskazanym okresie zawieszenia (fachowo – w okresie próby) osoba ta popełniła nowe przestępstwo umyślne, podobne do tego, za które uprzednio została skazana. Jest to zasada bezwzględna. Okoliczności życiowe przemawiające za tym, aby dana osoba nie była skierowana do więzienia (np. fakt, iż jest jedynym żywicielem rodziny) mogą wówczas być jedynie podstawą do wniosku o odroczenie terminu wykonania kary.

Potrzeba podkreślić, iż wskazany czas, kiedy sąd może odwiesić karę, jest przedłużany z mocy prawa o dodatkowe 6 miesięcy czasu od zakończenia czasu próby (czyli o czas 6 miesięcy po upływie terminu określonego jako czas próby).

Jeżeli A został skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na okres roku w dniu 01.10.2008 r. to okres próby skończy mu się 01.10.2009 r. ale jeszcze przez okres 6 miesięcy, (czyli do 01.04.2010 r.) sąd będzie mógł orzec o wykonaniu kary w razie nieprzestrzegania warunków próby.

Zobacz serwis: Poddanie sprawcy próbie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreślenia wymaga, iż zasada ta dotyczy tylko nowych przestępstw umyślnych, a zatem popełnienie podobnego lub tego samego przestępstwa nieumyślnego nie skutkuje automatycznie "odwieszeniem kary".

Ponowne spowodowane wypadku samochodowego, w sytuacji, w której poprzednio nie zostało kierowcy odebrane prawo jazdy nie skutkuje automatycznie "odwieszeniem" kary orzeczonej za spowodowanie pierwszego wypadku.

W odniesieniu do pojęcia przestępstw podobnych należy powołać się na treść przepisu art. 115 § 3 Kodeksu karnego, który stanowi, iż przestępstwami podobnymi są przestępstwa należące do tego samego rodzaju; przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia albo przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej uważa się za przestępstwa podobne. Przykładowo kradzież i rozbój są przestępstwami podobnymi.

Kiedy kara może być fakultatywnie "odwieszona?

Zgodnie z treścią przepisu art. 75 kodeksu karnego, kara może być fakultatywnie "odwieszona" w okresie próby (i następnych 6 miesięcy po jej zakończeniu) w następujących przypadkach, gdy:

  • skazany rażąco narusza porządek prawny, w tym uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych;
  • skazany popełnił nowe przestępstwo (niebędące przestępstwem umyślnym podobnym do tego, za które został skazany uprzednio).

Podejmując decyzję o tym, czy wobec danego skazanego zarządzić wykonanie kary, sąd każdorazowo ocenia jego postawę, właściwości osobiste, sposób życia oraz sprawdza czy wobec danej osoby można postawić tzw. pozytywną prognozę kryminologiczną (tzn. czy można ocenić, iż dana osoba nie będzie więcej naruszać prawa, popełniać przestępstw – czy "dać jej szanse").

Zobacz serwis: Więziennictwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA