reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Rodzina zastępcza > Dom dziecka tylko dla dzieci od 7 roku życia

Dom dziecka tylko dla dzieci od 7 roku życia

Według najnowszego projektu nowej ustawy o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej pomysłu Ministerstwa Pracy od 2011 r. do domów dziecka nie będą mogły trafiać dzieci poniżej siódmego roku życia. Od 2015 r. do domów dziecka nie będą mogły trafiać dzieci poniżej dziesiątego roku życia. W domach dziecka będzie mogło mieszkać 14 podopiecznych. Opieką nad dziećmi zajmą się rodzinne domy dziecka.

Obustronne korzyści 

Eksperci podkreślają, że w rodzinnych domach dziecka poziom opieki jest nieporównywalnie wyższy, niż w klasycznych domach dziecka. Ponadto opieka w wielkich państwowych ośrodkach jest dwukrotnie droższa od opieki w rodzinnych domach dziecka. Państwo zaoszczędzi w ten sposób, a nadwyżki finansowe częściowo będą przeznaczone na dofinansowanie rodziców zastępczych oraz finansowanie wakacyjnego wyjazdu dzieci.

Kiedy dziecko trafi do rodzinnego domu dziecka

Według propozycji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dzieci trafiałyby do rodzinnych domów dziecka prosto ze szpitala. Rodzina jest gwarancją lepszej opieki i indywidualnego podejścia do każdego dziecka, czego domy dziecka nie są w stanie zagwarantować.
Wychowanie od małego przez rodziców zastępczych powinno procentować w przyszłości.

Kontrola środowiska naturalnego dziecka 

Ministerstwo planuje przyglądnąć się czy nie istnieje możliwość umieszczenia dziecka w jego naturalnym środowisku. Jeżeli do opieki nie są zdolni biologiczni rodzice, to ich miejsce będą mogli zająć np. dziadkowie lub rodzeństwo. Umieszczenie w rodzinnym domu dziecka powinno być, tylko w tedy gdy umieszczenie go w jego naturalnym środowisku okaże się niemożnością.

Koordynator pieczy zastępczej

Według nowego projektu powstanie stanowisko koordynatora pieczy zastępczej. Jego podstawowym zadaniem będzie współpraca z rodzicami zastępczymi w zakresie wychowania małoletniego.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rodzinne domy dziecka gwarantują lepszą opiekę niz klasyczne państwowe placówki.
Rodzinne domy dziecka gwarantują lepszą opiekę niz klasyczne państwowe placówki.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama