reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Jakie będą kwoty wolne od potraceń dobrowolnych w 2011 roku?

Jakie będą kwoty wolne od potraceń dobrowolnych w 2011 roku?

Pracodawca ma obowiązek wypłacać pracownikowi wynagrodzenie co miesiąc, w kwocie ustalonej w umowie o pracę lub w regulaminie wynagradzania. Jednak pracownik może w określonych sytuacjach, zgodzić się na potracenia z wynagrodzenia.

Oprócz potrąceń obowiązkowych z wynagrodzenia pracownika, które są przeznaczane na zaspokajanie alimentów lub długów komorniczych, są również potrącenia dobrowolne. Potrącenia dobrowolne, czyli takie na które pracownik sam wyraża zgodę. 

Dla egzekwowania potrąceń dobrowolnych wymagana jest pisemna zgoda pracownika. Co ważne pracownik może cofnąć zgodę na potrącenia. Pracownik w swojej zgodzie powinien wskazać kwotę, która może być potrącana z jego wynagrodzenia. Wyrażenie przez pracownika zgody na potrącenia, lecz nie na piśmie powoduje, że dokonywanie potrąceń dobrowolnych jest nieważne.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o egzekucji alimentów z wynagrodzenia?

W sytuacji, kiedy pracodawca mimo braku zgody na potrącenia dobrowolne, dokonuje potrącenia musi się liczyć z tym, że Państwowa Inspekcja Pracy nałoży na niego karę. Ponadto pracodawca będzie musiał zwrócić pracownikowi potrącone kwoty wraz z odsetkami.

W przypadku zbiegu prawa do potrąceń dobrowolnych z potrąceniami ustawowymi pierwszeństwo przysługuje potrąceniom ustawowym.

Potrącenia dobrowolne są wykorzystane przy wpłatach pracownika do kasy zapomogowo-pożyczkowej, spłatach pożyczki z tej kasy, spłatach pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz składkach na rzecz związku zawodowego.

Pan Jacek wziął w pracy pożyczkę, ponieważ jest ona nieoprocentowana i w związku z tym łatwiej ją spłacić. Może się zgodzić, aby pracodawca potrącał mu z wynagrodzenia co miesiąc określoną kwotę. W pisemnej zgodzie musi wskazać, na jaką kwotę potrącenia zgadza się.

W przypadku dobrowolnych potrąceń z wynagrodzenia, możemy mówić o kwocie wolnej od potrąceń. Kwota wolna od potrąceń jest to część wynagrodzenia, która pozostać musi w ręku pracownika. 

Wysokość kwot wolnych od potrąceń, w przypadku potrąceń dobrowolnych zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że co roku ulega zmianie, a dokładnie podwyższeniu kwota wolna od potrąceń. Dzieje się tak, ponieważ co roku wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ulega podwyższeniu.

Kwota wolna od potraceń wynosi wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli 1032,34 zł. w przypadku potrąceń dobrowolnych na rzecz pracodawcy.

Zobacz również serwis: Wysokość zarobków

Kwota wolna od potrąceń wynosi 80 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli 825,87 zł. w przypadku potrąceń innych należności niż na rzecz pracodawcy.

Podstawa prawna: art. 91 Kodeksu pracy

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oprócz potrąceń obowiązkowych z wynagrodzenia pracownika, które są przeznaczane na zaspokajanie alimentów lub długów komorniczych, są również potrącenia dobrowolne.
Oprócz potrąceń obowiązkowych z wynagrodzenia pracownika, które są przeznaczane na zaspokajanie alimentów lub długów komorniczych, są również potrącenia dobrowolne.

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama