reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Dofinansowanie PFRON 2014

Dofinansowanie PFRON 2014

Dofinansowanie PFRON - Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obejmuje wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Jak wygląda procedura uzyskania dofinansowania PFRON do wynagrodzenia?

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to jednostka funkcjonująca na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r., nr 127, poz. 721 z pózn. zm.). Celem funduszu jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, głównie ich zatrudnianie. Środki z funduszu przeznaczane są na wsparcie pracodawców tworzących miejsca pracy dla niepełnosprawnych. Przysługuje im pomoc finansowa w postaci dofinansowania PFRON wynagrodzenia pracownika niepełnoprawnego.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Wniosek do PFRON

Pierwszym etapem jest rejestracja pracodawcy w PFRON. Ma ona miejsce z chwilą złożenia pierwszego wniosku o miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia. Wraz z wnioskiem pracodawca składa: dane o pracodawcy (pełną nazwę oraz jej skrót; numery REGON i NIP, adres siedziby lub miejsca zamieszkania, adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres siedziby); imię, nazwisko, numery telefonu i faksu osoby odpowiedzialnej za kontakty z funduszem oraz adres poczty elektronicznej; kopię aktualnych dokumentów potwierdzających dane o NIP i REGON; kopię aktualnego odpisu z właściwego rejestru albo aktualnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej; upoważnienie osoby przesyłającej te dane lub dokumenty, potwierdzające możliwość występowania w imieniu pracodawcy; formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o inną pomoc; oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy; sprawozdania finansowe za okres trzech ostatnich lat obrotowych (obowiązek przedkładania sprawozdań nie dotyczy mikro- i małych przedsiębiorców), oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdań finansowych.

Zadaj pytanie na Forum

Wniosek należy złożyć do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą dane zawarte w informacji i wniosku. Dokumenty należy składać w siedzibie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w Wydziale Dofinansowań Rynku Pracy, osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Do 20 dnia miesiąca pracodawca składa również: wniosek o wypłatę dofinansowania PFRON za dany miesiąc; miesięczną informację o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych; formularz lub oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy. Istnieje możliwość przywrócenia tego terminu.

Decyzja PFRON

Po stronie funduszu leży obowiązek sprawdzenia złożonych dokumentów pod względem rachunkowym i formalnym. Jeśli stwierdzi istnienie nieprawidłowości informuje o nich pracodawcę i wzywa do ich usunięcia. Nieusunięcie braków skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpoznania. Fundusz ustala także czy pracodawca posiada zaległości w zobowiązaniach wobec niego. Następnie ustala kwotę przysługującego dofinansowania PFRON i przekazuje ją na rachunek bankowy pracodawcy. Czyni to w terminie 25 dni od otrzymania kompletnego zestawu dokumentów.

Polecamy serwis: Praca

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r., nr 127, poz. 721 z pózn. zm.),
  • ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1645).
reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 10.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dofinansowanie z PFRON obejmuje wynagrodzenie pracownika niepełnoprawnego. /Fot. Fotolia
Dofinansowanie z PFRON obejmuje wynagrodzenie pracownika niepełnoprawnego. /Fot. Fotolia

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama