reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego

Wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego

Wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego dofinansowane jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Od 1 kwietnia 2014 roku zniesiony został podział na dofinansowanie wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego dla zakładów pracy chronionej i dla pracodawców z otwartego rynku pracy.

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r., nr 127, poz. 721 z pózn. zm.) reguluje funkcjonowanie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jest to fundusz celowy, którego przeznaczenie stanowi rehabilitacja zawodowa oraz społeczna osób niepełnosprawnych a także ich zatrudnianie. Środki z tego funduszu przeznaczane są m.in.: na rekompensatę pracodawcom podwyższonych kosztów związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych (dofinansowanie do wynagrodzeń) oraz refundację pracodawcom kosztów przystosowania, adaptacji i wyposażenia miejsc pracy osób niepełnosprawnych. Fundusz tworzony jest przez samych pracodawców. Dotyczy to tych, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, a wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ich zakładzie jest niższy niż 6%.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Dofinansowanie w 2013 roku

W 2013 roku wysokość przysługującego dofinansowania zależała od dwóch czynników: wysokości płacy minimalnej i stopnia niepełnosprawności. Dla pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej wynosiła odpowiednio:

Stopień niepełnosprawności

lekki

umiarkowany

znaczny

Wysokość dofinansowania jako procent najniższego wynagrodzenia

40%

100%

180%

Kwota dofinansowania ulegała dodatkowemu zwiększeniu o 40% minimalnego wynagrodzenia za pracę w sytuacji, gdy wobec pracownika niepełnosprawnego orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz wobec niewidomych.

Dla pracodawcy z otwartego rynku pracy dofinansowanie wynosiło odpowiednio 70 lub 90% dofinansowania dla pracodawcy zakładu pracy chronionej.

Dofinansowanie wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego obejmuje go tylko, gdy jest zatrudniony na podstawie uregulowań kodeksu pracy, tj. stosunku pracy.

Zobacz również: Wyposażenie stanowiska pracy niepełnosprawnego – refundacja kosztów

Dofinansowanie w 2014 roku

Modyfikacja obowiązujących dotychczas zasad wynika z uchwalenia ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1645), tzw. ustawy około budżetowej. Głównym założeniem zmian jest uniezależnienie wartości dofinansowania od wysokości płacy minimalnej, która ulega corocznemu podwyższeniu i wprowadzenie stałej wartości pomocy. Od 2014 zniesiono podział na dofinansowanie dla zakładów pracy chronionej i dla pracodawców z otwartego rynku pracy. W 2014 roku wysokość finansowego wsparcia wynosi:

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 09.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego dofinansowane jest z PFRON. / fot. Fotolia
Wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego dofinansowane jest z PFRON. / fot. Fotolia

150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama