reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Wypłata wynagrodzenia w częściach

Wypłata wynagrodzenia w częściach

Co do zasady wynagrodzenie powinno być wypłacane do rąk pracownika. Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają jednak inne sposoby wypłaty wynagrodzenia pod warunkiem, że tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi na to pisemną zgodę.

Warto przypomnieć, że pracodawca jest zobowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Zasadniczo wypłaty wynagrodzenia dokonuję się w formie pieniężnej, częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne:
• gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy, lub
• gdy przewiduje to układ zbiorowy pracy.

Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika (przelewem na konto bankowe lub przekazem pocztowym), za jego uprzednią zgodą wyrażoną na piśmie.

Zobacz również serwis: Praca kobiet

Czasami zdarza się, że pracownik chce aby wypłata pensji była podzielona na części i wypłacona np. na dwa różne konta bankowe. Taka sytuacja jest dopuszczalna ponieważ przepisy Kodeksu pracy nie przewidują w tym przypadku żadnych ograniczeń, jednak pracodawca powinien to zaakceptować.

Pracodawca nie musi godzić się na przekazywanie wynagrodzenia w częściach na więcej niż jedno konto podane przez pracownika.

Koszty przelewu wynagrodzenia na jedno podane przez pracownika konto ponosi pracodawca (w myśl art. 86 § 1Kp). Należy zaznaczyć, że przepisy prawa pracy nie regulują kto ponosi koszty przelewów bankowych w sytuacji, gdy pracownik podaje dwa lub więcej numerów kont. Należy jednak przyjąć, że jeśli pracodawca wyrazi zgodę na przelewanie wynagrodzenia na więcej niż jedno konto, to ponosi koszty z tym związane. Niekiedy jednak przepisy wewnątrzzakładowe mogą określać, iż pracodawca ponosi tylko koszty pierwszego przelewu, zaś każdy następny ponosi pracownik, ale tylko za jego zgodą. Pracodawca nie może samodzielnie potrącić z pensji pracownika koszty związane z dokonaniem przelewu na drugi rachunek pracownika.

Zobacz również serwis: Zasiłki

Pracodawca będzie mógł obciążyć pracownika kosztami przelewu tylko w przypadku zgody pracownika wyrażonej na piśmie.

Podstawa prawna:

Art. 86 i 91 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy ( Dz. U. z 1998 r., Nr 21 poz. 94)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama