reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czy małżonek może odebrać wynagrodzenie pracownika?

Czy małżonek może odebrać wynagrodzenie pracownika?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym do majątku wspólnego małżonków należy m. in. pobrane wynagrodzenia za pracę. Do odbioru niewypłaconego wynagrodzenia małżonka potrzebne jest pełnomocnictwo.

W grudniu z powodu wyjazdu nie będę mógł osobiście odebrać wynagrodzenia, czy małżonka może to uczynić, czy muszę udzielić jej pełnomocnictwa?

Zobacz również: Cechy wynagrodzenia akordowego

Na wstępie warto przypomnieć, że zgodnie z art. 31 § 2 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku wspólnego należą w szczególności pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków. W związku z tym, że nie będzie Pan mógł osobiście odebrać wynagrodzenia z powodu wyjazdu, Pana żona może odebrać wynagrodzenie po przedstawieniu pełnomocnictwa udzielonego na piśmie. Należy podkreślić, że pełnomocnictwo powinno mieć formę pisemną, wskazywać, że chodzi o odbiór wynagrodzenia oraz wyraźnie określać osobę upoważnioną. Może Pan upoważnić swoją żonę do odbioru wynagrodzenia jednorazowo, przez określony czas lub bezterminowo.
Warto podkreślić, że współmałżonka może odebrać Pana wynagrodzenie bez pełnomocnictwa tylko w razie przemijającej przeszkody np. choroby.

Podstawa prawna:

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Zobacz również serwis: Zarobki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama