reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czy można wypłacać zarobki z góry

Czy można wypłacać zarobki z góry

W mojej firmie wynagrodzenie płaci się z góry do 10 dnia każdego miesiąca. Ostatnio byłam na zwolnieniu 3 tygodnie. Czy mam obowiązek zwrotu kwoty, która została mi przepłacona?

Kodeks pracy stanowi, iż co najmniej raz w miesiącu, z dołu, niezwłocznie po ustaleniu pełnej wysokości wynagrodzenia, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego należy wypłacać wynagrodzenie.

Nie ma jednak przepisu, który zabraniałby wypłacania wynagrodzenia z góry. Jeśli zaistnieje sytuacja, kiedy pracownik otrzyma wypłatę w kwocie wyższej niż należne wynagrodzenie, wówczas pracownik jest zobowiązany zwrócić nadpłaconą część wynagrodzenia.

Sąd Najwyższy stwierdził, że pracownik otrzymujący wypłatę wynagrodzenia z góry, powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia w każdej sytuacji niewykonywania pracy, chyba że za określony czas z mocy przepisu szczególnego zachowuje prawo do otrzymanego wynagrodzenia.

Pracodawca zatem będzie mógł odliczyć z kolejnego wynagrodzenia za pracę to, co pracownikowi nie było należne, a co wcześniej pracodawca pracownikowi wypłacił, zgodnie z przyjętym terminem wypłaty wynagrodzeń.

Podstawa prawna: Art. 85 § 2 i 87 § 7 Kodeks pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama