| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Prezenty świąteczne dla pracowników – pomysły, podatek, ZUS

Prezenty świąteczne dla pracowników – pomysły, podatek, ZUS

Prezenty świąteczne dla pracowników to dzisiaj standard. Najbardziej popularne pomysły na prezent dla pracownika to: karty podarunkowe, bony, kupony, paczki świąteczne i karty przedpłacone. Czy pracodawca musi odprowadzać od nich podatek oraz składki ZUS?

Prezenty świąteczne dla pracowników – pomysły

Prezenty świąteczne dla pracowników to dobra praktyka ze strony pracodawców świadcząca o ich profesjonalizmie i polityce propracowniczej, co jest coraz bardziej wymagane również ze względu na przeobrażanie się rynku pracy w rynek pracownika. Z raportu „Drogowskaz Motywacyjny 2018” wynika, że obecnie 9 na 10 firm wręcza w grudniu upominki swoim pracownikom. Pracownicy mogą otrzymywać różnego rodzaju prezenty, ale jest kilka, z których ucieszą się najbardziej:

  1. Różnego rodzaju bony i kupony
  2. Dodatkowe dni wolne od pracy z gwarancją nieobniżania wynagrodzenia
  3. Pakiety sportowe (np. vouchery, karnety na zajęcia sportowe)
  4. Pakiety kulturalne
  5. Paczki świąteczne
  6. Karty przedpłacone
  7. Paczki dla dzieci pracowników

Źródło: Badanie „O czym marzą pracownicy na święta” Instytut Kantar Millward Brown, zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services z 2017 r.

Polecamy produkt: Multimedialny pakiet wiedzy: 6 kluczowych zmian 2019 – KADRY.

Podatek i składki ZUS

Prezenty świąteczne dla pracowników mogą być finansowane, albo ze środków obrotowych firmy, albo z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, jeśli pracodawca taki fundusz posiada. W przypadku finansowania prezentów ze środków obrotowych w kwestii podatku PIT należy postępować jak w przypadku wynagrodzenia czy premii – pobrać zaliczkę na podatek oraz składki ubezpieczeniowe. Natomiast w sytuacji finansowania prezentów z ZFŚS prawo przewiduje zwolnienie całkowite ze składek ZUS oraz z podatku do wysokości 1000 zł na rok podatkowy. Zwolnienie dotyczy wyłącznie rzeczy i świadczeń pieniężnych. Nie mają więc w tym miejscu zastosowania bony, talony i inne znaki, które wymienia się na towary lub usługi.

Więcej informacji o podatkach w kwestii prezentów świątecznych dla pracowników >>> Prezenty dla pracownika z ZFŚS 2018/2019 - do 1000 zł bez PIT

Wręczenie pracownikowi w prezencie bonu, talonu bądź innego znaku, które wymienia się na towary lub usługi zawsze wymaga odprowadzenia podatku oraz składki ZUS.

Karty przedpłacone

Skoro bony czy talony nie są zwolnione z podatku to jak kształtuje się sytuacja z kartami przedpłaconymi finansowanymi z ZFŚS? Ostatnie interpretacje przepisów podatkowych skłaniają się ku zwolnieniu z PIT kart pre-paid. Jest to bowiem karta płatnicza używana do rozliczeń bezgotówkowych, a te należą do rodzaju rozliczeń pieniężnych. Przeznaczenie kart przedpłaconych do dokonywania rozliczeń pieniężnych przesądza więc o zwolnieniu z PIT, ponieważ karty, bony czy talony uprawniają wyłącznie do wymiany na towary i usługi. Przekazanie pracownikowi w prezencie karty pre-paid z punktu widzenia prawa traktuje się więc jak przekazanie środków pieniężnych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »