reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Kiedy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie?

Kiedy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie?

Tendencją pracodawców jest zatrudnianie pracowników do jak największego zakresu obowiązków przy jednocześnie jak najmniejszym wynagrodzeniu. W dobie kryzysu ekonomicznego wielu pracodawców chce obniżyć pensje swoich pracowników. Czy istnieje możliwość obniżenia pracownikowi wynagrodzenia przez pracodawcę?

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie jest obowiązkiem pracodawcy. Zgodnie z Kodeksem pracy wynagrodzenie powinno być ustalane z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, kwalifikacji pracownika wymaganych do wykonywania danej pracy, ilości świadczonej pracy oraz jakości jej wykonywania.

Zmniejszenie wypłaty

Przy trudnej  sytuacji ekonomicznej firmy, warto by pracodawca zdobył się na szczerą rozmowę ze swoimi podwładnymi. Zaproponowanie mniejszego wynagrodzenia na pewno nie będzie sprawą przyjemna i łatwą, jednak może okazać się rozwiązaniem, na którą przystanie pewna część pracowników.

Jeżeli rozwiązanie polubowne nie będzie wchodziło w grę, pracodawca może odwołać się do rozwiązań z Kodeksu pracy.

Zobacz: Czy za pracę w nocy przysługują dodatkowe pieniądze?

Wypowiedzenie zmieniające

Kodeks pracy umożliwia pracodawcy zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego. Wypowiedzenie to polega na zmianie warunków umowy na mniej korzystne dla pracownika niż dotychczasowe. Wypowiedzenie zmieniające można dokonać zarówno w stosunku do umów zawartych na czas nieokreślony, jak również w umowach zawartych na okres próbny oraz w umowach na czas dłuższy niż 6 miesięcy, jeżeli strony zastrzegły w takiej umowie możliwość jej wypowiedzenia.

Wypowiedzenie zmieniające nie zezwala na jednostronną zmianę warunków pracy i płacy. Wypowiedzenie opiera się na zasadzie równości stron.

Co się dzieje, gdy pracownik nie przyjmie wypowiedzenia zmieniającego?

Jeżeli pracownik przyjmie wypowiedzenie zmieniające doprowadza to do zmiany jego umowy o pracę. Jeżeli wypowiedzenie zostanie przez pracownika odrzucone powoduje to rozwiązanie stosunku pracy, bez obowiązku dodatkowego oświadczenia woli pracodawcy.

Inne przypadki obniżenia wynagrodzenia

Oprócz obniżenia wynagrodzenia na skutek wypowiedzenia zmieniającego może mieć miejsce obniżenie wynagrodzenia również w innych wypadkach. Wypadki te zostały wymienione w kilku orzeczeniach Sądu Najwyższego. Pracodawca może obniżyć pensję jeżeli:
1) Obniżenie warunków płacy jest formą środka dyscyplinującego pracownika,
2) Zmniejszenie wynagrodzenia jest uzasadnione zmniejszeniem zakresu zadań wykonywanych przez pracownika,
3) zmniejszenie wynagrodzenia jest spowodowane realizacją zasady równego traktowania w zatrudnieniu, polegającą na takim samym traktowaniu pracowników pod względem zadaniowym oraz uposażeniowym.
4) zmniejszenie wynagrodzenia może być również uzasadniane trudnościami ekonomicznymi pracodawcy – ale możliwe jest tylko za pomocą wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy.

Zobacz serwis: Zarobki i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wypowiedzenie zmieniające nie zezwala na jednostronną zmianę warunków pracy i płacy. Wypowiedzenie opiera się na zasadzie równości stron.
Wypowiedzenie zmieniające nie zezwala na jednostronną zmianę warunków pracy i płacy. Wypowiedzenie opiera się na zasadzie równości stron.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 202159.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama