reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Jak wynagradzany jest dyżur w pracy?

Jak wynagradzany jest dyżur w pracy?

Pracownicy często są zobowiązani do pozostawania w pracy ponad swój wyznaczony czas pracy. Niekoniecznie jednak w tym czasie pracownik wykonują pracę. Dyżur to pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy, w wyznaczonym miejscu i czasie, w stałej gotowości do świadczenia pracy. Jak wynagradzany jest pracownik pozostający na dyżurze?

Pełnienie dyżuru przez pracownika jest jednym z obowiązków pracowniczych. Nie zawsze jednak dyżur w pracy będzie dla pracownika odpłatny.

Czas dyżuru nie jest wliczany do czasu pracy, jeżeli pracownik podczas jego trwania nie wykonywał żadnej pracy.

Jednak jeżeli praca była wykonywana, czas dyżuru będzie zaliczał się do czasu pracy i pracownik jest uprawniony do wynagrodzenia, również tego wynikającego z nadgodzin liczbowych.

Pan Mirosław K. w zeszłym tygodniu pełnił dyżur zakładowy przez 5 godzin. Przez pierwsze 3 godziny nie robił nic, ostatnie dwie godziny poświęcił pracy. Do czasu pracy pana Mirosława nie zostaną zaliczone 3 pierwsze godziny dyżuru. Wynagrodzenie zostanie naliczone jedynie za dwie godziny dyżuru, które pan Mirosław poświęcił pracy. Warto wspomnieć, że dyżur pana Mirosława był prowadzony w miejscu pracy, co oznacza, że przysługuje mu czas wolny odpowiadający długości dyżuru, czyli 5 godzin.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami po ośmiu godzinach pracy pracownik może mieć maksymalnie 5 godzin dyżuru i obowiązkowe 11 godzin przerwy w pracy.

Zobacz: Zarobki i prawo Vademecum

Miejsce spełniania dyżuru

Pracownik może pozostawać do dyspozycji pracodawcy zarówno w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę jak i we własnym domu. Należy zwrócić uwagę, że za pełnienie dyżuru w domu nie przysługuje żadna świadczenie.

Dyżur pełniony w domu nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku określonego w art. 132 i 133 Kodeksu pracy (czyli 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdej dobie i 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu).

Czasem pracy, w godzinach nadliczbowych pracownika pozostającego na dyżurze nie jest czas od przybycia na miejsce wykonywania czynności do czasu zakończenia tych czynności, lecz czas od wyjazdu z domu aż do czasu powrotu do domu.

Gdy dyżur jest wykonywany w innym miejscu niż w domu, pracownikowi przysługuje m..in. prawo do czasu wolnego. Czas wolny po dyżurze powinien swoim wymiarem odpowiadać długości dyżuru. W przypadku, gdy nie ma możliwości udzielenia wolnego w takim wymiarze, pracownik uzyskuje prawo do wynagrodzenia, które wynika z jego osobistego zaszeregowania. Osobiste zaszeregowanie określone jest stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli nie jest to określone pracownik otrzyma 60 proc. wynagrodzenia.

Zobacz serwis: Zarobki i prawo

Dyżur pełniony w innym miejscu niż dom pracownika nie może naruszać praw pracownika do odpoczynku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po 8 godzinach pracy pracownik może mieć maksymalnie 5 godzin dyżuru i obowiązkowe 11 godzin przerwy w pracy.
Po 8 godzinach pracy pracownik może mieć maksymalnie 5 godzin dyżuru i obowiązkowe 11 godzin przerwy w pracy.

Webinarium: Slim VAT 2021 w pytaniach i odpowiedziach149.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama